"Styďte se." Němečtí policisté vyškolili českého řidiče, který fotil vážnou nehodu

Helena Truchlá Helena Truchlá
22. 5. 2019 13:05
Na dálnici u německého Norimberka došlo v úterý k těžké nehodě, která způsobila zácpu. Několik řidičů nákladních aut z Česka a Maďarska, kteří čekali v koloně, si pak místo nehody fotografovalo a natáčelo. "Chcete vidět mrtvé lidi? Vyfotit si je?" zeptali se jich zasahující policisté. Následně je donutili vystoupit z aut a jít se podívat přímo k místu, kde ležela oběť nehody.
Policie v Německu (ilustrační foto).
Policie v Německu (ilustrační foto). | Foto: Ludvík Hradilek

Na případ upozornil server bavorského rozhlasu BR24. "Odkud jste, z Maďarska? Z Polska?" ptá se německý dopravní policista řidiče, který posléze přiznává, že pochází z České republiky.

Oba muži se pak vydávají směrem k místu smrtelné nehody v bočním pruhu dálnice A6 mezi městy Roth a Norimberk. Při havárii, k níž došlo kolem úterního poledne, zemřel 47letý řidič kamionu, který nehodu zároveň způsobil. 

"Chcete vidět mrtvé lidi? Vyfotit si je? Tamhle leží. Vy to nechcete vidět? Tak proč děláte fotky? Teď musíte zaplatit 128,50 eura pokutu, protože jste si fotil místo nehody," říká na videu dopravní policista Stefan Pfeiffer, vedoucí zásahu, který přihlížející řidiče oslovil. "Měli byste se stydět," dodává.

Kromě Čecha je na videu vidět ještě řidič původem z Maďarska. 

Podle Pfeiffera se cílené šokování řidičů osvědčuje. "Musí si uvědomit, co dělají," řekl serveru BR24. "Že to není hra, ale hořká realita," vysvětluje. Video si natočili sami policisté, aby měli důkazní materiál proti řidičům, kteří kvůli fotografování neměli ruce na volantu. 

"Čumilství" je v Německu trestné už od roku 2017. Lidem, kteří svým chováním brání záchranným pracím nebo zvyšují riziko dopravních nehod, hrozí až rok vězení. 

Německá Spolková rada před několika dny navrhla zpřísnění zákona o "čumilství". Posílena by měla být právě ochrana mrtvých lidí - aby nemohly volně vznikat fotografie a videa s nimi. Návrh teď dostane k hlasování parlament.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 42 minutami

Bývalý prezident Václav Klaus zůstává ve střešovické nemocnici

Bývalý prezident Václav Klaus zůstává v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. ČTK to v neděli řekl Petr Macinka z Institutu Václava Klause. Exprezident podle něj pokračuje v léčbě na urologické klinice. Klaus se do nemocnice vrátil ve čtvrtek na doléčení předchozích potíží, Macinka ve čtvrtek jeho setrvání v péči lékařů odhadl na několik dnů.

Klaus o předminulém víkendu podle deníku Právo strávil v nemocnici dvě noci. V úterý 14. září se ale do nemocnice vrátil, propuštěn z ní byl v pátek 17. září. Při odjezdu řekl novinářům, že měl velmi vysoký tlak a také žaludeční komplikace. Ze začátku se kvůli problémům s tlakem necítil dobře, později si volný čas krátil čtením časopisů. Lékaři mu předepsali léky, některé měl už podle svých slov předtím. V neděli pak do nemocnice přijel na kontrolu.

Do ÚVN byl znovu převezen ve čtvrtek. "Problém je ještě třeba doléčit. Je to nepříjemné, ale snad ne na dlouho," řekl Macinka ve čtvrtek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy