Německo varuje firmy: Pozor na ruské energetické špiony

Zahraničí Zahraničí
22. 6. 2009 13:58
Podle německé kontrarozvědky se ekonomická špionáž týká i malých společností
Ruští špioni se údajně zajímají například o evropské plány alternativních zdrojů plynu
Ruští špioni se údajně zajímají například o evropské plány alternativních zdrojů plynu | Foto: Reuters

Berlín - Podle šéfa německé kontrarozvědky se ruští špioni zaměřují na firmy v německém energetickém sektoru, aby zlepšili obchodní výsledky jejich ruských konkurentů.

"Ruské výzvědné služby, držící krok s měnícími se informačními požadavky jejich vlády, v posledních letech zintenzivnily snahy nelegálně zkoumat německé firmy," citoval list Die Welt am Sonntag Burkharda Evena.

Podle něj je špionáž zaměřena zejména na informace týkající se alternativních a obnovitelných energetických zdrojů a snahu o zvýšení energetické efektivity.

Dalším cílem mají být plány na diversifikaci evropských energetických zdrojů, která má zbavit EU závislosti na ruském plynu. Cenné jsou prý také informace týkající se ekonomické situace Německa uprostřed hospodářské krize.

"Nejsou zasaženy pouze velké firmy, ale čím dál tím více se to týká také malých a středně velkých společností. Vyzýváme tedy šéfy firem, aby zvýšili ochranu proti průmyslové špionáži," prohlásil ředitel Spolkového úřadu na ochranu ústavy (BfV).

Část trasy plynovodu Nabucco, který má do Evropy přivádět plyn z Iráku, od Kaspického moře a ze Střední Asie
Část trasy plynovodu Nabucco, který má do Evropy přivádět plyn z Iráku, od Kaspického moře a ze Střední Asie | Foto: Nabucco

Výzvědné služby údajně také pomáhají ruským společnostem uchytit se v německém energetickém sektoru.

Evenova slova přicházejí jen měsíc poté, co německý ministr vnitra Wolfgang Schaeuble prohlásil, že ruské a čínské rozvědky zvyšují nejen svou špionážní aktivitu, ale také internetové útoky na německé společnosti.

Podle odborníků se v Rusku ekonomickou špionáží zabývá civilní Zahraniční výzvědná služba (SVR). Šéfuje jí bývalý premiér a ekonomický expert Michail Fradkov.

Minulý rok německý soud usvědčil a na jedenáct měsíců poslal do vězení bývalého zaměstnance Evropské skupiny letecké techniky (EADS) kvůli tomu, že ruské rozvědce prodával informace týkající se civilních německých vrtulníků.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Expolicista Šlachta zakládá hnutí, se kterým se chce zúčastnit voleb do sněmovny. Řekl to serveru Seznam Zprávy. Kandidátky sestaví ve všech krajích.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Biden telefonoval s Putinem, hovořilo se o dohodě Nový START, otravě Navalného i o prosincovém hackerském útoku na americké úřady, oznámil Bílý dům.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Poslanci odmítli legalizaci konopí, přinesla by zdravotní rizika, míní Blatný

Sněmovna odmítla omezenou legalizaci konopí. Návrh skupiny čtyř desítek poslanců ze šesti klubů předpokládal, že by si bezúhonní dospělí lidé mohli bez hrozby postihu vypěstovat a zpracovat doma až pět rostlin konopí. Plénum novelu o návykových látkách, za níž stojí zejména Piráti, zamítlo na návrh SPD hlasy 55 z 89 přítomných poslanců už v úvodním kole.

Pirátský poslanec Tomáš Vymazal zdůrazňoval, že změna by mohla zabránit kriminalizaci jinak bezúhonných lidí. "Konopí je v Česku velice oblíbené. Dle různých studií s ním má zkušenost více než každý čtvrtý mladistvý a u dospělých jsou to dokonce dva z pěti," uvedl. Regulace by podle poslance měla nahradit podle něho selhávající represi. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde o odstraňování státem řízeného pokrytectví.

Naopak ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) upozorňoval na to, že novela je v rozporu s mezinárodním právem a protidrogovou politikou. "Přináší velká sociální a zdravotní rizika," uvedl. Ministr také varoval před možnou drogovou turistikou za takzvaným rekreačním konopím.

Novela předpokládala, že lidé by mohli mít doma beztrestně až 1,25 kilogramu sušiny konopí. Ostatním lidem by pěstitelé museli zabránit ve volném přístupu k tomuto konopí pod hrozbou pokuty až 15 000 korun. Až 30 gramů by mohli lidé nosit u sebe i mimo obydlí. Stejné množství, tedy 30 gramů, by mohli legálně předat jinému dospělému člověku, ovšem výhradně bezplatně. Totéž mělo platit pro produkty získané z konopí.

Předkladatelé tvrdili, že omezená legalizace konopí by zmenšila černý trh a vedla by také ke snížení trestné činnosti, která se s ním váže.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lamparda u fotbalistů Chelsea nahradil Tuchel

Novým trenérem fotbalistů Chelsea byl podle očekávání jmenován Němec Thomas Tuchel. Londýnský klub dnes oznámil, že s bývalým kouřem Paris St. Germain či Dortmundu podepsal smlouvu na rok a půl s opcí. Tuchel nahradil odvolaného Franka Lamparda.

Tuchel v novém působišti už dnes povede první trénink a premiéra na lavičce ho čeká ve středečním ligovém utkání s Wolverhamptonem. "Nikdy není příjemné měnit trenéra uprostřed sezony, ale jsme rádi, že v Thomasi Tuchelovi se nám podařilo získat jednoho z nejlepších evropských trenérů," uvedla na klubovém webu ředitelka Chelsea Marina Granovská.

Sedmačtyřicetiletý Tuchel naposledy vedl Paris St. Germain, kde v prosinci skončil. Francouzský celek trénoval od května 2018 a s týmem vyhrál v obou sezonách mimo jiné francouzskou ligu a v uplynulém ročníku s ním došel do finále Ligy mistrů. V minulosti působil také v Mohuči a Dortmundu, se kterým v roce 2017 vyhrál Německý pohár.

V Chelsea nahradil Lamparda, který byl odvolán kvůli neuspokojivým výsledkům. "Blues" pod vedením nejlepšího klubového střelce z posledních osmi ligových duelů zvítězili pouze ve dvou a propadli se až na devátou pozici. Bývalý záložník vedl Chelsea od léta 2019 a v první sezoně s ní obsadil čtvrté místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy