Německo nabídlo Bruselu, že přijme část migrantů z lodí na jihu Evropy

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 7. 2019 12:02
Německo nabídlo Evropské komisi, že převezme část migrantů ze dvou lodí nevládních organizací, které běžence zachránily tento týden ve Středozemním moři. Podle agentury DPA to sdělil spolkový ministr vnitra Horst Seehofer.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

"Také v případě lodí Alan Kurdi a Alex jsme v rámci evropského solidárního řešení připraveni přijmout část lidí zachráněných v nebezpečné situaci na moři," řekl dnes Seehofer. Tuto nabídku předal komisi už v pátek a zároveň požádal o koordinaci akce.

Loď Alan Kurdi německé organizace Sea-Eye z Řezna v pátek informovala, že v mezinárodních vodách u Libye zachránila z gumového člunu 65 migrantů. Navzdory námořní blokádě doplula do mezinárodních vod u italského ostrova Lampedusa, kde kotví i plavidlo Alex italské neziskové organizace Mediterranea Saving Humans s 41 běženci. Posádka Alexe odmítá plout na Maltu, která se nabídla, že migranty přijme výměnou za 55 jiných, kteří na ostrově skončili místo Itálie, napsala agentura ANSA.

"S 65 zachráněnými osobami míříme k Lampeduse. Nenecháme se zastrašit (italským) ministrem vnitra (Matteem Salvinim) a plujeme do nejbližšího bezpečného přístavu," napsala na twiteru organizace Sea-Eye. Platí mořské právo, i když tomu tento představitel (italské) vlády odmítá věřit," dodala. Organizace na sociální síti připomněla, že se k převzetí migrantů nabídlo 70 německých měst.

Plavidlo Alan Kurdi nyní kotví v mezinárodních vodách u Lampedusy. Vojenská policie na něj doručila nový bezpečnostní zákon, který prosadil Salvini a podle nějž lodě ohrožující národní bezpečnost Itálie nesmějí do italských teritoriálních vod vplout. Podle deníku La Repubblica se však zákon po úterním rozhodnutí soudu v případě německé kapitánky lodi Sea-Watch, která na Lampedusu přepravila 40 migrantů, nevztahuje na humanitární lodě.

 

Právě se děje

Další zprávy