Německo navýší vojenský rozpočet pro rok 2019. Armáda dostane o čtyři miliardy eur více než letos

ČTK ČTK
2. 7. 2018 20:26
Německý ministr financí Olaf Scholz se po sporu s ministryní obrany Ursulou von der Leyenovou o financování armády rozhodl v rozpočtu pro nadcházející rok uvolnit více, než se dosud plánovalo. V pondělí o tom informoval list Handelsblatt s tím, že v nadcházejícím roce by měla armáda hospodařit s 42,9 miliardy eur (1,1 bilionu korun), což je o čtyři miliardy eur více, než má vojsko k dispozici letos. Do roku 2024 chce Berlín výdaje navýšit až na 1,5 procenta výkonu ekonomiky. Von der Leyenová požadavek zdůvodňuje nutností dodržet mezinárodní závazky, jejichž financování je bez dodatečných peněz ohrožené. Experti nicméně stávající investiční plán kritizují jako podhodnocený.
Ministryně obrany Ursula von der Leyenová
Ministryně obrany Ursula von der Leyenová | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy