Německo přistěhovalce potřebuje, prohlásil ministr Schäuble

ČTK ČTK
27. 12. 2014 21:10
Německá populace stárne a zmenšuje se. Německá kancléřka Angela Merkelová tvrdí, že země potřebuje pracovníky ze zahraničí kvůli chronickému nedostatku kvalifikovaných pracovních sil.
Berlín - ilustrační foto.
Berlín - ilustrační foto. | Foto: Reuters

Berlín - Německý ministr financí Wolfgang Schäuble po sérii protiislámských protestů hájil přistěhovalectví. Imigrace je pro Německo dobrou věcí a němečtí politici musí lépe vysvětlit, že užitek by z něj mohli mít všichni, prohlásil v sobotu podle agentury Reuters Schäuble v místních médiích.

Německo zažilo v poslední době několik protiislámských demonstrací. Náhlý vzestup hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida), na jehož pondělní demonstraci se v Drážďanech i přes kritiku sešlo zhruba 17 500 sympatizantů, přiměl politiky k reakci.

"Svět je otevřenější a přistěhovalectví pomáhá všem. Tak jako jsme využili milionů uprchlíků a vysídlených po druhé světové válce na obnovu... tak potřebujeme přistěhovalectví dnes," sdělil Schäuble deníku Bild Online na téma popularity hnutí Pegida.

Přistěhovalectví je citlivou otázkou i v jiných evropských zemích včetně Británie či Švédska, kde již voliči potrestali politiky za to, že tuto věc nedokázali řešit. V Německu je toto téma mimořádně citlivé kvůli nacistické minulosti země. Německá azylová politika patří k nejliberálnějším na světě.

"Samozřejmě musíme žít s přistěhovalci společně. Změní to náš každodenní život, ale nezhorší ho to, naopak převážně zlepší," dodal také podle agentury Reuters ministr, podle něhož se politici musí zlepšit, pokud jde o vysvětlování změn v každodenním životě. Navázal tak na nedávné vyjádření prezidenta Joachima Gaucka, který tento týden řekl, že lidé by neměli mít obavy.

Německá populace stárne a zmenšuje se. Německá kancléřka Angela Merkelová tvrdí, že země potřebuje pracovníky ze zahraničí kvůli chronickému nedostatku kvalifikovaných pracovních sil.

Místní úřady však upozorňují, že se potýkají s velkým počtem žadatelů o azyl a čisté přistěhovalectví je nyní na nejvyšší úrovni za dvě desetiletí. Počet žadatelů o azyl v největší evropské ekonomice stoupl letos více než dvojnásobně na zhruba 200 000 lidí. Mnoho Němců má obavy, kolik by to mohlo stát, a bojí se, že uprchlíci budou zabírat pracovní místa.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Po nárazu auta do stromu na Litoměřicku jsou řidička a dvě děti v kritickém stavu

Velmi těžká zranění utrpěly řidička a dvě děti při nárazu Škody Fabia do stromu. Vážná dopravní nehoda se stala dnes odpoledne u Budyně nad Ohří na Litoměřicku. ČTK to řekla ústecká mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Řidička narozená v roce 1972 havarovala před 15:00 na silnici 246 mezi Budyni nad Ohří a vesnici Nížebohy. "Z dosud nezjištěných příčin vyjela mimo komunikaci a narazila do stromu. Ve vozidle s touto řidičkou cestovaly dvě děti," uvedla Hyšplerová.

Žena i obě děti utrpěly podle krajského mluvčího záchranné služby Prokopa Voleníka velmi vážná zranění. "Ženu jsme převezli pozemní posádkou do ústeckého traumacentra. Pro děti vzlétl vrtulník letecké záchranné služby Ústí nad Labem a pražský vrtulník. Obě děti byly transportovány do jednoho z pražských traumacenter," dodal Voleník.

Další zprávy