Německo zvažuje neoficiální azyl pro Mubaraka

Radim Klekner Radim Klekner
8. 2. 2011 22:34
Egypt sondoval na německých klinikách, zda by prezidenta nepřijaly na léčebný pobyt.
Pro Mubaraka se hledá azyl v Evropě i jinde.
Pro Mubaraka se hledá azyl v Evropě i jinde. | Foto: Reuters

Baden-Baden - Ještě donedávna platil egyptský prezident Husní Mubarak za jednoho z hlavních spojenců USA na Blízkém východě. Po čtrnáct dní trvajících protestech proti jeho vládě se z něj ale rázem stala persona non grata.

Spojené státy nyní hledají, kam by dvaaosmdesátiletého politika uklidily.

Nabízí se jim Německo. Několik význačných představitelů vládní Křesťansko-demokratické unie (CDU) i koaliční Svobodné demokratické strany (FDP) se již vyslovilo v tom smyslu, že by Mubarakovi mělo být umožněno do Spolkové republiky vycestovat.

Podle deníku The New York Times vyjednávají američtí diplomaté se špičkami egyptské armády o místě příštího Mubarakova pobytu intenzivně již několik dní.

Nabízí se mimo jiné elegantní řešení, jehož v minulosti využilo několik státníků. Mubarak by mohl do Německa odletět na "léčebný pobyt" a už zde zůstat.

Klinika pro prominenty

Egyptský prezident přitom již v Německu pobýval.

Loni na jaře prodělal na univerzitní klinice v Heidelbergu operaci žlučníku a tenkého střeva. Mluvčí státní nemocnice ale tehdy odmítla spekulace o tom, že by Mubarak trpěl rakovinou.

Ve spolkové zemí Bádensko-Würtembersko čeká ale na prominentního hosta ještě jiné nemocniční zařízení. Soukromá klinika Maxe Grundiga v Baden-Badenu je připravena vzácného hosta okamžitě přijmout. Nabízí totiž "komfort a služby špičkového hotelu". V minulosti se zde léčil kupříkladu bývalý ukrajinský prezident Viktor Juščenko či někdejší ruský ministr hospodářství German Gref.

Úvahy o tom, že by Mubarak mohl skutečně vycestovat do Německa se ani zdaleka nepohybují v rovině spekulací a zjevně se jimi zabývají i vládní kruhy.

"Mubarak je v Německu vítán," řekl deníku Süddeutsche Zeitung zahraničněpolitický mluvčí parlamentní frakce CDU Philipp Missfelder.

Jeho kolega z parlamentní frakce FDP Rainer Stinner pokládá případný "léčebný pobyt" egyptského prezidenta za schůdné řešení, udělení azylu naopak jako "problematické".

"Spolková vláda by měla egyptskému prezidentovi diskrétně naznačit, že může přicestovat do Německa, pokud chce," prohlásil ve stejném tónu v rozhovoru pro deník Frankfurter Rundschau europoslanec za CDU Elmar Brok. "Pokud by to byla cesta, jak umožnit poklidnou změnu režimu v Egyptě, pak jsem pro."

Zelení jsou proti

Ostře se proti podobným plánům staví pouze německé organizace na obranu lidských práv poukazující na tvrdý postup egyptských úřadů vůči opozici.

A také němečtí Zelení.

"Nejdříve by muselo být prokázáno, že se Mubarak nechce oklikou přes německou kliniku vyhnout odpovědnosti, kterou má vůči egyptskému lidu," požaduje šéf strany Cem Özemir. "Německo se nesmí stát luxusním útočištěm pro padlé diktátory."

V roce 1993 Spolková republika umožnila vycestovat do Chile bývalému východoněmeckému, těžce nemocnému vůdci Erichu Honeckerovi

Mubarak se v současnosti zdržuje ve své vile v letovisku Šarm al-Šajch ležícím na břehu Rudého moře.

Prezident si pobyt na luxusní klinice rozhodně může dovolit. Deník The Guardian přinesl před několika dny zprávu o tom, že majetek jeho rodiny je odhadován na 70 miliard dolarů.

Mubarak a jeho klan tuto sumu nahromadili během tří desetiletí, co je u prezident moci. Umožnil mu to systém založený na úplatcích a všeobjímajícím klientelismu. Miliardy má údajně uloženy i na kontech v Německu.

 

Právě se děje

Další zprávy