Německý ministr zahraničí varoval Spojené státy před vypovězením smlouvy s Íránem

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 10. 2017 17:09
Pokud USA vypovědí jadernou dohodu s Íránem nebo uvalí na tuto zemi nové sankce, zvýší to riziko vypuknutí války v relativní blízkosti Evropy. Řekl to v sobotu německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel. Reagoval tak na páteční projev amerického prezidenta Donalda Trumpa, který oznámil, že USA zavedou nové, přísnější protiíránské sankce a zablokují "všechny cesty" Teheránu k jaderné zbrani. Pokud by tak USA učinily, dostali by se v Íránu podle Gabriela k moci lidé, "kteří byli vždy proti jednání se Západem". Zároveň by si to nenechal líbit Izrael. A povzbudilo by to další země, aby si pořídily jadernou zbraň. Německo se bude spolu s Británií, Francií, Čínou a Ruskem dohody s Íránem držet.
Sigmar Gabriel.
Sigmar Gabriel. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 14 minutami

Baseballisté skončili na ME pátí a zahrají si o OH v Tokiu

Čeští baseballisté obsadili na mistrovství Evropy páté místo a zahrají si o olympijské hry v Tokiu 2020. Reprezentace dnes v utkání o pátou příčku, která jako poslední zajišťovala postup do kvalifikace, zdolala díky homerunům Martinů Červenky a Schneidera v Bonnu domácí Německo 4:3.

 

Baseballisté porazili Německo už v závěrečném utkání ve skupině (10:6) a zvládli i druhý zápas se stejným soupeřem. Domácí se radovali z dvoubodového vedení po druhé směně, ale ve třetí se při dvou obsazených metách opřel do míče jediný český hráč působící v USA Červenka, poslal jej za hrazení a otočil na 3:2.

 

Na začátku šesté směny se povedlo Němcům srovnat, ale svým třetím homerunem v turnaji získal vítězný bod Schneider, který se vzápětí zaskvěl i v obraně. V deváté směně soupeř obsadil všechny mety bez autu, ale česká spojka chytila těžký odpal a týmu se v jedné rozehře povedlo zahrát dvojaut a zabránit bodu. Schneider zápas také ukončil, chytil snadný míč ze vzduchu a odstartoval českou radost.

 

Na nadhozu se šest směn držel Marek Minařík. Od sedmé zápas bez bodu dokončil a těžkou situaci v závěru zvládl levoruký Jan Novák.

 

Evropsko-africká olympijská kvalifikace začne ve středu v Boloni a Palermu. Účast v Tokiu si zajistí vítěz, druhý tým bude mít šanci hrát o olympiádu příští rok v závěrečné kvalifikaci na Tchaj-wanu.

 

Účastníky olympijské kvalifikace s českým týmem budou Nizozemsko, Itálie, Izrael, Španělsko a Jihoafrická republika.

Další zprávy