Počet muslimských radikálů v Německu roste. Je to časovaná bomba, musíme jednat, tvrdí expert

Zuzana Lizcová Zuzana Lizcová
14. 12. 2017 7:39
Podle experta Kaana Orhona je v současném Německu zhruba 10 000 radikálních muslimů a jejich počet narůstá.
Muslimský extremista Bekkay Harrach z německého Bonnu.
Muslimský extremista Bekkay Harrach z německého Bonnu. | Foto: Repro Aktuálně.cz

Berlín - Na rozdíl od dalších radikálů, jichž v poslední době nepřibývá, počet extrémně naladěných muslimů - přívrženců tzv. saláfismu - v Německu dynamicky roste, tvrdí Kaan Orhon, odborník na islám a pracovník poradny Hayat v Bonnu. Ta se snaží radikalizaci mladých Němců zabránit. A v případě, že k ní dojde, zajistit, aby dokázali extremisty opustit.

Muslimové se modlí v nově otevřené mešitě v Duisburgu. Ta je největší v Německu
Muslimové se modlí v nově otevřené mešitě v Duisburgu. Ta je největší v Německu | Foto: Reuters

K saláfistickému hnutí (nebezpečná islamistická ideologie se silně fundamentalistickými prvky, která chce nastolit náboženskou diktaturu - pozn. red.) se v SRN v současnosti hlásí přes 10 000 osob. To je sice jen zlomek ze 4,5milionové muslimské populace v zemi, pro vnitřní bezpečnost Německa je to ale velké riziko.

Právě od saláfistů pocházeli pachatelé řady teroristických útoků v Německu i bojovníci, kteří v minulých letech po stovkách odjížděli do Iráku a Sýrie, aby se připojili k teroristické síti tzv. Islámského státu (IS). Někteří z nich se v současnosti vracejí do země původu a Německo řeší, jak se s tím vyrovnat.

Stejně jako s rostoucím počtem mladých lidí, kteří padají do sítí islamistických náhončích. 

První kontakt

První kontakt podle Orhona proběhne většinou na ulici, v mešitě, ve sportovním klubu nebo centru pro volný čas. Mladého člověka osloví jeho známý, vzdálený příbuzný nebo bývalý spolužák. Nabídne mu, jestli by nechtěl dát svému životu nový směr a přidat se ke skupině, která bojuje za "lepší svět". Nevinná konverzace může mít nebezpečné následky.

"Tyto verbířské sítě musíme rozbít," myslí si Orhon a dodává, že v tom může pomoci i svědectví navrátilců z Blízkého východu. Dokáže odhalit, jak fungují a jakým způsobem verbířům čelit. Stíháni by podle něj měli být i ti, kdo se od Islámského státu vrátili, aniž by se radikální ideologie vzdali. "Stát musí reagovat přiměřeně, chránit náboženskou svobodu a práva jednotlivců, ale kde je třeba, měla by svoji roli hrát i represe," zdůrazňuje německý expert.

Podstatnou roli hraje při radikalizaci mladistvých podle Orhona i internet. Právě na něm najdou zájemci po prvním kontaktu "na ulici" ideologické materiály, videa, magazíny i napojení na jednotlivé radikální skupiny. "Díky nim jsou pak zpracováváni a připravováni. Rozhoduje se, jestli vycestují, rozhodnou se pro násilný čin doma nebo se z nich stanou verbíři a budou ovlivňovat ostatní," vysvětluje expert. 

Už nehledají elity

V průběhu let se podle něj mění i strategie a složení těch, které se saláfisté snaží rekrutovat. "Dnes už nehledají elity, které by byly schopné provést velmi komplexní akce. Jde jim spíš o ty, kteří jsou za krátkou dobu natolik ovlivnitelní, že si například sednou do auta a do někoho najedou," vysvětluje Orhon.

Z jeho zkušeností vyplývá, že kromě mládí téměř neexistuje společný jmenovatel pro jedince, kteří verbování saláfistů podléhají: "Rizikovou je věková skupina mezi 15 a 30 lety. Podíl žen stoupá - mezi těmi, kdo vycestovali, tedy skutečně militantními extremisty, stoupl téměř z nuly na 20 až 25 procent," říká Orhon.

Náboženskými fanatiky se podle něj mohou stát muslimové i nemuslimové, lidé z přistěhovaleckých komunit i etničtí Němci. V jejich životech se zpravidla dá zpětně vysledovat určitý zlom, který způsobil, že je oslovila radikální ideologie. "Může to být cokoli. Ztráta příbuzného, vážná nemoc, zážitek blízký smrti, vězení, rozpad vztahu, ztráta pracovního místa," vypočítává Orhon.

Nejsou radikálnější než ostatní

Řadu těchto rizikových faktorů si s sebou podle něj přinášejí i lidé, kteří dorazili do Německa během poslední velké uprchlické vlny v letech 2015 a 2016. Často jim navíc v zemi chybí důležité společenské vazby, které se saláfisté můžou snažit suplovat.

