Německý Svaz vyhnanců odmítá polské požadavky na válečné reparace. Jen provokujete, vzkázal Varšavě

ČTK ČTK
9. 9. 2017 12:45
Proti polským požadavkům na válečné reparace se v sobotu ohradil německý Svaz vyhnanců. Nároky na stovky miliard eur vznesené Varšavou považuje za provokaci, postrádající právní a morální legitimitu.
Polská premiérka Beata Szydlová.
Polská premiérka Beata Szydlová. | Foto: Reuters

Berlín - Za cílenou provokaci během závěrečné fáze německé předvolební kampaně označil německý Svaz vyhnanců (BdV) požadavky Varšavy, aby Berlín zaplatil válečné reparace v řádu nejméně stovek miliard eur. Požadavkům Polska podle svazu schází jakákoliv právní a morální legitimita. Svaz vyhnanců je zastřešující organizací Němců vysídlených z některých evropských zemí po druhé světové válce.

Naposledy vznesla reparační požadavky polská premiérka Beata Szydlová. Polský ministr vnitra Mariusz Blaszczak předtím materiální škody napáchané nacistickým Německem v Polsku vyčíslil na bilion dolarů. Ministr zahraničí Witold Waszczykowski k tomu poznamenal, že to možná bylo i víc.

Berlín reparační nároky Polska odmítá s tím, že už v roce 1953 od dalších požadavků upustilo a později to několikrát potvrdilo.

"Chytrou a uvědomělou" reakci německé vlády v sobotu ocenil Svaz vyhnanců. "Nyní vznesené reparační požadavky polské vlády PiS (Právo a spravedlnost) postrádají jakoukoliv právní a morální legitimitu," míní sdružení.

Místo provokací by se podle Svazu vyhnanců měla vláda ve Varšavě starat o plnění závazků týkajících se německé menšiny žijící v Polsku.

Svaz vyhnanců reprezentuje Němce, kteří po porážce nacistického Německa v roce 1945 musely opustit země střední a východní Evropy. Jen z tehdejšího Československa bylo odsunuto kolem tří milionů Němců.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při požáru budovy ve Štrasburku zahynulo pět lidí, sedm dalších je zraněných

Při požáru budovy ve Štrasburku na severovýchodě Francie zahynulo v noci na čtvrtek pět lidí a dalších sedm jich utrpělo zranění. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na místní hasiče.

Hasiči ve svém prohlášení uvedli, že "museli zachránit množství lidí, které odvedli do bezpečí". Obyvatele totiž ohrožoval mimo jiné silný kouř. Požár podle všeho vypukl na schodišti sedmipatrové budovy a nyní je již pod kontrolou, dodali hasiči.

Zdroj: ČTK
Další zprávy