reklama
 
 

Merkelová: Německo se nechystá omezit právo na azyl, řízení má být rychlejší

4. 10. 2015 16:25
Německá kancléřka Angela Merkelová reagovala na názory některých německých politiků, kteří žádají změny v přístupu k běžencům. Žádné nebudou. Německo právo uprchlíků na azyl nikterak neomezí. Řízení bude naopak rychlejší, řekla Merkelová.

Praha - Angela Merkelová se v Německu nechystá jakkoli omezit právo běženců na azyl. Zároveň ale chce, aby bylo celé azylové řízení urychleno. Německá kancléřka tak v neděli reagovala na názory některých německých politiků, kteří žádají změny v přístupu k běžencům.

Například bavorský premiér Horst Seehofer žádá, aby Merkelová jasně dala uprchlíkům najevo, že kapacity Německa jsou vyčerpané.

Uprchlíci mezitím dál proudí do Evropy. V noci na sobotu se jich více než stovka pokusila proniknout tunelem pod Lamanšským průlivem z Francie do Británie; doprava na trati musela být na několik hodin zastavena.

Německo nadále řeší nedostatek míst pro ubytování běženců, což vyvolává rozepře i mezi spolkovými zeměmi. Bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann v sobotu řekl, že některé země přijímají méně běženců, než jim stanovují spolkové kvóty: obzvláště patrné je to prý u Dolního Saska. Naopak Bavorsko, které je pro uprchlíky vstupní branou do Německa, v září podle Herrmanna ubytovalo přes 58 tisíc žadatelů o azyl, což je o 16 tisíc více, než stanovují spolkové kvóty.

Merkelová v neděli o běžencích hovořila na rozhlasové stanici Deutschlandfunk, kde prohlásila, že je nezbytné, aby se všemi žadateli, tedy i s těmi neúspěšnými, bylo jednáno s respektem.

Podobně se dnes v České televizi vyjádřil český ministr spravedlnosti Robert Pelikán, podle něhož je třeba podstatně zlepšit podmínky v detenčních zařízeních, kde se utečenci nacházejí a kde je podle něj prostředí v některých směrech horší než ve věznicích. Pelikán také řekl, že očekává žaloby kvůli zadržování uprchlíků, ty prý ale český soudní systém zvládne.

autor: ČTK | 4. 10. 2015 16:25

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama