Němečtí lékaři už smějí informovat, že provádějí potraty, ale bez podrobností

ČTK ČTK
21. 2. 2019 23:01
Německým lékařům, kteří informují o tom, že provádějí potraty, už nebude hrozit trestní postih. Spolkový sněm ve čtvrtek totiž schválil novelu paragrafu 219a trestního zákoníku, podle kterého mohou lékaři například na svých internetových stránkách uvádět, že se u nich lze umělému přerušení těhotenství podrobit. Podrobnosti ale dál nebudou smět zveřejňovat. Také reklama na potraty zůstává nadále zakázaná, informovala agentura DPA.
Podle statistického úřadu od ledna do září loňského roku lékaři v Německu potrat provedli ve více než 76 000 případů. Ilustrační foto.
Podle statistického úřadu od ledna do září loňského roku lékaři v Německu potrat provedli ve více než 76 000 případů. Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Umělé přerušení těhotenství je v Německu sice zakázané, ale za určitých podmínek zůstává beztrestné. Například když se žena před zákrokem poradí, nechá si tři dny na rozmyšlení a potrat se uskuteční do 12. týdne těhotenství.

Snaha o změnu paragrafu reklamě na potraty vyvolala v německé vládě spor. Zatímco konzervativní unie CDU/CSU nechtěla ustanovení nijak měnit, sociální demokracie (SPD) chtěla paragraf o "reklamě na přerušení těhotenství" zcela zrušit. V tom SPD podporovala i levicová opozice.

Na základě dosaženého kompromisu zůstává zákaz formálně v platnosti, ale lékaři a nemocnice mohou informovat o tom, že potraty provádějí. Pokud budou chtít těhotné ženy detailní informace, budou se ale muset dál obracet na oficiální poradny. Sdělit jim nebudou moci lékaři ani to, jakou metodou potrat provádějí. Právě zákaz poskytovat bližší informace řadě lékařů na dosaženém kompromisu vadí.

Na základě nového zákona by měl vzniknout také centrální, každý měsíc aktualizovaný seznam lékařů, klinik a nemocnic, které potraty provádějí.

Podle statistického úřadu od ledna do září loňského roku lékaři v Německu potrat provedli ve více než 76 000 případů, tedy zhruba ve stejném počtu jako v tomtéž období předcházejícího roku. Většinou bylo ženám, které se pro umělé přerušení těhotenství rozhodly, mezi 25 a 30 lety.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy