Německé ekonomické reformy se utopily v Rýně

Petr Holub
10. 5. 2010 18:35
Strany vládní koalice neuspěly v v důležitých volbách v Severním Porýní-Vestfálsku
Po včerejšku Angela Merkelová nemá moc důvodů k úsměvu.
Po včerejšku Angela Merkelová nemá moc důvodů k úsměvu. | Foto: Reuters

Berlín - Pravicová koalice prohrála nedělní volby v Severním Porýní -Vestfálsku. Novou vládu v Porýní nepostaví, navíc ztratila většinu ve Spolkové radě.

Proti horní komoře německého parlamentu nemůže vláda Angely Merkelové prosadit chystané ekonomické a sociální reformy. V Porýní však nevyhrála ani levice.

Pravicovým stranám chybí k většině ve sněmovně 11 hlasů, levici jeden hlas. Rozhodujících jedenáct poslanců získala postkomunistická strana Die Linke.

Porýnské politiky proto čeká stejně obtížně jednání o vládě, jaké se dá předpokládat po 29. květnu v České republice.

Pravicovou vládu v Berlíně a zatím také v porýnském Düsseldorfu tvoří křesťanští demokraté (CDU) a liberálové (FDP).

"Omg." Gesta německé kancléřky Angely Merkelové během předvolební kampaně v Soestu.
"Omg." Gesta německé kancléřky Angely Merkelové během předvolební kampaně v Soestu. | Foto: Reuters

Obě pravicové strany vládnou na spolkové úrovni od loňského října. Slibovaly zásadní reformy, odkládaly je však na letošní jaro, aby nerušili kampaň při zemských volbách v Porýní. Po porážce v největší spolkové zemi je pravicovým lídrům jasno.

"Šance na zásadní daňovou reformu jsou pryč," připustil předseda liberálů a vicekancléř Guido Westerwelle, když jeho strana získala v Severním Porýní-Vestfálsku jen 6,7 procenta hlasů.

Ještě větší fiasko zaznamenali křesťanští demokraté, kteří v Porýní sice získali 34,5 procent hlasů, to je ale o deset procent méně, než v minulých volbách.

"Volby v Severním Porýní-Vestfálsku jsou pro pravicovou koalici v Berlíně jednoznačnou upomínkou, aby odložila plány na daňovou reformu," nepochybuje ani expert CDU na domácí politiku Wolfgang Bosbach.

Pomsta nezaměstnaných

Pravicoví politici jen potvrzují, co je v Německu od včerejšího večera jasné každému. Porážkou v Severním Porýní-Vestfálsku ztratila vládní koalice šest delegátů ve Spolkové radě a napříště může spoléhat pouze na 31 delegátů z 69.

Reformní zákony tak nemají šanci bez dohody se sociálními demokraty, kteří je však rezolutně odmítají.

Guido Westerwelle.
Guido Westerwelle. | Foto: Reuters

Politici zatím nespekulují nad osudem druhé části plánovaných reforem, kterými se měly zavést přísnější podmínky pro nezaměstnané.

Vedle afér dosavadního porýnského premiéra Jürgena Rüttgerse byly ovšem za hlavní příčinu porážky pravice označeny necitlivé výroky Westerwelleho, který si v únoru stěžoval, že nezaměstnaní žijí ze sociálních dávek dekadentním životem jako v dobách starého Říma. 

SPD chybí promile

Sociální demokraté slaví výsledky v Porýní jako znovuzrození po historické porážce v podzimních volbách do Bundestagu. Přesto jim pár hlasů k úplnému štěstí nakonec chybí.

Bývalý a současný předseda - Franz Müntefering a Sigmar Gabriel.
Bývalý a současný předseda - Franz Müntefering a Sigmar Gabriel. | Foto: Reuters

Výsledky voleb se sčítaly osm hodin a definitivní verdikt zněl, že SPD přece jen získala o promile hlasů méně, než CDU. Očekávaným koaličním partnerem jsou Zelení, se kterým má SPD celkem 90 poslanců. To však ve sněmovně se 181 poslanci k většině nestačí.

Spolkový šéf sociální demokracie Sigmar Gabriel sice porýnskou předsedkyni Hannelore Kraftovou vyzval, ať sestaví vládu, ta však vybírá jen mezi špatnými a ještě horšími možnostmi.

Většinu ve sněmovně má velká koalice s CDU a křesťanští demokraté k ní také vyzývají. Vzhledem k tomu, že ve volbách dostali víc hlasů, by totiž udrželi post premiéra. Sociální demokraté a zelení uvažují o tom, že přiberou liberály, ti ale spolupráci s levicí výslovně vylučují.

Odstrašující příklad Hesensko

Třetí možností je přibrat do vlády postkomunistické Die Linke. Spolupráci s nimi však podle průzkumů odmítají dvě třetiny sociálnědemokratických voličů.

Andrea Ypsilantiová, šéfka hesenské SPD.
Andrea Ypsilantiová, šéfka hesenské SPD. | Foto: Reuters

Varováním může být i necelé dva roky stará zkušenost ze sousedního Hessenska. Předsedkyně tamní SPD Andrea Ypsilantiová získala v zemských volbách rovněž o promile méně hlasů, než konkurent z CDU. Pokusila se sestavit vládu se Zelenými za tolerance postkomunistů.

Domluvila tak sice většinu čtyř poslanců, právě čtyři poslanci za SPD ji však kvůli spolupráci s Die Linke odmítli zvolit za premiérku. Následující volby sociální demokraté prohráli o patnáct procent. Hannelore Kraftová má proti hessenské kolegyni výhodu, že společně se zelenými a postkomunisty získala většinu jedenácti hlasů.

V Düsseldorfu za Prahu

Německá média nazývají situaci v Severním Porýní-Vestfálsku volebním patem. Přitom je nejvýš pravděpodobné, že čeští politici nebudou mít po volbách lepší výběr.

Foto: Aktuálně.cz

Pokud získá většinu levice, Jiří Paroubek bude mít stejnou volbu, jako Kraftová. Může domluvit tichou podporu od KSČM a přetrpět kritiku antikomunistů z vlastní strany.

Další možností je dohoda s menšími stranami. Zástupci TOP 09 i Věci veřejné však spolupráci už odmítli. Nakonec zbývá velká koalice s ODS, která může být pro sociální demokraty přitažlivější než v Porýní, pokud české volby vyhrají a zajistí si tak místo premiéra.

ODS ve volbách před čtyřmi lety získala 35 procent hlasů, tentokrát jí průzkumy přisuzují výsledek nejméně o deset procent horší. Může proto spoléhat pouze na překvapení, že ztracené hlasy dodají dvě až tři liberální strany. V Severním Porýní-Vestfálsku ale sázka na liberály nevyšla.

 

 

Právě se děje

Další zprávy