Vojáci, pochodně a punk z NDR. Německá armáda poctila odcházející Angelu Merkelovou

Angela Merkelová na vojenské přehlídce.
Velké čepobití je nejvyšší vojenská pocta, kterou armáda může vyjádřit civilistům. V Německu je vyhrazena pro kancléře, prezidenty a ministry obrany.
V očích samotné Merkelové byly podle německých komentátorů slzy, když se prostranstvím rozezněla její oblíbená píseň. Připouští ale, že důvodem mohlo být i velmi chladné počasí v německé metropoli. Do rytmu si každopádně poklepávala nohou, všimli si v listu Süddeutsche Zeitung.
...
Ceremonie se kvůli pandemii konala v omezeném rozsahu a za přísných bezpečnostních opatření. Pozvaných bylo jen dvě stě hostů, všichni museli být buď naočkovaní, nebo po nemoci covid-19. Celou čtvrtinu z nich přitom tvořili jen ministryně a ministři, kteří za šestnáct let kancléřčina úřadování sloužili v jejích kabinetech. Zrušena byla také velká slavnostní recepce v prostorách ministerstva.
Foto: Reuters
Helena Truchlá Helena Truchlá
3. 12. 2021 17:10
Příští týden Německo přijde o svou "mutti". Konzervativní kancléřka Angela Merkelová po šestnácti letech odchází z postu šéfky vlády. Ve čtvrtek večer jí už tradičně vojenskou přehlídkou vyjádřila poctu německá armáda. Sedmašedesátiletá politička během slavnosti v Berlíně popřála všem "štěstí v srdci" a na rozloučenou si nechala zahrát píseň od zpěvačky, která vystupovala i s Karlem Gottem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Policie dopadla muže, který v Chomutově ukradl auto i s ročním dítětem

Policie dopadla muže, který ve středu 12. ledna v Chomutově ukradl nastartované auto i s ročním dítětem. Šestačtyřicetiletého muže z Teplicka zadrželi v pátek večer, k činu se přiznal. Obviněn byl ze spáchání tří trestných činů - neoprávněného užívání cizí věci, krádeže a maření výkonu úředního rozhodnutí, řekla krajská policejní mluvčí Alena Bartošová. Vyšetřovatel podal zároveň státnímu zástupci návrh na vzetí obviněného do vazby, rozhodnout by se mělo podle mluvčí v pondělí.

Řidička vozu nechala ve středu své auto nastartované a odvedla starší dítě do školky. "Obviněný muž si dle svého vyjádření všiml u chomutovské školky nastartovaného vozu, chvilku prý vyčkával a poté vůz odcizil. Údajně se chtěl s autem jenom někam odvézt. Dítěte v autě si měl všimnout až po chvíli. Z tohoto důvodu vůz okamžitě odstavil a z místa odešel," doplnila Bartošová.

Policie po oznámení krádeže zorganizovala rozsáhlou pátrací akci. O několik desítek minut později si náhodní svědci nedaleko místa krádeže všimli odstaveného auta s rozsvícenými světly, ve kterém bylo malé dítě, a ihned zavolali policii.

S pátráním po neznámém zloději pomohly kamerové záznamy. Muže podezřelého z krádeže se pak podle Bartošové podařilo zadržet díky výzvě zveřejněné v médiích. "Tento případ, naštěstí bez vážného následku, je zároveň varováním pro řidiče, kteří nechávají svá auta s klíči v zapalování nebo dokonce nastartovaná. Případnému pachateli stačí jen pár sekund k tomu, aby se vozidla zmocnil," dodala policejní mluvčí.

Další zprávy