Německo nepřijalo dvě dcery, které zbyly po bojovnici IS. Rodina vládu zažalovala

ČTK ČTK
15. 5. 2019 10:35
Německá vláda čelí žalobě požadující, aby zajistila návrat dvou holčiček, které se narodily německé bojovnici za takzvaný Islámský stát (IS) a nyní se nacházejí v táboře na syrsko-irácké hranici. Jejich matka už je podle stanic NDR a WDR nejspíš po smrti.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Spolková republika zatím alespoň oficiálně dává najevo, že vlastním občanům, kteří bojovali za IS, návrat do vlasti usnadňovat nechce. V případě dětí ale už několika z nich pomohla v návratu z táborů v Sýrii a Iráku, kde po vojenské porážce teroristické organizace skončily.

U dvouleté a čtyřleté holčičky, které jsou nyní na syrsko-irácké hranici v táboře, v němž podle Červeného kříže panují katastrofální podmínky, tak zatím neučinila. Právník Dirk Schoenian proto na žádost příbuzných zažaloval německou vládu, po které požaduje, aby zajistila konzulární pomoc a návrat dívek. V případu bude rozhodovat správní soud v Berlíně, který by podle představ právníka měl předběžným opatřením ministerstvu zahraničí nařídit, aby konalo.

Německá diplomacie dosud právníkovi tvrdila, že na syrském území nemůže poskytovat konzulární pomoc, protože už před lety zavřela svou ambasádu v Damašku. Společně s partnery ale prý prověřuje možnosti, jak německým státním příslušníkům i v humanitárních případech umožnit návrat do Německa.

Počet německých dětí na území, které dříve ovládal Islámský stát, se odhaduje na 200 až 300. S žalobami německá vláda počítá i v dalších případech.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Polská PiS žádá přepočítání hlasů senátních v šesti obvodech, kde její kandidáti neuspěli

Polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) v pondělí požádala polský nejvyšší soud o přepočítání hlasů v několika volebních obvodech, kde předminulou neděli neuspěli její kandidáti na senátory poměrně malým rozdílem hlasů. PiS podle televize TVN 24 zatím požádala o přepočítání hlasů v šesti obvodech, kde údajně byla jako neplatná vyřazena část hlasů. V Polsku o půlnoci vyprší čas na námitky stran vůči volbám. PiS si v parlamentních volbách 13. října udržela většinu v dolní komoře parlamentu, Sejmu, ale přišla o většinu právě v senátu, což jí může komplikovat další vládnutí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy