Německo zasáhla bouře, Labe v Hamburku znovu zaplavilo trh. Polsko hlásí další tři oběti mrazů

ČTK ČTK
12. 1. 2017 11:16
Hustý sníh zaplnil ulice i velkých evropských měst. V Polsku umrzli další tři lidé, od loňského listopadu tak v zemi zahynulo kvůli mrazu skoro 80 Poláků. V Rakousku na horských hřebenech hrozí laviny. Německo se zase potýká s následky po noční bouři. Na silnicích došlo k řadě nehod a v Hamburku řeka Labe zaplavila už po několikáté rybí trh. Meteorologové v Německu varují před dalším sněžením, které se bude střídat s deštěm.
Sníh zasypává auta na ulici v Berlíně.
Sníh zasypává auta na ulici v Berlíně. | Foto: Reuters

Berlín/Varšava/Atény – Noční bouře na severu Německa zkomplikovala dopravu, na kluzkých silnicích se stala řada nehod. Sněžení se podle agentury DPA nevyhnulo ani Rakousku.

Nadále hustě sněží v Polsku, které ohlásilo další tři oběti mrazů. Od 1. listopadu 2016 podlehlo mrazivé zimě téměř osm desítek Poláků. Sníh dělá problémy na silnicích a v některých školách na severu země kvůli počasí zrušili vyučování.

V německém Hamburku Labe opět zaplavilo rybí trh na nábřeží, což se ale podle policie stalo v poslední době běžnou událostí.

Hladina Labe na trhu ve čtvrti St. Pauli se v posledních hodinách zastavila 2,11 metru nad střední výškou přílivu. "To je ale pro nás rutina," uvedla policejní mluvčí.

V Braniborsku, Sasku a Meklenbursku – Předním Pomořansku se v noci na čtvrtek v souvislosti s nepříznivým počasím stala řada dopravních nehod, které většinou skončily jen materiálními škodami. V oblasti jezerní plošiny v Meklenbursku utrpěla vážné zranění řidička, která sjela ze silnice a s autem se převrátila.

O něco dramatičtější byla situace na východě Saska, kde policie kvůli sněhovým závějím uzavřela několik silnic nižší třídy.

Nového sněhu v Meklenbursku – Předním Pomořansku využili neznámí vtipálci k postavení sněhuláka na železniční trati. Strojvedoucí přijíždějícího vlaku asi 1,5 metru vysokou figurínu považoval za člověka a soupravu nouzově zastavil. Na brzdovém systému přitom vznikla škoda asi 5000 eur (v přepočtu 135 000 korun), ale nikdo neutrpěl zranění.

Meteorologové v Německu varují před dalším sněžením, které se bude střídat s deštěm, nadále tak budou hrozit komplikace v dopravě. Až do víkendu, kdy se opět ochladí, by ale teploty měly zůstat nad nulou.

V Rakousku laviny, v Irsku ledovka

V rakouské spolkové zemi Tyrolsko platí v nadmořské výšce nad 2000 metrů zvýšené lavinové nebezpečí v podobě třetího z pěti stupňů. Problémem podle expertů není jen čerstvě napadaný sníh, ale i starší sněhová pokrývka, která není dostatečně stabilní. Nejrizikovější jsou oblasti horských hřebenů.

Ve středu zabíjela lavina ve východorakouském Vorarlbersku, kde rovněž hrozí utržení sněhových mas. Obětí byla 54letá Němka, kterou záchranáři po vyproštění ze sněhu již nedokázali oživit.

S nepřízní počasí musí nadále počítat obyvatelé Irska a Británie. V Irsku až do pátku platí varování před sněhem a ledovkou na silnicích. Ačkoli budou teploty na většině území Británie nad nulou, pocitové teploty kvůli větru budou mrazivé, uvedli meteorologové.

Naopak v Řecku, které se v uplynulých dnech potýkalo s nezvykle vydatnými přívaly sněhu a s mrazivými teplotami, se situace zlepšila. Na severu země, kde byla situace nejvážnější, se teploty pohybují těsně pod bodem mrazu, v Aténách meteorologové očekávají až jedenáct stupňů Celsia. Ještě tepleji pak bude na řeckých ostrovech.

Jeseníky pohltila bílá tma. Kamiony na zasněžených silnicích neměly šanci. | Video: Michal Zajonc
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

"Naše země není otevřená". Američané začali vyhošťovat tábořící migranty z Haiti

Americké úřady začaly s vyhošťováním tisíců lidí původem z Haiti, kteří se tento týden utábořili na hranici mezi Mexikem a Texasem. Úřady dnes vypravily první tři lety na Haiti, řekl agentuře AP nejmenovaný zdroj. Bezpečnostní složky také zablokovaly vstup do Texasu z mexické strany. 

Tento týden dorazilo do okolí texaského města Del Rio z Mexika zhruba 14 tisíc lidí. Utábořili se u mostu, který spojuje mexický a texaský břeh řeky Rio Grande, tvořící hranici mezi Mexikem a USA. Většina migrantů je z Haiti, ale i zemí Střední Ameriky.

V sobotu americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti oznámilo, že navýší přepravní kapacity pro vyhoštění lidí, kteří nezákonně překročili hranici. Ministerstvo uvedlo, že "naše hranice není otevřená, a lidé by se neměli vydávat na nebezpečnou cestu". Migranti by měli být navráceni do země původu, aniž by dostali možnost si podat žádost o azyl.

Další zprávy