Německo předá Izraeli část pozůstalosti Maxe Broda, včetně pohlednice od Kafky

ČTK ČTK
21. 5. 2019 11:22
Německo v úterý předá izraelské Národní knihovně část pozůstalosti spisovatele Maxe Broda, pražského rodáka a přítele Franze Kafky. Dokumenty byly před deseti lety ukradeny v Tel Avivu a v roce 2015 byly objeveny v Německu. Informoval o tom deník Haarec s odvoláním na německou spolkovou policii a izraelské velvyslanectví v Berlíně.
Max Brod a Franz Kafka.
Max Brod a Franz Kafka. | Foto: ČTK/AP

Mezi pěti tisíci dokumenty je i pohlednice od Kafky z roku 1910 a osobní písemnosti Maxe Broda, které podle odborníků poskytnou vhled do evropské kulturní a literární scény počátku 20. století. Vedle části Brodova deníku dokumenty obsahují i korespondenci s jeho ženou.

Dokumenty zmizely před deseti lety z domova Brodovy někdejší sekretářky Esther Hoffeové. Německá policie je zabavila v roce 2015, kdy byly nabídnuty ke koupi literárnímu archivu v Marbachu. Německý soud posléze rozhodl, že dokumenty nedílně patří k Brodově pozůstalosti.

Brod neuposlechl přání svého přítele a po Kafkově skonu v roce 1924 jeho dílo nezničil a místo toho část povídek a románů vydal. Zbytek dokumentů z pozůstalosti nejznámějšího představitele pražské německé literatury si ponechal.

Když Brod v roce 1968 v Tel Avivu zemřel, uvedl podle pozdějších soudních verdiktů v závěti, že jeho pozůstalost včetně Kafkových spisů má být předána veřejnému archivu. Hoffeová ale místo toho dílo rozprodávala v aukcích.

Například v roce 1988 podle deníku Haarec prodala Hoffeová rukopis Kafkova románu Proces za dva miliony dolarů (asi 45 milionů korun). Nový majitel ale předal tento rukopis německému literárnímu archivu v Marbachu, kde je dodnes. Po smrti Esther Hoffeové v roce 2007 dokumenty podědila její dcera Eva.

Národní knihovna v Jeruzalémě rodinu Hoffeových zažalovala a izraelské soudy ve vleklém procesu nakonec rozhodly, že rodina nabyla Kafkovo dílo nelegálně: v roce 2016 izraelský nejvyšší soud rozhodl, že celá Kafkova pozůstalost patří Národní knihovně.

Minulý měsíc švýcarský soud rozhodl, že část pozůstalosti tohoto autora židovského původu, která se od 50. let minulého století nachází v bankovních sejfech v Curychu, by měla být předána izraelské Národní knihovně.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy