Německý údržbář získal plány parlamentu, předal je pak Rusům, tvrdí prokuratura

ČTK ČTK
25. 2. 2021 11:25
Německá prokuratura obvinila ze špionáže německého občana, který podle ní předal plány budovy Spolkového sněmu (Bundestagu) ruské vojenské rozvědce GRU. S odkazem na čtvrteční vyjádření německých úřadů o tom informovala agentura Reuters.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock.com

Muž identifikovaný pouze jako Jens F. získal plány budovy v elektronické podobě, když pracoval pro společnost, která jej najala jako údržbáře elektrických zařízení v budově Bundestagu. Mezi koncem července 2017 a začátkem září téhož roku se obviněný plány údajně rozhodl "z vlastního popudu" předat ruským zpravodajcům.

Zaslal proto digitální úložné zařízení zaměstnanci ruské ambasády v Německu, u nějž panuje podezření na napojení na vojenskou rozvědku GRU.

Prokuratura předala obvinění soudu v Berlíně, který se nyní rozhodne, zda bude chtít případ projednávat.

Vztahy mezi Ruskem a Německem v poslední době negativně poznamenala řada událostí. Evropská unie loni v říjnu uvalila sankce na dva ruské činitele a část rozvědky GRU kvůli kyberútoku na německý parlament z roku 2015. V Berlíně rovněž probíhá soudní řízení s Rusem obviněném z toho, že na příkaz Moskvy zabil za denního světla v centru Berlína občana Gruzie. V Německu se rovněž nedávno zotavoval z otravy látkou ze skupiny novičok ruský opoziční předák Alexej Navalnyj, jehož ruské úřady zatkly hned po návratu do vlasti.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Veletrh Svět knihy se bude konat až v září

Největší český knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha byl již podruhé odložen. Nejprve se měl místo tradičního květnového termínu konat v červnu, nyní jej pořadatelé chystají na 23. až 26. září. Odklad oznámili v pondělí odpoledne.

"Dospěli jsme k momentu, kdy bychom museli začít s intenzivní komunikací, prodejem vstupenek a dalšími nevratnými kroky. Zároveň neexistují ani orientační informace o tom, jakými pravidly bychom se měli v červnu při organizaci podobné akce řídit," vysvětluje ředitel veletrhu Radovan Auer.

Zmiňuje také fakt, že zatímco v Česku se epidemická situace začíná zlepšovat, v okolních zemích je tomu naopak. "To nás do značné míry limituje při zvaní zahraničních hostů i vystavovatelů," doplňuje Auer. Zářijový termín by měl umožnit přivézt do Prahy zajímavé hosty. Čestným hostem letošního 26. ročníku má být Francie.

Další zprávy