Němci znali novičok už v 90. letech. Do země ho při tajné operaci propašoval vědec z Ruska

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 17. 5. 2018 8:10
Kancléř Helmut Kohl po získání vzorku novičoku rozhodl, že Německo bude jeho chemické složení sdílet se spojenci.
Kauza okolo novičoku má nečekaný obrat: německá média oznámila, že Spolková republika měla vzorek k dispozici už za kancléře Kohla.
Kauza okolo novičoku má nečekaný obrat: německá média oznámila, že Spolková republika měla vzorek k dispozici už za kancléře Kohla. | Foto: Reuters

Berlín - Spolková zpravodajská služba BND měla k dispozici vzorek novičoku, kterým byl letos v Británii otráven dvojitý ruský agent Sergej Skripal, už v polovině 90. let. Informoval o tom německý deník Süddeutsche Zeitung.

Vzorek novičoku dodal BND ruský vědec, který jej do Německa propašoval se svou ženou v rámci přísně utajované operace.

O té vědělo jen nejužší vedení tajné služby, tehdejší kancléř Helmut Kohl a několik pracovníků kancléřského úřadu. Do operace byl zapojeno rovněž ministerstvo obrany.

Po provedení analýzy v jedné švédské specializované laboratoři potom Kohl rozhodl o tom, že nově nabyté poznatky o novičoku bude sdílet se svými spojenci, v prvé řadě s Brity a Američany.

O novičoku vědělo pět tajných služeb

O tehdejší operaci se ve spolkové vládě vedla intenzivní diskuse, byť jen mezi několika málo členy kabinetu.

BND vedla ruského vědce již delší čas jako zdroj, který nabídl, že za příslib poskytnutí azylu pro sebe a svou nejbližší rodinu prozradí podrobnosti o nové třídě chemických bojových zbraní.

Vědec nabídl, že vzorek propašuje z Ruska do Německa, což se mu později také podařilo.

Celá záležitost byla o to komplikovanější, protože v 90. letech byly ze Spolkové republiky na nátlak Kohla odvezeny chemické zbraně, které zde byly skladovány. Německo podepsalo již v roce 1954 mezinárodní smlouvy o jejich zákazu.

"Nechtěli jsme v žádném případě vyvolat dojem, že se sami o takovéto zbraně zajímáme," sdělil deníku Süddeutsche Zeitung zdroj obeznámený s tehdejšími jednáními na kancléřském úřadě.

Poději byla vytvořena pracovní skupina z příslušníků pěti západních zpravodajských služeb včetně BND, která shromažďovala všechny poznatky o novičoku.

V několika zemích Severoatlantické aliance pak byla zahájena výroba velmi malých množství novičoku, aby bylo možné vyvinout ochranné vybavení, měřicí přístroje a případné protilátky.

Někdejší vojenský chemik a účastník války v Zálivu František Gábor si myslí, že při útoku na agenta Skripala použili látku, která se pomalu odpařuje. | Video: Blahoslav Baťa

Přísné utajení

Kohlovi velmi záleželo na tom, aby žádným způsobem nezatížil tehdejší přátelské vztahy s Ruskem, rozvíjené za vlády prezidenta Borise Jelcina.

Spolková vláda se proto rozhodla zatajit veškeré informace o jedu před médii a veřejností. Tím spíše, že již poslední sovětský vůdce Michail Gorbačov, duchovní otec perestrojky, v roce 1987 Západ ujistil, že výroba chemických zbraní byla v jeho zemi zastavena.

Spolková vláda si na druhé straně nemohla být jista, zda ruská armáda ve vývoji těchto zbraní nepokračuje, třeba bez vědomí tehdejšího politického vedení země. Kohl následně poslal do Moskvy emisara s úkolem ruské vedení informovat o tom, že BND má zprávy o vývoji chemických zbraní.

Tehdejší operace Spolkové zpravodajské služby byla pro Německo velkým úspěchem, byla však dlouhé roky vedena v naprosté tajnosti.

Informace o složení novičoku měly koncem 90. let k dispozici vedle Německa, Británie a USA také Kanada i Nizozemsko. Všechny tyto země podle německých médií zřejmě i malá množství jedu vyrobily, právě z toho důvodu, aby si mohly opatřit případné protilátky a ochranné prostředky pro případ vojenské konfrontace s Ruskem.

O tom, jak přísně utajená celá operace byla, svědčí nejlépe fakt, že o případu nebyla v kancléřském úřadu založena žádná akta a Kohl dostával jen krátké písemné zprávy, které po přečtení zničil.

Za vývojem novičoku stojí Češi, řekla mluvčí ruského ministerstva zahraničí | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy