Německý údržbář získal plány parlamentu, předal je pak Rusům, tvrdí prokuratura

ČTK ČTK
25. 2. 2021 11:25
Německá prokuratura obvinila ze špionáže německého občana, který podle ní předal plány budovy Spolkového sněmu (Bundestagu) ruské vojenské rozvědce GRU. S odkazem na čtvrteční vyjádření německých úřadů o tom informovala agentura Reuters.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock.com

Muž identifikovaný pouze jako Jens F. získal plány budovy v elektronické podobě, když pracoval pro společnost, která jej najala jako údržbáře elektrických zařízení v budově Bundestagu. Mezi koncem července 2017 a začátkem září téhož roku se obviněný plány údajně rozhodl "z vlastního popudu" předat ruským zpravodajcům.

Zaslal proto digitální úložné zařízení zaměstnanci ruské ambasády v Německu, u nějž panuje podezření na napojení na vojenskou rozvědku GRU.

Prokuratura předala obvinění soudu v Berlíně, který se nyní rozhodne, zda bude chtít případ projednávat.

Vztahy mezi Ruskem a Německem v poslední době negativně poznamenala řada událostí. Evropská unie loni v říjnu uvalila sankce na dva ruské činitele a část rozvědky GRU kvůli kyberútoku na německý parlament z roku 2015. V Berlíně rovněž probíhá soudní řízení s Rusem obviněném z toho, že na příkaz Moskvy zabil za denního světla v centru Berlína občana Gruzie. V Německu se rovněž nedávno zotavoval z otravy látkou ze skupiny novičok ruský opoziční předák Alexej Navalnyj, jehož ruské úřady zatkly hned po návratu do vlasti.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
Další zprávy