Německý "biskup luxusu" nebude muset platit náhradu škody

ČTK ČTK
9. 9. 2015 22:45
Biskup Franz Peter Tebartz-van Elst nechal nákladně přestavět svou rezidenci v německém Limburgu. Konečný účet se vyšplhal na 31 milionů eur, muž přezdívaný "biskup luxusu" však nakonec vyvázl jen s rezignací na svůj post. Vatikán se po dvou letech rozhodl, že proti němu žádné církevně-právní řízení nezahájí. Rozhodnutí kritizuje řada věřících i lidí uvnitř církve.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Berlín/Vatikán - Rok a půl po rezignaci kontroverzního německého biskupa Franze Petera Tebartze-van Elsta, kritizovaného kvůli nákladné přestavbě sídla v Limburgu, Vatikán rozhodl, že proti němu nezahájí žádné církevně-právní řízení. Informovala o tom ve středu agentura DPA.

Hodnostáři přezdívanému "biskup luxusu" tak nehrozí, že by si jeho někdejší biskupství nárokovalo náhradu způsobené škody. Řada věřících z diecéze ale s rozhodnutím nesouhlasí.

O problémy v nevelké diecézi na západě Německa se Vatikán začal blíže zajímat v roce 2013, když se na veřejnost dostaly informace o předražené přestavbě biskupského komplexu v Limburgu. Podle původního rozpočtu měla renovace sídla Tebartze-van Elsta stát zhruba 5,5 milionu eur (149 milionů Kč), konečný účet se ale vyšplhal na 31 milionů eur (839 milionů Kč).

Podle kritiků stavby byla důvodem předražení speciální přání samotného biskupa, který si rezidenci nákladně zařídil a několikrát prý nechal předělat už hotové části, se kterými nebyl spokojen. Biskupa Tebartze-van Elsta odvolal papež František v březnu 2014.

"Poselství limburskému biskupství (z Vatikánu) zní: Biskup může církevní právo porušit, aniž by byl potrestán," kritizoval rozhodnutí církevní právník Thomas Schüller.

"To rozhodnutí je podle mě vysloveně ožehavé," uvedl frankfurtský farář Werner Otto, podle kterého si řada lidí z diecéze přála, aby bývalý biskup za své činy pykal. Kdyby nějaký zaměstnanec způsobil škodu svému podniku, také by za to ručil, řekl Otto. "Je to problematické (rozhodnutí) pro důvěryhodnost církve," dodal farář.

Právě aféra kolem "biskupa luxusu" měla podle mnohých odborníků vliv mimo jiné na rekordní počet 217 716 věřících, kteří loni opustili v Německu katolickou církev.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Jihokorejský ministr, který měl řešit korupci ve vládě, kvůli vlastním skandálům nabídl rezignaci. V úřadu byl od začátku září

Nový jihokorejský ministr spravedlnosti Čo Kuk, jehož jmenování kvůli korupčnímu skandálu jeho rodiny vyvolalo v zemi demonstrace a otřáslo místní liberální vládou, dnes nabídl rezignaci. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a AP. Zatím podle nich není jasné, zda jihokorejský prezident Mun Če-in demisi přijme.

Hlava státu Čoa jmenovala do funkce 9. září, jeho hlavním úkolem bylo dovést do konce reformu prokuratury. Cílem reformy je poskytnout více pravomocí policii a vytvořit zvláštní agenturu, která by se zabývala korupčními kauzami vysoce postavených vládních činitelů.

Příchod dřívějšího prezidentova poradce pro občanské záležitosti a profesora práva vyvolal protesty, protože úřady vyšetřují finanční investice jeho rodiny a také sporné přijetí jeho dcery na univerzitu. V Soulu ale manifestovali i Čoovi příznivci, kteří kauzu označovali za umělou a hon na čarodějnice. Sám Čo popírá, že by se dopustil něčeho nezákonného.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Svíce u Gottovy vily na Bertramce se na přání rodiny zatím odklízet nebudou

Termín úklidu byl na přání rodiny odložen, zatím není známo na kdy. Lidé začali chodit spontánně k vile 2. října, kdy bylo oznámeno úmrtí osmdesátiletého zpěváka. Místo zaplavili svíčkami, květinami, vzkazy, fotografiemi, plyšáky, balonky a dalšími předměty.

"Na přání rodiny se termín úklidu pietního místa Nad Bertramkou posouvá, přesný termín zatím není znám. Vše řeší hlavní město Praha přímo s rodinou," napsala mluvčí TSK Lišková.

před 46 minutami

Čínský vývoz i dovoz v září klesly více, než se čekalo, může za to slabší celosvětová poptávka a americká cla

Vývoz z Číny v září klesl více, než se čekalo a dovoz se snížil již pátý měsíc za sebou. Na vývoz má negativní dopad slabší globální poptávka a rostoucí americká cla na čínské zboží. Pokles dovozu pak ukazuje, že domácí poptávka je slabá. Druhá největší ekonomika světa tak bude zřejmě potřebovat další stimulaci ekonomiky, napsala agentura Reuters.

Vývoz ze země se v září podle údajů celního úřadu snížil meziročně o 3,2 procenta, zatímco analytici čekali pokles jen o tři procenta. Dovoz se pak propadl o 8,5 procenta místo očekávaných 5,2 procenta.

Bilance zahraničního obchodu však skončila v přebytku 39,65 miliardy USD (928,2 miliardy korun). V srpnu přebytek činil 34,84 miliardy USD a analytici čekali, že se sníží na 33,3 miliardy USD. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy