Německý ministr obrany se vzdá titulu, funkci si nechá

Petr Jemelka Petr Jemelka
22. 2. 2011 11:50
Ministr přiznal, že se dopustil vážných chyb, ale trvá na tom, že byly neúmyslné
Bavorskému šlechtici a ministrovi je 38 let.
Bavorskému šlechtici a ministrovi je 38 let. | Foto: Reuters

Berlín - Německý ministr obrany Karl-Theodor zu Guttenberg se nadobro vzdal doktorského titulu, který získal v roce 2007 na právnické fakultě univerzity v Bayreuthu.

Reagoval tím na necelý týden staré obvinění z toho, že při psaní své disertační práce na téma ústav EU a USA opsal celé pasáže. Rezignovat na post ministra ale Guttenberg stále odmítá.

Jeden z nejpopulárnějších německých politiků, s nímž již mnozí počítali jako s budoucím kancléřem, tak změnil svůj postoj ještě před koncem vyšetřování. Původně totiž Guttenberg tvrdil, že se nemá čeho bát a na výsledky vyšetřování si v klidu počká.

"Výsledek nyní prováděné kontroly očekává s naprostým klidem. Ta práce byla vytvořena s nejlepším vědomím a svědomím," tlumočil minulou středu agentuře DPA Guttenbergovu reakci mluvčí německého ministerstva obrany.

Později ministr obrany připustil, že se mohl dopustit méně závažných chyb - například při odkazování na použité zdroje.

V pátek pak Karl - Theodor zu Guttenberg uvedl, že až do konce vyšetřování nebude titul doktora práv používat a dnes vyšlo najevo, že během víkendu opět změnil názor.

"Přes víkend jsem se podíval na svou práci z jiného úhlu. Rozhodnutí vzdát se doktorského titulu natrvalo je bolestivé. Chyby, kterých jsem se dopustil, jsou vážně, ale neúmyslné," cituje německého ministra obrany server Deutsche Welle.

Pasáž opsaná slovo od slova

Podle listu Süddeutsche Zeitung Guttenberg opsal slovo od slov celou jednu pasáž práce z novinového článku, aniž by to uvedl v seznamu zdrojů.

Podle serveru BBC už Guttenberg požádal univerzitu, aby mu titul odebrala a dodal, že chyby, kterých se v práci dopustil, nejsou v souladu vědeckou etikou.

Foto: Reuters

Podle analytiků chce Guttenberg tímto krokem vzít vítr z plachet politickým protivníkům, kteří začali na plagiátorské kauze stavět jeho kritiku.

Obvinění proti jednomu z nejpopulárnějších německých politiků současnosti vznesl původně brémský profesor práv Andreas Fischer-Lescan.

Ten tvrdí, že na nesrovnalosti v doktorandské práci ministra spolkové vlády přišel náhodou, při rutinní kontrole. Případem se nyní zabývají odborníci z univerzity v Bayreuthu.

Další bolestivá rána

Pro nejzářivější hvězdu německé politiky, o níž média již nějakou dobu spekulují jako o možném budoucím kancléři, by bylo odhalené plagiátorství v krátké době další ranou poté, co jeho rezort musí od konce loňského roku řešit skandály okolo neobjasněných úmrtí vojáků v Afghánistánu a na výcvikové lodi Gorch Fock.  

 

Právě se děje

Další zprávy