Německo nabízí, že zaplatí péči o české koronapacienty. Babiš jednal i v Sasku

Helena Truchlá Helena Truchlá
26. 2. 2021 18:52
Berlín nabízí, že zaplatí péči o covidové pacienty, kteří budou převezeni ve vážném stavu z Česka do Německa. Serveru Aktuálně.cz to potvrdil mluvčí vlády spolkové republiky. Nabídka se vztahuje na všechny pacienty, jejichž léčba začne do konce března, pokud o to Česko požádá. To kromě Německa vyjednává také s Polskem.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) by se v případě Německa mělo jednat o pomoc v podobě až stovky lůžek pro pacienty vyžadující intenzivní péči. "Chceme v co nejvyšší možné míře podpořit naši sousední zemi, Českou republiku, která nyní obzvláště trpí pandemií, a projevit solidaritu s ohledem na obrovskou zátěž na český zdravotnický systém," zní zase z Berlína. 

Napjatá situace je v řadě nemocnic právě v Karlovarském nebo Ústeckém kraji, které sousedí s Německem. Ministr Blatný navíc očekává, že pandemie bude v Česku ještě zrychlovat. Na tiskové konferenci ve čtvrtek předpověděl, že přibývat může i 20 tisíc nově nakažených lidí denně. 

Praha i Berlín zdůrazňují, že vyjednávání stále probíhají. Než vyjedou první pacienti, bude to ještě nějakou dobu trvat. "Ministerstvo zdravotnictví momentálně sbírá a vyhodnocuje požadavky krajských koordinátorů intenzivní péče a diskutuje se zahraničními nemocnicemi o detailech možných transportů pacientů," uvedla na dotaz mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová. 

Jedná se na několika úrovních - zapojili se německý velvyslanec v Praze Christoph Israng, náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý i zemské úřady v Sasku, Bavorsku a dalších spolkových zemích. Byl to právě náměstek Černý, kdo už dříve avizoval, že se Česko obrátí na zahraničí, pokud se nemocnice naplní z 90 procent.

Tato hranice ještě překonána nebyla. V úterý si ale kvůli možnosti lékařské pomoci volal premiér Andrej Babiš (ANO) s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. A telefonátů s Německem proběhlo víc. Další směřoval do Saska, které s Českem bezprostředně sousedí.

"Saský premiér (Michael) Kretschmer si ohledně toho volal s premiérem Babišem. Důležitou otázkou bylo překonání jazykové bariéry mezi pacienty a lékaři," vysvětluje Ralph Schreiber, mluvčí saské vlády. Podle jeho slov Sasko oslovilo konkrétní nemocnice například v Žitavě nebo Podkrušnohoří. "Ujistili nás, že v každé směně budou česky mluvící lékaři a pečovatelé," dodává Schreiber. 

Podle Peterové německá strana aktuálně nabízí lůžkovou péči 19 pacientům z Česka, vláda v Berlíně konkrétní číslo s odkazem na stále probíhající debaty uvést nechce. Například Sasko uvádí, že nabídne veškerou pomoc, která bude dostupná v okamžiku, kdy o ni Česko definitivně požádá. Že k tomu oficiálně stále nedošlo, potvrdil v pátek odpoledne také mluvčí vlády v Bavorsku. 

Kdo bude zodpovídat za organizaci přepravy pacientů, zatím není jasné, jednání v tomto případě stále probíhají i mezi centrální německou vládou a jednotlivými spolkovými zeměmi. Kromě Saska a Bavorska Česku nabídly svá lůžka i Sasko-Anhaltsko a západoněmecká spolková země Severní Porýní-Vestfálsko. Blatný ve čtvrtek večer oznámil, že ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s resortem vnitra "požádá Evropskou komisi o proplacení nákladů na přepravu pacientů do určených zemí, respektive přepravu zpět do ČR". 

Video: Prožili jsme si peklo, bojujeme i o padesátníky, říká primář Straka

Před měsícem jsem začal vídat snímky, na kterých nebyly plíce. Tam nebylo čím dýchat, líčí primář interního oddělení Nemocnice Sokolov Martin Straka. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 59 minutami

Do roku 2027 by měla stoupnout spotřeba biopotravin na 4 procenta, navrhuje rezort zemědělství

Spotřeba biopotravin v ČR by měla do roku 2027 stoupnout na čtyři procenta celkové spotřeby potravin a nápojů. Plánuje to ministerstvo zemědělství v akčním plánu rozvoje ekologického zemědělství, který v pondělí projedná vláda. Podle posledního plánu se mělo tří procent dosáhnout již v roce 2016, což se však nepodařilo. Následně se mělo uvedené hodnoty podle plánu dosáhnout do roku 2020. Podle posledních údajů však činila spotřeba biopotravin předloni pouze 1,52 procenta celkové spotřeby potravin a nápojů.

Podle výkonné manažerky PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců Kateřiny Urbánkové je plán jako celek kvalitní, bohužel cíle spotřeby biopotravin jsou málo ambiciózní. Svaz podle ní navrhoval do plánu šestiprocentní spotřebu biopotravin v roce 2027, ministerstvo ale podle ní nevzalo tuto připomínku v potaz. V posledních třech letech rostla spotřeba biopotravin o několik desítek procent ročně, pokud bude tento trend pokračovat, bylo by správných právě šest procent v roce 2027, uvedla.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

V Čestlicích u Prahy hořela v noci na neděli restaurace Mc Donald’s, škoda je asi 10 milionů korun

V Čestlicích u Prahy hořela v noci na neděli restaurace Mc Donald’s, podle předběžného odhadu je škoda deset milionů korun. Příčinou vzniku požáru je podle vyšetřovatele technická závada, řekl mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel. Podle ředitelky komunikace řetězce Jitky Pajurkové vznikl požár v hlavním elektrickém rozvaděči v zázemí restaurace. Nikdo podle ní nebyl zraněn, restaurace byla už uzavřená.

Hasiči na místo vyjížděli kolem půlnoci. "Původně to bylo hlášené jako požár elektroinstalace v okolí pojistkové skříně," uvedl Gabriel. Oheň se rozšířil až na střešní konstrukci.

"Oprava bude trvat v řádu týdnů až měsíců, výše škody se teprve sčítají, ale může jít do několika milionů korun. Nejvíce byl poškozen vnitřek restaurace, tudíž vlastní provozovna," dodala mluvčí řetězce.

Na místě zasahovalo několik jednotek hasičů z Prahy i Středočeského kraje včetně výškové techniky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy