Německý prezident rozhodne o osudu bankéře-rasisty

Monika Horáková
4. 9. 2010 19:42
Thilo Sarrazin z německé centrální banky se nelichotivě vyjadřuje nejen o imigrantech
Thilo Sarrazin při prezentaci své nové knihy
Thilo Sarrazin při prezentaci své nové knihy | Foto: Reuters

Berlín - Pozice člena představenstva německé centrální banky Thila Sarrazina je vážně ohrožena. Důvodem jsou nelichotivé výroky na adresu imigrantů, které dlouhodobě pronáší. Nyní vydal také knihu, která se možná stala pověstným "posledním hřebíčkem do rakve".

"Německo přirozenou cestou hloupne, protože imigranti mají většinou jen nízké vzdělání, a navíc mívají více dětí než sami Němci." "Turci ovládají Německo díky vysoké porodnosti." "Nemusím uznávat nikoho, kdo žije jen ze státní podpory, nedostatečně zajišťuje vzdělání svých dětí a neustále produkuje další malé dívky se šátkem na hlavě."

Tyto a další výroky Thila Sarrazina znepokojovaly politickou reprezentaci již dlouho. Tento týden navíc vyšla kniha s názvem Německo se zničí (Deutschland schafft sich ab), v níž se Thilo Sarrazin ubírá po obdobné linii.

Situace došla tak daleko, že zbylí členové představenstva německé centrální banky jednohlasně rozhodli, že podají prezidentovi republiky žádost o Sarrazinovo odvolání. Prezident Christian Wulff již potvrdil, že žádost obdržel. Dokud nevydá stanovisko, odejmulo představenstvo podle serveru Die Welt Thilu Sarrazinovi jeho kompetence.

Sarrazin pohrozil, že pokud jej prezident odvolá, celou věc postoupí soudu, který prý vyhraje. Sarrazin to uvedl v rozhovoru pro týdeník Focus, z něhož citovala agentura Reuters. 

Na odvolání Sarrazina panuje shoda také v politických kruzích. Pozitivně se vyjádřila jak kancléřka Angela Merkelová, tak zástupci sociální demokracie. Ti zároveň informovali o svém záměru zbavit Sarrazina jeho dosavadního členství v sociální demokracii. 

Wulffovo dilema

Prezident Christian Wulff si je těžké situace vědom. Požádal vládu o argumentační výzbroj.
Prezident Christian Wulff si je těžké situace vědom. Požádal vládu o argumentační výzbroj. | Foto: Reuters

Prezident Wulff nyní stojí před nesnadným rozhodnutím. Naznačuje to i německý tisk. Někteří komentátoři zastávají názor, že Sarrazinovo odvolání by bankéře postavilo do role ublíženého obětního beránka, což jistě není politickým záměrem. Přiklánějí se proto minimálně k tomu, aby Sarrazin dostal jinou pracovní pozici v rámci centrální banky.

"Už tím, že rozhodnutí musí učinit sám prezident, získává situace velmi oficiální nádech. Sarrazin si snad ani tolik pozornosti nezaslouží. Nyní se začnou ozývat hlasy oslavující Sarrazina jako toho, kdo se nebál nahlas říkat pravdu a byl za to potrestán," píší Stuttgarter Nachrichten.

Berlínský Tagesspiegel upozorňuje, že Sarrazin svými výroky pravděpodobně nepoškodil instituci, v níž pracuje. "Ukázal se sice jako rasista, ale měnové rezervy Německa se kvůli tomu do nebezpečí nedostaly," píše server. 

Další média upozorňují, že Sarrazin byl svými výroky znám již v době, kdy začal v představenstvu centrální banky působit. O tom ale prý dnes už nechce nikdo slyšet.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Při útoku na severozápadě Kamerunu zemřelo 22 lidí, nejméně polovinu z nich tvořily děti

Při útoku na vesnici Ntumbo na severozápadě Kamerunu přišlo o život alespoň 22 lidí, nejméně polovinu z nich tvořily děti. S odvoláním na sdělení OSN o tom informoval zpravodajský server BBC. Útok se stal už v pátek a zatím se k němu nikdo nepřihlásil. Kamerunská vláda, která v regionu už několik let bojuje proti povstalcům, jakýkoli podíl na násilí odmítla.

James Nunan z Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) uvedl, že zavražděna byla mimo jiné těhotná žena a 14 dětí. Devíti z nich ještě nebylo ani pět let.

Hlavní opoziční strana Hnutí za obnovu Kamerunu (MRC) z útoku obvinila bezpečnostní složky a kamerunskou vládu. Kamerunská armáda obvinění odmítla.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Policie evakuuje desítky lidí z bytových domů kolem zábavního parku Mirakulum v Milovicích na Nymbursku, při výkopových pracích se našla letecká puma.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 19 minutami

V Brně se srazily dvě tramvaje, celkem pět zraněných

Pět lidí se zranilo při srážce dvou tramvají v Křížové ulici v Brně. Tři zranění skončili v nemocnici. Ulice je uzavřená, omezení se dotklo šesti linek městské hromadné dopravy, a to tramvajových 2, 5, 6 a autobusových 44, 82 a 84. V obou tramvajích cestovalo dohromady 200 lidí, řekl provozní ředitel brněnského dopravního podniku Jan Seitl. Dopravní podnik by podle něj chtěl obnovit provoz kolem 10:00. 

Další zprávy