Čtveřice Němců chystala útoky na běžence, sehnala si i výbušniny. Soud je poslal do vězení

ČTK ČTK
15. 3. 2017 12:20
Mnichovský soud poslal ve středu do vězení čtveřici pravicových extremistů za to, že utvořila teroristickou skupinu a plánovala útoky na uprchlíky. Rozdal tresty od tří do pěti let za mřížemi. Tři muži a jedna žena ve věku 24 až 58 let se dali dohromady přes Facebook. Pak se osobně setkali. Hovořili spolu o ozbrojeném boji proti salafistům a násilí proti žadatelům o azyl.
Soud se členy krajně pravicové skupiny Oldschool Society začal loni v dubnu.
Soud se členy krajně pravicové skupiny Oldschool Society začal loni v dubnu. | Foto: ČTK

Berlín - Několikaleté tresty vězení ve středu vyměřil mnichovský soud čtveřici pravicových extremistů za utvoření teroristické skupiny a plánování útoků na uprchlíky. O rozsudku nad členy skupiny Oldschool Society informovala veřejnoprávní televize ARD.

Tři muži a jedna žena ve věku 24 až 58 let se dali dohromady přes Facebook v roce 2014.

Osobně se setkali v listopadu téhož roku. Při tomto setkání v saském Frohburgu čtveřice žijící v různých částech Německa hovořila o ozbrojeném boji proti salafistům a násilí proti žadatelům o azyl.

Probírala také otázku, kdo je připraven jít za jaký trestný čin do vězení.

Pro druhé setkání plánované na květen 2015 dvojice členů skupiny obstarala nelegální pyrotechniku dovezenou z Česka. Podle státního zastupitelství šlo o vysoce nebezpečnou výbušninu.

Schůzka už se však nekonala, protože policie podezřelé pozatýkala. Našla při tom například plynové pistole i bodné zbraně.

"Útok jsme ve skutečnosti nechystali"

Obhájci skupiny argumentovali tím, že se její členové sice vyjadřovali nepřípustným způsobem, ale žádný útok ve skutečnosti nechystali.

U soudu ale jejich tvrzení neobstálo. Členové Oldschool Society dostali tresty v rozpětí od tří do pěti let odnětí svobody.

Procesy s pravicovými extremisty jsou v poslední době v Německu poměrně časté. Začátkem března například v Drážďanech začal za bezprecedentních bezpečnostních opatření soud s osmi extremisty, kteří jsou obžalováni ze série bombových útoků na uprchlíky a politické odpůrce. Sedmi mužům a jedné ženě, kteří si materiál pro výbušniny obstarávali i v Česku, hrozí mnohaleté tresty vězení.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Stav šéfa KSČM Filipa se po středečním infarktu zlepšuje, nemocnici by mohl opustit v pátek

Stav šéfa KSČM Filipa se po středečním infarktu a následném kardiologickém zákroku zlepšuje. Všeobecnou fakultní nemocnici na pražském Karlově náměstí ale ve čtvrtek ještě neopustí. Pro ČTK to řekla mluvčí nemocnice Marie Heřmánková.

Pokud se nic nezmění, mohl by podle Heřmánkové Filip hospitalizaci ukončit v pátek. Lékaři Filipův infarkt zachytili v časném stadiu. Ve středu uvedli, že to dává pacientovi naději na časné propuštění do domácí péče. Pětašedesátiletý Filip hned ve středu po zprůchodnění cév avizoval, že v pátek bude zpět v práci. Podle jeho spolupracovníků šlo spíš o jeho přání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy