"Styďte se." Němečtí policisté vyškolili českého řidiče, který fotil vážnou nehodu

Helena Truchlá Helena Truchlá
22. 5. 2019 13:05
Na dálnici u německého Norimberka došlo v úterý k těžké nehodě, která způsobila zácpu. Několik řidičů nákladních aut z Česka a Maďarska, kteří čekali v koloně, si pak místo nehody fotografovalo a natáčelo. "Chcete vidět mrtvé lidi? Vyfotit si je?" zeptali se jich zasahující policisté. Následně je donutili vystoupit z aut a jít se podívat přímo k místu, kde ležela oběť nehody.
Policie v Německu (ilustrační foto).
Policie v Německu (ilustrační foto). | Foto: Ludvík Hradilek

Na případ upozornil server bavorského rozhlasu BR24. "Odkud jste, z Maďarska? Z Polska?" ptá se německý dopravní policista řidiče, který posléze přiznává, že pochází z České republiky.

Oba muži se pak vydávají směrem k místu smrtelné nehody v bočním pruhu dálnice A6 mezi městy Roth a Norimberk. Při havárii, k níž došlo kolem úterního poledne, zemřel 47letý řidič kamionu, který nehodu zároveň způsobil. 

"Chcete vidět mrtvé lidi? Vyfotit si je? Tamhle leží. Vy to nechcete vidět? Tak proč děláte fotky? Teď musíte zaplatit 128,50 eura pokutu, protože jste si fotil místo nehody," říká na videu dopravní policista Stefan Pfeiffer, vedoucí zásahu, který přihlížející řidiče oslovil. "Měli byste se stydět," dodává.

Kromě Čecha je na videu vidět ještě řidič původem z Maďarska. 

Podle Pfeiffera se cílené šokování řidičů osvědčuje. "Musí si uvědomit, co dělají," řekl serveru BR24. "Že to není hra, ale hořká realita," vysvětluje. Video si natočili sami policisté, aby měli důkazní materiál proti řidičům, kteří kvůli fotografování neměli ruce na volantu. 

"Čumilství" je v Německu trestné už od roku 2017. Lidem, kteří svým chováním brání záchranným pracím nebo zvyšují riziko dopravních nehod, hrozí až rok vězení. 

Německá Spolková rada před několika dny navrhla zpřísnění zákona o "čumilství". Posílena by měla být právě ochrana mrtvých lidí - aby nemohly volně vznikat fotografie a videa s nimi. Návrh teď dostane k hlasování parlament.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Šampionem IndyCar je podruhé během tří let Američan Newgaarden

Americký pilot Josef Newgarden vyhrál zámořský formulový šampionát IndyCar. 28letému jezdci k tomu stačilo v neděli dojet osmý v závěrečném podniku sezony, který hostil okruh Laguna Seca. Do závodu, který vyhrál jeho krajan Colton Herta, vjížděl s náskokem 41 bodů na dalšího Američana Alexandera Rossiho. Toho ale v celkovém pořadí nakonec v souboji o druhé místo přeskočil Francouz Simon Pagenaud. Šampion z roku 2017 Newgarden vybojoval pro svůj tým Penske už 35. titul vítěze IndyCar.

Další zprávy