Navalného otrávili novičokem, potvrdili lékaři. Německo chce od Ruska vysvětlení

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 2. 9. 2020 20:21
Ruský opoziční politik Alexej Navalnyj byl otráven jedem novičok, potvrdila ve středu berlínská nemocnice Charité. Navalnyj tam leží v kómatu. Mluvčí německé vlády také uvedl, že testy potvrdily použití nervově paralytické látky skupiny novičok. Dodal, že Berlín silně odsuzuje útok na Navalného a že požaduje, aby Rusko vysvětlilo své případné zapojení.
Alexej Navalnyj na starší fotografii.
Alexej Navalnyj na starší fotografii. | Foto: Jevgenij Feldman

"Na popud berlínské kliniky Charité provedla toxikologický rozbor vzorků od Alexeje Navalného zvláštní laboratoř německé armády. Zde byla nade vší pochybnost zjištěna nervově paralytická látka ze skupiny novičok," sdělila německá vláda.

Berlín považuje za děsivé, že se Navalnyj stal v Rusku obětí chemického útoku. "Spolková vláda útok co nejostřeji odsuzuje. Od ruské vlády je požadováno neodkladné vysvětlení této události," sdělila německá vláda.

Kabinet rovněž oznámil, že německé ministerstvo zahraničí o výsledku laboratorních testů vyrozumí ruského velvyslance a že věc i další postup projedná s partnery v Evropské unii a NATO. Poradit se chce o "odpovídající společné reakci". Německá vláda se hodlá obrátit také na Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW).

Německý ministr zahraničí Heiko Maas následně společně s ministryní obrany Annegret Krampovou-Karrenbauerovou předstoupil před novináře a oznámil, že Berlín si odpoledne kvůli otravě k naléhavému rozhovoru předvolal ruského velvyslance. "Byla mu opět sdělena důrazná žádost německé vlády o plné a zcela transparentní objasnění pozadí nyní prokazatelné otravy Alexeje Navalného," řekl Maas.

O případu otravy v poledne jednala Merkelová s Maasem, Krampovou-Karrenbauerovou, ministrem vnitra Horstem Seehoferem a ministryní spravedlnosti Christine Lambrechtovo. Přítomen byl i šéf kancléřského úřadu Helge Braun.

Navalnyj byl před více než týdnem v bezvědomí hospitalizován v sibiřském Omsku poté, co se mu udělalo nevolno na palubě letounu letícího z Tomsku do Moskvy. Následně se ho 22. srpna podařilo převézt na berlínskou kliniku Charité, kde podle lékařů laboratorní testy odhalily známky otravy.

Jeho zdravotní stav se podle posledních dostupných zpráv sice zlepšuje, zůstává ale vážný.

Novičok je nervově paralytická látka obsahující fluor a fosfor, vyvinutá v Sovětském svazu v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století. Tento jed je možné použít v tekuté formě i v prášku.

Už minulý týden psal německý časopis Spiegel, že testy možná ukážou na novičok. Kolaps Navalného v letadle z Tomsku připomíná podle týdeníku svým průběhem otravu bulharského obchodníka se zbraněmi Emilijana Gebreva, který byl podle bulharské prokuratury v dubnu 2015 otráven "neidentifikovanou organofosforovou látkou". Prokuratura tehdy uvedla, že Bulharsko v témže roce třikrát navštívil Rus jménem Sergej Fedotov, a to v i době, kdy byl otráven Gebrev.

Ruský portál Fontanka označil Fedotova za agenta ruské vojenské tajné služby GRU a za osobu podezřelou i v případu otravy bývalého ruského špiona Sergeje Skripala v anglickém Salisbury. Ten byl podle britských vyšetřovatelů v roce 2018 otráven nervově paralytickou látkou novičok, za pachatele byli označeni agenti GRU.

Opovrženíhodný a zbabělý čin, napsala von der Leyenová

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová označila otravu Navalného za opovrženíhodný a zbabělý čin. "Jde o opovrženíhodný a zbabělý čin - opět," napsala předsedkyně EK na Twitteru s narážkou na použití uvedené látky sovětského původu proti bývalému agentovi ruské tajné služby Sergeji Skripalovi v roce 2018 v Británii. "Pachatelé musejí být postaveni před soud," zdůraznila.

"Je naprosto nepřijatelné, aby byla tato zakázaná chemická zbraň znovu použita," přidal se britský ministr zahraničí Dominic Raab s připomínkou Skripalovy otravy. Z tohoto činu Západ obvinil Rusko, což Moskva odmítla. "Ruská vláda… musí říci pravdu o tom, co se panu Navalnému stalo," zdůraznil Raab.

Bílý dům v souvislosti se zjištěním, že Navalnyj byl otráven novičokem, prohlásil, že je to "naprosto zavrženíhodné". Národní bezpečnostní rada na Twitteru sdělila, že USA budou "se spojenci a s mezinárodním společenstvím pracovat na tom, aby se dotyční v Rusku zodpovídali, ať už povedou důkazy kamkoli, a na omezení prostředků pro jejich zhoubné aktivity".

Podle litevského ministra zahraničí Linase Linkevičiuse použití novičoku naznačuje, že za otravou jsou ruské úřady. "V obchodě to nekoupíte," napsal na twitteru. "Ti, kdo jsou za tento cynický zločin zodpovědní, musejí čelit následkům," dodal.

Informace z Berlína o otravě za znepokojivé označil také český ministr zahraničí Tomáš Petříček. "Okolnosti otravy se musí náležitě vyšetřit. Další postup budeme koordinovat se státy EU a NATO. Jsme v kontaktu s německými partnery. Německo má naši plnou podporu," napsal.

Video: Nejen Putin. Zájemců, kteří by chtěli Navalného otrávit, je hodně, upozorňuje Novák

Alexej Navalnyj má spoustu nepřátel nejen v Kremlu. Je teď víc investigativní novinář než opoziční politik, říká redaktor Aktuálně.cz Martin Novák. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy