Prohra Merkelové. Protiislámská strana v Meklenbursku – Předním Pomořansku porazila její CDU

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 5. 9. 2016 7:13
Meklenbursko – Přední Pomořansko neposkytuje obrázek o celém Německu, ale velký zisk AfD na úkor křesťanských demokratů je pro ni varováním. Podle očekávání vyhrála sociální demokracie (SPD) se 30,6 procenta hlasů, na druhém místě skončila protiimigrantská a antiislámská Alternativa pro Německo (AfD) s 20,8 procenta. Křesťanští demokraté (CDU) jsou až třetí s 19 procenty.
Angela Merkelová
Angela Merkelová | Foto: Reuters

Berlín – Křesťanští demokraté kancléřky Angely Merkelové neuspěli v zemských volbách ve spolkové zemi Meklenbursko – Přední Pomořansko.

Volební plakáty Alternativy pro Německo a sociální demokracie v Greifswaldu
Volební plakáty Alternativy pro Německo a sociální demokracie v Greifswaldu | Foto: Reuters

Podle očekávání vyhrála sociální demokracie (SPD) se 30,6 procenta hlasů, na druhém místě skončila protiimigrantská a antiislámská Alternativa pro Německo (AfD) s 20,8 procenta. Křesťanští demokraté (CDU) jsou až třetí s 19 procenty.

AfD přetáhla voliče právě křesťanským demokratům. Voliče nespokojené kromě jiného s imigrační politikou Merkelové, respektive s tím, že do Německa přicházejí statisíce běženců.

CDU zaznamenala v neděli v Meklenbursku – Předním Pomořansku, které je domovským politickým regionem kancléřky Merkelové, nejhorší výsledek v historii. Dostala ještě o čtyři procenta méně než před pěti lety.

S kancléřčinou okřídlenou větou Zvládneme to (Wir schaffen das) AfD na billboardech hlásalo "Zastavme azylový chaos. Je to naše země, paní Merkelová".

"Stoupenci krajní pravice jsou plni hněvu a hlasují ve velkém počtu,“ uvedl pro agenturu Reuters Manfred Güllner z institutu pro zjišťování veřejného mínění Forza. Volební účast podle televize ARD činila 61 procent, o 10 procent více než při minulých zemských volbách.

Meklenbursko – Přední Pomořansko, které na východě hraničí s Polskem, je nejchudší spolková země s největší nezaměstnaností. Neposkytuje tak typický obrázek o náladě v Německu.

Celostátní průzkumy zatím ukazují, že Merkelová má šanci znovu parlamentní volby v roce 2018 vyhrát, pokud by se rozhodla znovu se ucházet o kancléřské křeslo.

Alternativa pro Německo se ale v průzkumech etablovala jako třetí nejsilnější strana po sociálních a křesťanských demokratech.

Oslavy ve volebním štábu AfD
Oslavy ve volebním štábu AfD | Foto: Reuters

Paradoxně Meklenbursko – Přední Pomořansko přijalo od loňska jen dvě procenta všech příchozích imigrantů do Německa. Podle časopisu Der Spiegel se ale v posledních letech počet obyvatel této spolkové země snížil, protože mnozí odcházejí za prací a lepší perspektivou jinam.

Pro Merkelovou je neúspěch citlivou záležitostí v tom, že zde má svůj volební obvod. Zahrnuje Rujánu a města Stralsund či Greifswald (přístav, kde končí z Ruska vedoucí plynovod Nord Stream).

Žádná z velkých stran ale nechce s Alternativou pro Německo spolupracovat, takže pravděpodobně v Meklenbursku – Předním Pomořansku znovu vznikne velká koalice sociálních a křesťanských demokratů.

Ta zde trvá už od roku 2006.

Německá kancléřka Angela Merkelová v Praze. Protesty, rozhovory s europoslancem Machem a státním tajemníkem pro evropské záležitosti Prouzou. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Maďarská opozice míří k vítězství v Budapešti, ve volbách zřejmě porazila Orbánovu stranu

V nedělních volbách starosty maďarské metropole Budapešti podle předběžných výsledků míří za vítězstvím kandidát sjednocené opozice Gergely Karácsony. S lehce nadpolovičním ziskem hlasů (50,1 procenta) poráží po sečtení bezmála tří čtvrtin hlasů kandidáta vládní strany Fidesz Istvána Tarlóse, jemuž vyjádřilo podporu 44,8 procenta budapešťských voličů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se jednalo o největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Brazilci nedokázali porazit ani Nigérii, Neymar se zranil

Fotbalisté Brazílie ani ve druhém přípravném utkání v Singapuru nedokázali porazit soupeře z Afriky. S Nigérií dnes remizovali 1:1 stejně jako ve čtvrtek se Senegalem. Zápas nedohrála jejich největší hvězda, útočník Neymar odkulhal ze hřiště už ve 12. minutě se zraněným levým stehnem.

Sedmadvacetiletý Neymar ve čtvrtek odehrál stý reprezentační zápas a stal se sedmým brazilským fotbalistou, který to dokázal. Dnes ho ale už krátce po zahájení duelu musel vystřídat Philippe Coutinho.

Nigerijci v poločase vedli po brance Johna Ariba, který nebojácně vběhl do vápna, obhodil si stopera Marquinhose a prostřelil gólmana Edersona. Krátce po přestávce vyrovnal Casemiro, jenž zblízka doklepl do sítě míč odražený od břevna.

Brazilci po červencovém triumfu na Copě América ještě nezvítězili. Ve třech ze čtyř přípravných zápasů remizovali a s Peru prohráli.

Argentina bez potrestaného Lionela Messiho rozstřílela Ekvádor 6:1. Proti jihoamerickému soupeři si zahráli také Slováci, tým českého kouče Pavla Hapala remizoval v Bratislavě s Paraguayí 1:1.

Další zprávy