reklama
 
 

Německý "biskup luxusu" nebude muset platit náhradu škody

9. 9. 2015 22:45
Biskup Franz Peter Tebartz-van Elst nechal nákladně přestavět svou rezidenci v německém Limburgu. Konečný účet se vyšplhal na 31 milionů eur, muž přezdívaný "biskup luxusu" však nakonec vyvázl jen s rezignací na svůj post. Vatikán se po dvou letech rozhodl, že proti němu žádné církevně-právní řízení nezahájí. Rozhodnutí kritizuje řada věřících i lidí uvnitř církve.

Berlín/Vatikán - Rok a půl po rezignaci kontroverzního německého biskupa Franze Petera Tebartze-van Elsta, kritizovaného kvůli nákladné přestavbě sídla v Limburgu, Vatikán rozhodl, že proti němu nezahájí žádné církevně-právní řízení. Informovala o tom ve středu agentura DPA.

Hodnostáři přezdívanému "biskup luxusu" tak nehrozí, že by si jeho někdejší biskupství nárokovalo náhradu způsobené škody. Řada věřících z diecéze ale s rozhodnutím nesouhlasí.

O problémy v nevelké diecézi na západě Německa se Vatikán začal blíže zajímat v roce 2013, když se na veřejnost dostaly informace o předražené přestavbě biskupského komplexu v Limburgu. Podle původního rozpočtu měla renovace sídla Tebartze-van Elsta stát zhruba 5,5 milionu eur (149 milionů Kč), konečný účet se ale vyšplhal na 31 milionů eur (839 milionů Kč).

Podle kritiků stavby byla důvodem předražení speciální přání samotného biskupa, který si rezidenci nákladně zařídil a několikrát prý nechal předělat už hotové části, se kterými nebyl spokojen. Biskupa Tebartze-van Elsta odvolal papež František v březnu 2014.

"Poselství limburskému biskupství (z Vatikánu) zní: Biskup může církevní právo porušit, aniž by byl potrestán," kritizoval rozhodnutí církevní právník Thomas Schüller.

"To rozhodnutí je podle mě vysloveně ožehavé," uvedl frankfurtský farář Werner Otto, podle kterého si řada lidí z diecéze přála, aby bývalý biskup za své činy pykal. Kdyby nějaký zaměstnanec způsobil škodu svému podniku, také by za to ručil, řekl Otto. "Je to problematické (rozhodnutí) pro důvěryhodnost církve," dodal farář.

Právě aféra kolem "biskupa luxusu" měla podle mnohých odborníků vliv mimo jiné na rekordní počet 217 716 věřících, kteří loni opustili v Německu katolickou církev.

autor: ČTK | 9. 9. 2015 22:45

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama