Spiegel: Německá rozvědka sleduje zahraniční novináře, jsou mezi nimi i reportéři z BBC či Reuters

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 2. 2017 23:39
Spolková zpravodajská služba (BND) podle magazínu Spiegel sleduje od roku 1999 zahraniční novináře například v Afghánistánu, Pákistánu či Nigérii. Podle magazínu je německým zpravodajstvím sledováno nejméně 50 reportérů mimo jiné z BBC či The New York Times. Vůči sledování se ohradila organizace Reportéři bez hranic, která označila počínání zpravodajství za protiústavní. BND se k tomu odmítla vyjádřit.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Berlín - Německá Spolková zpravodajská služba (BND) sleduje od roku 1999 zahraniční novináře mimo jiné v Afghánistánu, Pákistánu a v Nigérii. Napsal to magazín Spiegel s odvoláním na blíže neurčené dokumenty. BND se k těmto informacím odmítla vyjádřit.

Podle uvedených dokumentů je na seznamu zpravodajské služby minimálně 50 sledovaných telefonních a faxových čísel nebo e-mailových adres novinářů či redakcí. Je mezi nimi například více než desítka přípojek britské BBC v Afghánistánu a v její londýnské centrále. Sledovány jsou i redakce mezinárodního programu BBC World Service.

Na seznamu zájmových cílů Spolkové zpravodajské služby je údajně rovněž přípojka listu The New York Times v Afghánistánu. Totéž se týká i mobilních a satelitních telefonů agentury Reuters v Afghánistánu, Pákistánu a Nigérii, napsal Spiegel.

Organizace Reportéři bez hranic podle magazínu označila toto sledování za "pobuřující útok na svobodu tisku" a "nový rozměr porušování ústavy". Obává se také, že BND bude zahraniční novináře dál odposlouchávat a nic na tom nezmění ani nový zákon o zpravodajské službě.

Reportéři bez hranic už také ve spolupráci s dalšími novinářskými organizacemi v této souvislosti připravují ústavní stížnost.

Podle agentury DPA Svaz německých novinářů (DJV) žádá na spolkové vládě plné objasnění uvedené záležitosti. Zdůrazňuje přitom, že základní právo svobody tisku a svobody názoru neplatí jen v Německu a německá rozvědka ho musí respektovat i v zahraničí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sněmovna přes výhrady podpořila vznik stálých senátních obvodů

Sněmovna přes výhrady opozice podpořila v prvním kole vládní návrh na zavedení stálých obvodů pro volby do Senátu. Zamítnutí novely ve středu Piráti neprosadili. Návrh před dalším schvalováním projedná ústavně-právní výbor a také ústavní komise.

Předseda výboru Marek Benda (ODS) označil za mimořádně nešťastné a nerozumné řešení, kdy ústavní zákon vyjmenovává skoro všechny obce. Podle Pirátů návrh nabourává z dlouhodobého hlediska rovnost hlasovacího práva, když se bude výrazně lišit počet obyvatel v navrhovaných obvodech.

"Jsou konstruované často nepochopitelným způsobem," uvedl pirátský místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal. Nadhodil možnost přepočítávat obyvatele obvodů třeba jednou za 12 let a podle toho je měnit. Vládě vytkl, že navržené vymezení nerespektuje správní příslušnost ani spádovost obcí, na což poukázal i komunista Stanislav Grospič.

Zdroj: ČTK
Další zprávy