Německo zatím nemá koalici. Noční několikahodinové jednání bylo přerušeno, strany ale věří v dohodu

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 11. 2017 9:23
Ani patnáct hodin intenzivních rozhovorů k dohodě nevedlo. Shodu se při jednáních nedaří nalézt v otázce ochrany klimatu, slučování uprchlických rodin a ve finančních otázkách.
Německá kancléřka Angela Merkelová.
Německá kancléřka Angela Merkelová. | Foto: Reuters

Berlín - Rozhovory o německé vládní koalici byly v pátek časně ráno překvapivě přerušeny kvůli přetrvávajícím sporům. K jejich vyřešení nestačilo ani jednání, které se protáhlo na více než 15 hodin. V rozhovorech chtějí konzervativní unie CDU/CSU, svobodní demokraté (FDP) a Zelení pokračovat ještě v pátek. Vyloučené není ani jednání o víkendu. Je tak zřejmé, že se nová koalice rodí v křečích, jak poznamenávají německá média.

Vláda CDU/CSU, FDP a Zelených zatím nikdy na celoněmecké úrovni nevznikla, a proto se od počátku očekávala složitá vyjednávání. Málokdo ale asi počítal s tím, že se jejich první fázi nepodaří dotáhnout ke konci ani po čtyřech týdnech. Sama kancléřka Angela Merkelová (CDU) očekávala, že sondovací rozhovory skončí v noci na pátek.

To se ale nestalo a strany se kolem půl páté ráno rozešly bez výsledku. Důvodem přinejmenším dočasného ztroskotání rozhovorů jsou podle německých médií především spory v politicky citlivé oblasti migrace, kterým se věnovala velká část mnohahodinového a podle účastníků extrémně obtížného jednání.

Největší spor se v této otázce vede o to, jestli za migranty, kteří nedostali status uprchlíka, ale pouze takzvanou doplňkovou ochranu, mají mít možnost přicházet jejich nejbližší rodinní příslušníci. Zatímco CSU je striktně proti, Zelení chtějí, aby to od března příštího roku bylo znovu možné.

Pochybnosti některých účastníků jednání o tom, zda se spory, které se týkají také ochrany klimatu nebo daňových otázek, podaří vyřešit, byla v pátek dobře patrná. Místopředseda FDP Wolfgang Kubicki v televizi ARD hovořil o extrémně zatvrzelých postojích. Poznamenal, že mu chybí fantazie, jak by strany mohly rozpory v krátké době překonat.

Jeho stranický šéf Christian Lindner byl smířlivější. "Takový historický projekt… by neměl selhat jen kvůli pár chybějícím hodinám," uvedl a vyjádřil přesvědčení, že se rozdíly podaří překonat. Předseda Zelených Cem Özdemir zdůraznil, že jeho strana je připravena v jednáních pokračovat. Jak dlouho ještě potrvají, podle něj "záleží na rozhodčí". Tou měl na mysli kancléřku Merkelovou, která novinářům řekla jen: "Dobré ráno. Dnes pokračujeme."

Rozhovory čtveřice stran mají znovu začít v poledne. Pokud by se je nepodařilo dotáhnout do konce, hrozí Německu předčasné volby. Ty si však tradiční strany nepřejí mimo jiné z obavy dalšího posilování protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD), která se v zářijových volbách poprvé dostala do Spolkového sněmu.

 

Právě se děje

Další zprávy