Mimořádná zpráva

Německo přistěhovalce potřebuje, prohlásil ministr Schäuble

ČTK ČTK
27. 12. 2014 21:10
Německá populace stárne a zmenšuje se. Německá kancléřka Angela Merkelová tvrdí, že země potřebuje pracovníky ze zahraničí kvůli chronickému nedostatku kvalifikovaných pracovních sil.
Berlín - ilustrační foto.
Berlín - ilustrační foto. | Foto: Reuters

Berlín - Německý ministr financí Wolfgang Schäuble po sérii protiislámských protestů hájil přistěhovalectví. Imigrace je pro Německo dobrou věcí a němečtí politici musí lépe vysvětlit, že užitek by z něj mohli mít všichni, prohlásil v sobotu podle agentury Reuters Schäuble v místních médiích.

Německo zažilo v poslední době několik protiislámských demonstrací. Náhlý vzestup hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida), na jehož pondělní demonstraci se v Drážďanech i přes kritiku sešlo zhruba 17 500 sympatizantů, přiměl politiky k reakci.

"Svět je otevřenější a přistěhovalectví pomáhá všem. Tak jako jsme využili milionů uprchlíků a vysídlených po druhé světové válce na obnovu... tak potřebujeme přistěhovalectví dnes," sdělil Schäuble deníku Bild Online na téma popularity hnutí Pegida.

Přistěhovalectví je citlivou otázkou i v jiných evropských zemích včetně Británie či Švédska, kde již voliči potrestali politiky za to, že tuto věc nedokázali řešit. V Německu je toto téma mimořádně citlivé kvůli nacistické minulosti země. Německá azylová politika patří k nejliberálnějším na světě.

"Samozřejmě musíme žít s přistěhovalci společně. Změní to náš každodenní život, ale nezhorší ho to, naopak převážně zlepší," dodal také podle agentury Reuters ministr, podle něhož se politici musí zlepšit, pokud jde o vysvětlování změn v každodenním životě. Navázal tak na nedávné vyjádření prezidenta Joachima Gaucka, který tento týden řekl, že lidé by neměli mít obavy.

Německá populace stárne a zmenšuje se. Německá kancléřka Angela Merkelová tvrdí, že země potřebuje pracovníky ze zahraničí kvůli chronickému nedostatku kvalifikovaných pracovních sil.

Místní úřady však upozorňují, že se potýkají s velkým počtem žadatelů o azyl a čisté přistěhovalectví je nyní na nejvyšší úrovni za dvě desetiletí. Počet žadatelů o azyl v největší evropské ekonomice stoupl letos více než dvojnásobně na zhruba 200 000 lidí. Mnoho Němců má obavy, kolik by to mohlo stát, a bojí se, že uprchlíci budou zabírat pracovní místa.

 

Právě se děje

Další zprávy