"Zatím ale chybí důkaz, že by se častěji radikalizovali," říká Orhon a připomíná, že počet uprchlíků, kteří v Německu plánovali nebo spáchali trestné činy, dál zůstává velmi nízký. Hlavně ve srovnání s počtem radikálů, kteří naopak ze SRN odešli bojovat do Sýrie a Iráku.

Německé úřady podle něj bezpečně vědí o tisícovce žoldnéřů, celkově jich ale mohl na Blízký východ odejít až dvojnásobek, dodává expert.

Situace je podle německého experta složitá, ale zdaleka ne bezvýchodná. "Vždy říkám, že k tomu, abychom tuto práci mohli dělat, patří určitá porce optimismu. Víra v to, že i z velmi násilného politického extremismu vedou cesty ven," uzavírá Kaan Orhon.

Saúdská Arábie přispívá k tomu, že se muslimové v Evropě radikalizují. Bezpečnostní riziko měníme za ekonomický zisk. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Merkelová podpořila na mítinku svého stranického kolegu Lascheta, varovala před levicovou vládou

Německá dosluhující kancléřka Angela Merkelová na mítinku ve Stralsundu osobně podpořila svého stranického kolegu z konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta, který se chce po nedělních parlamentních volbách postavit do čela Německa. Ústředním tématem setkání s voliči, při kterém vydatně pršelo, bylo varování před levicovým obratem Německa, který by mohl nastat v případě vítězství sociálnědemokratického kandidáta Olafa Scholze.

"Budeme se muset vrátit k řádným financím," prohlásila Merkelová s tím, že Německo má nyní nadměrné výdaje kvůli následkům pandemie nemoci covid-19. Masivní podpora k udržení pracovních míst vedla k velkému zadlužení. Pokud by volby vyhrál Scholz a do vlády pozval vedle Zelených také postkomunistickou Levici, rozpočtové hospodaření by podle kancléřky do pořádku nedal.

Laschet před koalicí sociálních demokratů, Zelených a Levice varuje opakovaně, podle něho by to znamenalo politické zemětřesení. Před politickým obratem země doleva varoval i Michael Sack, konkurent sociálnědemokratické premiérky Meklenburska-Předního Pomořanska Manuely Schwesigové. V této spolkové zemi se v neděli vedle parlamentních voleb konají i zemské volby, do kterých konzervativce vede Sack.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

České fotbalistky deklasovaly doma v kvalifikaci MS Kypr

České fotbalistky deklasovaly ve druhém kvalifikačním utkání o postup na mistrovství světa v roce 2023 na domácím hřišti Kypr 8:0 a dostaly se se čtyřmi body do čela neúplné tabulky skupiny C. Andrea Stašková s Lucií Martínkovou daly v Liberci dvě branky, po jedné přidaly Kamila Dubcová, Tereza Krejčiříková, Klára Cvrčková a jeden gól byl vlastní.

Osmigólovým vítězstvím vyrovnaly svěřenkyně trenéra Karla Rady výhru nad Ázerbájdžánem z kvalifikace MS ze srpna 2010. Jejich rekordním triumfem je vítězství 12:0 nad Litvou z roku 1997.

Ve druhém duelu skupiny C se dnes od 20:45 představí favorizované Nizozemky na hřišti Islandu.

České reprezentantky chtěly v Liberci navázat na úspěšný úvod kvalifikace, kdy v prvním zápase remizovaly na hřišti obhájkyň stříbra a úřadujících evropských šampionek z Nizozemska 1:1. Proti kyperskému outsiderovi se dostaly do vedení už v 9. minutě, kdy povedenou týmovou akci zakončila Stašková.

O tři minuty později se podařilo Češkám náskok zvýšit poté, co si centr Szewieczkové srazila do vlastní brány Charalambusová. Radův výběr dál udával tempo hry a v úvodní půlhodině se prosadila i důrazně dorážející Dubcová. Do přestávky se trefila po přihrávce Staškové tvrdou střelou také Krejčiříková.

Také ve druhé části Češky dominovaly a po dvou přesných hlavičkách Martínkové a další trefě Staškové se dostaly do vedení o sedm gólů. Konečný stav zpečetila ve třetí minutě nastaveného času střídající Cvrčková. Dvacetiletá útočnice dosáhla premiérové branky při prvním startu v národním dresu.

Na mistrovství světa, které budou v roce 2023 společně hostit Austrálie a Nový Zéland, z Evropy přímo postoupí devět vítězů kvalifikačních skupin, celky z druhých míst čeká baráž. Radovy svěřenkyně usilují o premiérovou účast na velkém turnaji.

Utkání skupiny C kvalifikace mistrovství světa 2023 fotbalistek v Liberci:

ČR - Kypr 8:0 (4:0)

Branky: 9. a 63. Stašková, 56. a 65. Martínková, 12. vlastní Charalambusová, 26. Dubcová, 42. Krejčiříková, 90.+3 Cvrčková.

Sestava ČR: Votíková - Šlajsová (71. Ringelová), Bertholdová, Necidová, Bartoňová (57. Mrázová) - Krejčíříková (58. Bužková), Cahynová, Dubcová - Stašková, Martínková (71. Cvrčková), Szewieczková (57. Chlastáková). Trenér: Rada.

Zdroj: ČTK
Další zprávy