Úřady mohly Amriho útoku v Berlíně zabránit, píše tisk. Policie zatkla muže, který mu možná pomáhal

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 1. 2017 20:42
Německé úřady věděly, že terorista Anis Amri je nebzpečný. Uvažovalo se dokonce o jeho okamžité deportaci. Přesto se nepodařilo předejít útoku z loňského 19. prosince, kdy Amri uneseným kamionem najel na vánoční trh a zabil 12 lidí včetně české občanky. Německá policie zadržela také jeho mladého krajana, který podle ní mohl vědět o plánech Amriho. Tunisan se s Amrim podle vyšetřovatelů znal nejméně od konce roku 2015 a v kontaktu s ním byl i nedlouho před útokem. Čelí proto podezření, že o plánech útoku věděl, nebo dokonce Amrimu pomáhal.
Anis Amri.
Anis Amri. | Foto: Reuters

Berlín – Německé úřady věděly, že atentátník z Berlína Anis Amri představuje hrozbu, ale rizika spojená s Tunisanem podcenily, napsal web listu Süddeutsche Zeitung (SZ). Při pátrání po teroristech se Němci zabývali Amrim více než rok a loni v únoru ho zařadili mezi nebezpečné osoby. Policii neuniklo, že navázal kontakt s teroristickým Islámským státem a že chtěl vyrobit bomby. Uvažovalo se dokonce o jeho okamžité deportaci. Přesto se nepodařilo předejít útoku z loňského 19. prosince, kdy Amri uneseným kamionem najel na vánoční trh a zabil 12 lidí včetně české občanky.

Loni 17. února přidaly úřady Amriho na seznam nebezpečných osob. Upozornění na něj dostaly od marocké tajné služby, která vyhodnotila obsah jeho mobilu. Tehdy se ukázalo, že se Tunisan spojil se členy Islámského státu a nabízel se zřejmě jako sebevražedný atentátník. Na islamistickém webu také hledal návod na výrobu bomb.

Prokuratura v Duisburgu začala Amriho loni v dubnu vyšetřovat pro podvod. Tunisan totiž předloni v listopadu zažádal pod dvěma různými jmény o podporu pro žadatele o azyl ve městě Emmerich i Oberhausen. Loni v listopadu ale úřad vyšetřování zastavil, protože nevěděl, kde se Amri nachází.

Amri měl na svědomí i vážnější trestnou činnost. Podle německých médií v Berlíně prodával drogy. V italském Palermu byl čtyři roky zavřený kvůli podpálení školy. Podle tuniských médií byl v nepřítomnosti ve vlasti odsouzen k pětiletému trestu odnětí svobody za loupež.

V roce 2012 přišel Amri z Tuniska do Itálie a v červenci 2015 přicestoval do Německa, kde požádal o azyl. Německé úřady žádost letos v červnu zamítly. V červenci byl Amri umístěn do vyhošťovací vazby v Ravensburgu. Vzhledem k chybějícím dokladům se ho ale nepodařilo vyhostit zpět do vlasti a německé úřady mu do vyřešení situace umožnily v Německu zůstat.

Po prosincovém útoku v Berlíně vyhlásili Němci po Amrim celoevropské pátrání a atentátníka nakonec 23. prosince při přestřelce u Milána zabili italští policisté.

Policie zadržela Amriho krajana. Mohl mu pomáhat

Německá policie také zadržela mladého Tunisana, který podle ní mohl vědět o plánech Amriho. Ten 19. prosince najel uneseným kamionem na trh, kde zabil 12 lidí včetně české občanky.

Šestadvacetiletý zadržený Tunisan se s Amrim podle vyšetřovatelů znal nejméně od konce roku 2015 a v kontaktu s ním byl i nedlouho před útokem. Čelí proto podezření, že o plánech útoku věděl nebo dokonce Amrimu pomáhal. Tunisan je nyní ve vazbě, nikoliv však kvůli kontaktům s Amrim, ale pro podezření z podvodu.

Policie v úterý vedle ubytovny pro uprchlíky v Berlíně, kde šestadvacetiletý Tunisan žil, prohledala také jeden berlínský byt. V tom se patrně zdržoval dřívější spolubydlící Amriho, který s ním byl taktéž v kontaktu ještě nedlouho před útokem.

Amri, který měl kriminální minulost a Německo se ho neúspěšně pokoušelo deportovat, zavraždil na trhu vedle Češky Nadi Čižmárové další tři cizince z Itálie, Izraele a Ukrajiny. O život připravil i sedm Němců a dalších 55 osob z různých zemí světa zranil. Zavraždil rovněž polského řidiče kamionu, se kterým útočil.

Amriho zastřelili 23. prosince italští strážci zákona nedaleko Milána. Italská policie i německé nejvyšší státní zastupitelství dnes potvrdily, že Amri po Italech střílel stejnou zbraní, která byla použita při vraždě polského řidiče Lukasze Urbana, s jehož kamionem pak atentátník najel do lidí na vánočním trhu. Totožnost zbraní již prokázaly balistické zkoušky.

Smrtelný výstřel na sedmatřicetiletého Urbana vypálil Amri na parkovišti nákladních vozů několik hodin před útokem na trh v centru Berlína. Urban v době přepadení svého kamionu seděl na místě spolujezdce.

Německé nejvyšší státní zastupitelství také uvedlo, že Amriho bezprostředně po útoku zachytila kamera na nádraží Zoo nedaleko místa činu. Amri si podle něj byl vědom, že ho zabírá a směrem na kameru ukazoval vztyčený ukazováček, což je pozdrav, který užívají přívrženci Islámského státu.

Z Německa se Amrimu podařilo dostat se do Nizozemska, odtud do Francie a nakonec do Itálie.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

před 40 minutami

K Bermudám se blíží hurikán Humberto, udeřit má na sever ostrovů

Obyvatelé Bermud se připravují na příchod hurikánu Humberto, který by souostroví vzdálené asi tisíc kilometrů východně od amerického pobřeží mohl zasáhnout ve středu večer místního času (ve čtvrtek časně ráno SELČ). Lidé zabedňují okna svých domů, obchody se zavírají, doprava se zastavila a zdravotnická zařízení jsou v pohotovosti. Bermudská vláda povolala na pomoc příslušníky armádního sboru. Humberto, který byl ještě před třemi dny tropickou bouří, už se na pětistupňové hurikánové škále dostal na třetí stupeň. Informace Národního střediska pro hurikány (NHC) hovoří o tom, že střed živlu se pohybuje asi 300 kilometrů západně od Bermud a míří k ostrovům rychlostí kolem 26 kilometrů za hodinu.

Další zprávy