Německá vláda bude jednat s Pegidou. Také o uprchlících

ČTK ČTK
9. 3. 2015 21:50
Proti kontaktům politiků s Pegidou vystupují němečtí Zelení a Levice. Obě strany se obávají, že jednání dávají legitimitu hnutí, které podle nich zastává rasistické a krajně pravicové postoje.
Demonstrace Pegidy, ilustrační foto.
Demonstrace Pegidy, ilustrační foto. | Foto: Reuters

Berlín - Německá vláda naváže oficiální kontakt se zástupci hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida). Náměstek ministra pro hospodářskou spolupráci Friedrich Kitschelt bude ve druhé polovině března jednat s příznivci hnutí o problematice uprchlíků a žadatelů o azyl, uvedla dnes televize n-tv.

Pegida od loňského podzimu pořádá demonstrace proti údajnému posilování islámu v Německu a proti otevřenosti země vůči přistěhovalcům. Dnešní shromáždění v Drážďanech dosáhlo podobně jako v předchozích týdnech účasti v řádu tisíců osob a neprovází ho žádné incidenty.

Kitschelt bude s příznivci Pegidy mluvit "o německých aktivitách na pomoc běžencům v celém světě", uvedla s odvoláním na zdroje z ministerstva n-tv. Bude to první oficiální schůzka představitele německé vlády s hnutím. Vicekancléř Sigmar Gabriel se sice už dříve setkal se stoupenci Pegidy, zdůrazňoval však, že na schůzce byl jako soukromá osoba a ne jako politik.

Kontakty s Pegidou už delší dobu udržuje saská organizace Křesťanskodemokratické unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové. Saští zemští poslanci CDU podle vlastních vyjádření chtějí sloužit jako zprostředkovatelé postojů Pegidy a politických stran, o konkrétním obsahu rozhovorů však neinformovali.

Konzervativci se ale vyhýbají přímému jednání s předákem Pegidy Lutzem Bachmannem, který v lednu vyvolal pobouření svými fotkami, na nichž byl nalíčen jako nacistický vůdce Adolf Hitler.

Proti kontaktům politiků s Pegidou vystupují němečtí Zelení a Levice, kteří jsou v Sasku i na spolkové úrovni v opozici. Obě strany se obávají, že podobná jednání dávají legitimitu hnutí, které podle nich zastává rasistické a krajně pravicové postoje.

Pegida pořádá od loňského podzimu pravidelné demonstrace, které se z Drážďan rozšířily i do dalších měst. Mimo saskou metropoli však v ulicích v době demonstrací zpravidla převládali odpůrci hnutí, kteří manifestovali za otevřenou společnost a za vstřícnost vůči imigrantům.

Obliba Pegidy dosáhla vrcholu v lednu, kdy na její demonstrace v Drážďanech chodilo přes 20 000 lidí. Pravidelná pondělní shromáždění pokračují dosud, účast na nich je ale ve srovnání s počátkem roku asi desetinová.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 12 minutami

Vláda schválí přesun 5 miliard korun z rezervy armádě, potvrdil Babiš. Dalších 5 miliard po analýze asi v únoru

Vláda na svém středečním mimořádném jednání schválí přesun pěti miliard korun z vládní rozpočtové rezervy ve prospěch rozpočtu ministerstva obrany. České televizi to při večerním jednání kabinetu řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Vláda původně slíbila, že deset miliard vrátí armádě na své první lednové schůzi, později Babiš hovořil o termínu do konce ledna.

Peníze armádě poslanci odebrali při prosincovém schvalování státního rozpočtu, aby vyhověli požadavku komunistů a získali potřebné hlasy pro jeho schválení. Slibovaný termín k vrácení částky se poté několikrát posunoval. "Večer vláda schválí přesun z vládní rozpočtové rezervy do rozpočtu armády ve výši pěti miliard, zbytkových pět se vyjasní po analýze nároků jednotlivých resortů včetně obrany. Předpokládám, že to bude příští měsíc," řekl Babiš České televizi.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 57 minutami

Podmínky pro získání českého občanství se možná zpřísní. Žadatelé mají prokazovat i přestupkovou bezúhonnost

Podmínky pro získání českého občanství se možná zpřísní. Žadatelé budou muset nově prokázat například to, že se nedopustili některých přestupků. Předpokládá to vládní novela o státním občanství, kterou v dnešním prvním čtení podpořila Sněmovna. Posoudí ji nyní výbory. Předloha také zařadí Slováky, kteří měli po rozpadu Československa při rozhodování o nabytí občanství zvláštní postavení, na úroveň občanů ostatních zemí Evropské unie.

Žadatel by měl podle novely nově prokázat například přestupkovou bezúhonnost, veškeré peníze, které slouží k zajištění jeho životních potřeb v Česku, ale i délku a průběh studia v českém jazyce, jehož absolvování umožňuje výjimku z požadavku na zkoušku z českého jazyka a českých reálií.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policisté a celníci možná získají právo nasadit botičku řidičům s dluhy za přestupky

Policisté a celníci možná získají právo odebrat na místě registrační značku vozu nebo nasadit takzvanou botičku autům řidičů s nesplaceným dluhem za dřívější dopravní přestupek. Předpokládá to vládní novela, která v dnešním úvodním kole podpořila sněmovna. Změna má pomoci vymáhat pokuty především od cizinců. Nyní ji posoudí bezpečnostní výbor.

Proces vymáhání postihů je složitý a motoristé páchají přestupky opakovaně. Podle důvodové zprávy zůstává neuhrazeno zhruba 60 procent pokut, které policie nevybere na místě. Obecní úřady pak od zahraničních provozovatelů aut vymůžou mezi 28 a 57 procenty pokut.

Zdroj: ČTK
Další zprávy