Německý "biskup luxusu" nebude muset platit náhradu škody

ČTK ČTK
9. 9. 2015 22:45
Biskup Franz Peter Tebartz-van Elst nechal nákladně přestavět svou rezidenci v německém Limburgu. Konečný účet se vyšplhal na 31 milionů eur, muž přezdívaný "biskup luxusu" však nakonec vyvázl jen s rezignací na svůj post. Vatikán se po dvou letech rozhodl, že proti němu žádné církevně-právní řízení nezahájí. Rozhodnutí kritizuje řada věřících i lidí uvnitř církve.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Berlín/Vatikán - Rok a půl po rezignaci kontroverzního německého biskupa Franze Petera Tebartze-van Elsta, kritizovaného kvůli nákladné přestavbě sídla v Limburgu, Vatikán rozhodl, že proti němu nezahájí žádné církevně-právní řízení. Informovala o tom ve středu agentura DPA.

Hodnostáři přezdívanému "biskup luxusu" tak nehrozí, že by si jeho někdejší biskupství nárokovalo náhradu způsobené škody. Řada věřících z diecéze ale s rozhodnutím nesouhlasí.

O problémy v nevelké diecézi na západě Německa se Vatikán začal blíže zajímat v roce 2013, když se na veřejnost dostaly informace o předražené přestavbě biskupského komplexu v Limburgu. Podle původního rozpočtu měla renovace sídla Tebartze-van Elsta stát zhruba 5,5 milionu eur (149 milionů Kč), konečný účet se ale vyšplhal na 31 milionů eur (839 milionů Kč).

Podle kritiků stavby byla důvodem předražení speciální přání samotného biskupa, který si rezidenci nákladně zařídil a několikrát prý nechal předělat už hotové části, se kterými nebyl spokojen. Biskupa Tebartze-van Elsta odvolal papež František v březnu 2014.

"Poselství limburskému biskupství (z Vatikánu) zní: Biskup může církevní právo porušit, aniž by byl potrestán," kritizoval rozhodnutí církevní právník Thomas Schüller.

"To rozhodnutí je podle mě vysloveně ožehavé," uvedl frankfurtský farář Werner Otto, podle kterého si řada lidí z diecéze přála, aby bývalý biskup za své činy pykal. Kdyby nějaký zaměstnanec způsobil škodu svému podniku, také by za to ručil, řekl Otto. "Je to problematické (rozhodnutí) pro důvěryhodnost církve," dodal farář.

Právě aféra kolem "biskupa luxusu" měla podle mnohých odborníků vliv mimo jiné na rekordní počet 217 716 věřících, kteří loni opustili v Německu katolickou církev.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Wall Street Journal: Úřady v USA chtějí kvůli aplikacím zakročit proti Facebooku

Federální úřady ve Spojených státech se chystají soudně zakročit proti společnosti Facebook. Mají obavy, zda firma neporušuje antimonopolní zákony tím, jak propojuje své aplikace a další produkty. Listu The Wall Street Journal (WSJ) to řekly zdroje obeznámené se situací. Federální obchodní komise (FTC) by se zaměřila na to, zda Facebook neomezuje přístup k aplikacím svým potenciálním rivalům.

Facebook vedle stejnojmenné sociální sítě, která tvoří páteř jeho podnikání, má i další produkty. Patří k nim zejména Instagram, Messenger a WhatsApp. Úřady se zajímají o pravidla, která Facebook ve vztahu k rivalům využívá, zejména zda nenarušují volnou soutěž.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pančochová do finále U-rampy v Copper Mountain neprošla

Snowboardistka Šárka Pančochová skončila šestnáctá na Světovém poháru v U-rampě v Copper Mountain. Po menším zranění z listopadového závodu v Modeně, kde po těžkém pádu v tréninku nenastoupila do finále Big Airu, měla v Coloradu k postupu do finále daleko.

Devětadvacetiletá freestylistka právě v Copper Mountain před šesti lety vyhrála pohárový závod ve slopestylu, ale U-rampa je její nejslabší disciplínou. Do finále se probojovala dvakrát a v lednu 2010, tehdy coby devatenáctiletá, vybojovala zlato na SP v Kreischbergu. Díky tomu se tehdy kvalifikovala na olympiádu ve Vancouveru.

V dnešní kvalifikaci pro sobotní závod v Copper Mountain obsadila 16. místo se známkou 44,50 bodu, finálová osmička měla nejméně o 24 bodů více. Z prvního místa postoupila domácí Američanka Maddie Mastrová, bronzová medailistka z letošního mistrovství světa.

před 1 hodinou

Ministři obrany ČR a USA stvrdili podpisem nákup vrtulníků

Ministři obrany ČR Lubomír Metnar a USA Mark Esper dnes ve Washingtonu stvrdili podpisem nákup vojenských vrtulníků pro českou armádu. Česká republika formou mezivládní dohody pořídí 12 vrtulníků firmy Bell za 14,6 miliardy korun. Ve výzbroji české armády nahradí ruské bitevní vrtulníky Mi-24/35.

Vrtulníkové letectvo získá osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper. Stroje by fyzicky armáda měla dostat v roce 2023. Součástí dohody je i výcvik pilotů a personálu, údržba, vybavení zbraňovými systémy či munice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy