Německý ministr ocenil vůli Čechů zlepšovat vztahy se sudetskými Němci

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 6. 2017 13:26
Češi mají větší vůli k prohlubování vztahů se sudetskými Němci. Prohlásil to německý ministr zemědělství Christian Schmidt (CSU) v sobotu v bavorském Augsburgu na 68. sjezdu Sudetoněmeckého krajanského sdružení (SL). Úzká spolupráce Čechů a Němců je podle něj nutností. Schmidt vyřídil pozdravy spolkové vlády i kancléřky Angely Merkelové (CDU) a vyjádřil přesvědčení, že sjezd dává signál smíření, kulturní rozmanitosti a orientace do budoucna. Připomněl, že usmíření mezi Čechy a sudetskými Němci bylo za komunistického režimu z ideologických důvodů nemožné.
Loňský sudetoněmecký sjezd.
Loňský sudetoněmecký sjezd. | Foto: ČTK

Augsburg - Německý ministr zemědělství Christian Schmidt (CSU) ocenil rostoucí připravenost české strany prohlubovat vztahy se sudetskými Němci. Úzká spolupráce Čechů a Němců je podle něj nutností. Řekl to v sobotu v bavorském Augsburgu na 68. sjezdu Sudetoněmeckého krajanského sdružení (SL).

Schmidt vyřídil pozdravy spolkové vlády i kancléřky Angely Merkelové (CDU) a vyjádřil přesvědčení, že sjezd dává signál smíření, kulturní rozmanitosti a orientace do budoucna. Připomněl, že usmíření mezi Čechy a sudetskými Němci bylo za komunistického režimu z ideologických důvodů nemožné, i to, jaký pokrok za posledních 20 let vzájemné vztahy učinily. Vyzdvihl přitom roli někdejšího českého prezidenta Václava Havla.

O zlepšujících se vztazích Čechů a sudetských Němců svědčí i to, že se loni sudetoněmeckého sjezdu jako první člen české vlády oficiálně zúčastnil ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Na letošním sjezdu vystoupí jeho stranický kolega a vicepremiér Pavel Bělobrádek.

Velmi dobré česko-německé vztahy se podle Schmidta projevily i na česko-bavorské zemské výstavě o Karlu IV. Kdo jí viděl, "ten cítil, že je důležité znát minulost, ale i se politicky angažovat pro budoucnost střední Evropy," míní.

"Chtěl bych vyzvat všechny Němce a Čechy, aby si byli vědomi své zodpovědnosti za společné utváření Evropy," prohlásil také německý ministr. Nepřímo se v této souvislosti vyslovil i k chystanému odchodu Británie z Evropské unie, když poznamenal že spolky je jednoduché zrušit, ale mnohem těžší vybudovat.

Vztahy mezi sudetskými Němci a českou vládou, které byly po léta napjaté, se v posledních letech výrazně zlepšily. Přispěla k tomu i skutečnost, že SL ze svých stanov vypustilo zmínku o usilování o vrácení majetku, který byl sudetským Němcům zkonfiskován. Smířlivé kroky učinila také česká strana. Důležitý byl mimo jiné mnichovský projev tehdejšího premiéra Petra Nečase (ODS), který v roce 2013 vyjádřil lítost Česka za příkoří způsobená sudetským Němcům při vysídlení po druhé světové válce.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Čistý zisk ČEZu stoupl za první tři čtvrtletí meziročně o polovinu

Čistý zisk energetické skupiny ČEZ stoupl za první tři čtvrtletí letošního roku meziročně zhruba o polovinu na 13,6 miliardy korun. Tržby vzrostly o 12 procent na 148,1 miliardy. Pomohl k tomu zejména růst cen elektřiny a vyšší zisk z obchodování s komoditami.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Australská rallye byla zrušena kvůli obrovským požárům, titul mezi týmy má tak Hyundai

Světový šampionát v automobilových soutěžích přijde o Australskou rallye. Původně plánovaný poslední podnik letošní sezony, který se měl jet od čtvrtku do neděle, byl zrušen. Důvodem jsou ničivé lesní požáry, které ohrožují i dějiště rallye - oblast Nového Jižního Walesu.

Zrušení soutěže znamená, že titul mezi týmy získala značka Hyundai, která o 18 bodů porazila Toyotu., Šampionem mezi piloty se už na Katalánské rallye stal Ott Tänäk s Toyotou.

Zdroj: Radek Vičík
Další zprávy