Německá vláda je na dohled. Rozhodla minimální mzda

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová
17. 10. 2013 16:37
Němečtí křesťanští a sociální demokraté jednají o velké koalici. Už potřetí.
Angela Merkelová (CDU) a Horst Seehofer (CSU).
Angela Merkelová (CDU) a Horst Seehofer (CSU). | Foto: Reuters

Berlín - Mluví se o ní od doby, kdy vyšlo najevo, že křesťanští demokraté (CDU) kancléřky Angely Merkelové sice drtivě vyhráli německé volby, na absolutní většinu to však nestačilo. A to bylo skoro před měsícem.

Až teď to však vypadá, že největší ekonomiku Evropské unie bude skutečně řídit velká koalice. Ve čtvrtek odpoledne se špičky CDU a sociálních demokratů (SPD) dohodly, že zahájí společná koaliční jednání. Příští středu, 23. října.

"Zahájit koaličních jednání má smysl," řekl novinářům po skončení v pořadí třetích vzájemných sondážních rozhovorů šéf SPD Sigmar Gabriel. "Věříme, že s (Křesťansko-demokratickou) unií můžeme najít společný základ, abychom koaliční jednání úspěšně dotáhli do konce," dodal.

Zelené překvapení

Čtvrteční dohoda tak uzavírá čtyři týdny politického handrkování, v nichž nebyla nouze o překvapení.

Zelení poté, co řekli koalici s Merkelovou "ne".
Zelení poté, co řekli koalici s Merkelovou "ne". | Foto: Reuters

Tím asi největším byla smířlivost a pozitivní tóny, které zazněly z řad druhého z potenciálních koaličních partnerů Angely Merkelové - Zelených (od CDU programově mnohem vzdálenějších než SPD). V noci z úterý na středu sice oznámili, že se s Merkelovou a spol. definitivně nedohodli, rozhovory si ale chválili.

Chválu pěli na Zelené i lidé z CDU. Někteří dokonce nechápali, proč Zelení skoro sedmihodinové úterní sondážní rozhovory stornovali. Jediné, na čem se prý obě strany nedokázaly shodnout, bylo zvyšování daní. Zelení na něm trvali, CDU/CSU ho odmítala.

"Věřím, že dveře (mezi námi) jsou teď otevřené a že se nemohou zničehonic zase zavřít," řekl později Cem Özdemir z vedení Zelených. Výslovně přitom pochválil jak Merkelovou, tak Horsta Seehofera (šéfa bavorské CSU). Opravdu "usilovně se snažili" stavět mosty, zdůraznil.

Němečtí komentátoři vidí v takových slovech jasný vzkaz: Až CDU vyhraje volby příště, Zelení koalici rozhodně dopředu nezavrhnou.

Boj o minimální mzdu

To v táboře, který je CDU podstatně bližší, vládne úplně jiná atmosféra. Po zatím posledních sondážních rozhovorech se z SPD na kancléřčinu hlavu snášela výhradně kritika.

Jak se rozhodne Angela Merkelová?
Jak se rozhodne Angela Merkelová? | Foto: Reuters

CSU teď ale sociálním demokratům vyšla vstříc - souhlasí s plošným zavedením minimální mzdy ve výši 8,50 eura. CDU sice před začátkem jednání minimální mzdu rezolutně odmítala, podle německých médií ale zřejmě nakonec ustoupila. Víc by mělo být známo v pátek.

Předseda SPD Sigmar Gabriel dnes každopádně nebyl v jednoduché pozici.

Před spolustraníky potřebuje o víkendu, kdy se má SPD zahájení koaličních rozhovorů posvětit, nutně prezentovat nějaký hmatatelný úspěch, připomíná deník Spiegel Online. Takový, který uspokojí celou SPD.

Problém je v tom, že uvnitř německé sociální demokracie je mnoho různých názorových proudů a platforem, z nichž každá chce po velké koalici něco úplně jiného.

Jedna žádá , aby CDU změnila své chování v Bruselu, druhá zásadní zvyšování daní, třetí zrušení nedávno zavedené (a křesťanskými demokraty pracně prosazené) rodičovské... S ničím z toho však Angela Merkelová nemůže souhlasit.

 

Právě se děje

Další zprávy