"Styďte se." Němečtí policisté vyškolili českého řidiče, který fotil vážnou nehodu

Helena Truchlá Helena Truchlá
22. 5. 2019 13:05
Na dálnici u německého Norimberka došlo v úterý k těžké nehodě, která způsobila zácpu. Několik řidičů nákladních aut z Česka a Maďarska, kteří čekali v koloně, si pak místo nehody fotografovalo a natáčelo. "Chcete vidět mrtvé lidi? Vyfotit si je?" zeptali se jich zasahující policisté. Následně je donutili vystoupit z aut a jít se podívat přímo k místu, kde ležela oběť nehody.
Policie v Německu (ilustrační foto).
Policie v Německu (ilustrační foto). | Foto: Ludvík Hradilek

Na případ upozornil server bavorského rozhlasu BR24. "Odkud jste, z Maďarska? Z Polska?" ptá se německý dopravní policista řidiče, který posléze přiznává, že pochází z České republiky.

Oba muži se pak vydávají směrem k místu smrtelné nehody v bočním pruhu dálnice A6 mezi městy Roth a Norimberk. Při havárii, k níž došlo kolem úterního poledne, zemřel 47letý řidič kamionu, který nehodu zároveň způsobil. 

"Chcete vidět mrtvé lidi? Vyfotit si je? Tamhle leží. Vy to nechcete vidět? Tak proč děláte fotky? Teď musíte zaplatit 128,50 eura pokutu, protože jste si fotil místo nehody," říká na videu dopravní policista Stefan Pfeiffer, vedoucí zásahu, který přihlížející řidiče oslovil. "Měli byste se stydět," dodává.

Kromě Čecha je na videu vidět ještě řidič původem z Maďarska. 

Podle Pfeiffera se cílené šokování řidičů osvědčuje. "Musí si uvědomit, co dělají," řekl serveru BR24. "Že to není hra, ale hořká realita," vysvětluje. Video si natočili sami policisté, aby měli důkazní materiál proti řidičům, kteří kvůli fotografování neměli ruce na volantu. 

"Čumilství" je v Německu trestné už od roku 2017. Lidem, kteří svým chováním brání záchranným pracím nebo zvyšují riziko dopravních nehod, hrozí až rok vězení. 

Německá Spolková rada před několika dny navrhla zpřísnění zákona o "čumilství". Posílena by měla být právě ochrana mrtvých lidí - aby nemohly volně vznikat fotografie a videa s nimi. Návrh teď dostane k hlasování parlament.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Do USA dorazil nový čínský velvyslanec Čchin, vztah obou zemí má podle něj potenciál

Nový čínský velvyslanec ve Washingtonu Čchin Kang po příjezdu do země popřál Spojeným státům, aby zvítězily nad covidem-19 a prohlásil, že vzájemné vztahy obou zemí mají velký potenciál. Zatímco agentura Reuters zdůrazňuje pozitivní tón velvyslancových prvních slov, AFP se zaměřuje na jeho proslulou nesmlouvavost a agresivitu. Střídání na postu velvyslance přichází v době, kdy jsou vztahy mezi oběma mocnostmi značně napjaté.

Čchin, jemuž je 55 let, donedávna působil jako náměstek ministra zahraničí se zaměřením na evropské záležitosti. V letech 2006 až 2014 byl mluvčím ministerstva zahraničí a tehdy proslul jako plamenný obhájce politiky své země. Jeho předchůdce na diplomatickém postu Cchuej Tchien-kchaj vedl úřad osm let a byl tak nejdéle sloužícím čínským velvyslancem v USA. O Čchinově jmenování kolovaly zvěsti, ale Peking ho dříve nikdy nepotvrdil. Až  zveřejnil jeho fotografie v roušce s červenou vlajkou po příletu na Kennedyovo letiště v New Yorku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy