Němci zjednoduší deportace odmítnutých žadatelů o azyl. Budou moci i kontrolovat mobily uprchlíků

ČTK ČTK
22. 2. 2017 12:18
Podle návrhu, který schválila německá vláda, by se zjednodušily deportace odmítnutých žadatelů o azyl v zemi. Návrh, který pravděpodobně schválí i parlament, navíc umožní kontrolovat mobilní telefony a SIM karty uprchlíků. Počítá také s nasazením elektronických náramků. Návrh je reakcí na prosincový teroristický útok v Berlíně. Jeho pachatele - Tunisana Anise Amriho - se německé úřady v minulosti pokoušely deportovat, ale neúspěšně.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Berlín - Německá vláda ve středu schválila návrh, který usnadní deportace neúspěšných žadatelů o azyl do jejich vlasti. Umožní kontrolovat mobilní telefony a SIM karty uprchlíků a počítá také s nasazením elektronických náramků v některých případech.

O schválení návrhu, na kterém se před dvěma týdny dohodla vláda se zástupci spolkových zemí, informovalo ministerstvo vnitra v tiskové zprávě.

Do Německa za poslední dva roky přišlo téměř 1,2 milionu běženců, do vlasti se ale vrátila jen část těch, kteří ve Spolkové republice nemají nárok na azyl ani na jinou formu právní ochrany.

Loni jich asi 55 tisíc odešlo dobrovolně a dalších 25 tisíc bylo deportováno. Letos chce spolková vláda výrazně zvýšit počty obou skupin.

Přispět k tomu má i ve středu schválený návrh, který podle všeho bez problémů projde také parlamentem.

Do budoucna má díky němu být jednodušší vzít do vazby před vyhoštěním cizince, kteří mohou pro Německo představovat nebezpečí. Ty, u kterých je vážný zájem na deportaci, bude také možné sledovat pomocí elektronických náramků.

Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky (BAMF) navíc získá pravomoc zkontrolovat mobilní telefony a SIM karty uprchlíků, aby mohl ověřit jejich identitu. Podle některých odhadů by takové opatření mohlo dopadnout na desítky tisíc běženců. Výhrady k němu má mimo jiné opoziční strana Levice, podle níž jde o nepřiměřený zásah do soukromí.

Ve středu schválený návrh je jednou z reakcí na prosincový teroristický útok v Berlíně. Jeho pachatele - Tunisana Anise Amriho - se německé úřady v minulosti pokoušely deportovat, avšak neúspěšně.

V Německu bylo na konci loňského roku více než 207 tisíc migrantů, kteří by se měli vrátit do země původu. Zhruba tři čtvrtiny z nich dostaly od německých úřadů odklad, takže nemusí vycestovat okamžitě.

Německá vláda se odmítnuté žadatele o azyl k návratu do vlasti snaží motivovat i finančně. Letos chce na podporu dobrovolných návratů dát dohromady 90 milionů eur (2,4 miliardy korun).

 

Právě se děje

Další zprávy