Německá policie zatkla Tunisana, kterého podezírá z napojení na útočníka z Berlína

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 28. 12. 2016 20:41
Policie v Berlíně zadržela Tunisana, kterého podezírá z napojení na útočníka Anise Amriho. Ten minulý týden najel s nákladním autem na vánoční trh v německé metropoli a zabil 12 lidí. Policie podezřelého muže vystopovala přes kontakty v Amriho mobilním telefonu. "Další vyšetřování ukázalo, že mohl být zapojen do útoku," prohlásil podle agentury Reuters nejvyšší státní zástupce. Policie také prohledala berlínský byt podezřelého muže a na základě dalšího vyšetřování se rozhodne, zda ho obviní.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Reuters

BerlínPolicie v Berlíně zadržela 40letého Tunisana, který je podezřelý ze spojení se svým krajanem Anisem Amrim, který zřejmě před více než týdnem záměrně najel kamionem do lidí na vánočním trhu v německé metropoli. Při masakru zemřelo 12 lidí včetně české občanky. Podle listu Süddeutsche Zeitung větší tragédii zabránil automatický brzdový systém a nikoliv původní polský řidič kamionu, jak se dříve spekulovalo.

Předběžné zadržení muže potvrdilo státní zastupitelství. To nyní zvažuje, zda na Tunisana vydá zatykač, napsal server Spiegel Online. Rozhodnutí by mělo padnout ve čtvrtek. Muž žil v Berlíně a úřady prohledaly jeho byt a obchodní prostory ve čtvrti Tempelhof na jihu města.

Na stopu Tunisanovi přišli vyšetřovatelé zřejmě analýzou Amriho komunikace. Jeho mobil před tím nalezli v kamionu, jenž byl použit při útoku na vánoční trh. Podle časopisu Focus Amri deset minut před berlínským atentátem rozeslal několik zpráv a fotografií islamistům v Berlíně a Porúří. Ve středu zadržený Tunisan byl údajně jedním z adresátů.

Po dalších možných Amriho komplicích pátrá policie i v dalších evropských zemích. V Itálii provedla několik razií. Podle agentury ANSA se při nich policisté soustředili na osoby, se kterými Amri navázal kontakt ve vězení. Tunisan pobýval několik let ve dvou sicilských káznicích.

V pondělí 19. prosince večer najel na vánoční trh v centru Berlína uneseným kamionem pravděpodobně 24letý Tunisan Amri, který měl kriminální minulost a Německo se jej pokoušelo neúspěšně deportovat. Na místě vedle Češky Nadi Čižmárové zahynul také Polák, jehož kamion byl k útoku zneužit a další tři cizinci z Itálie, Izraele a Ukrajiny. O život přišlo také sedm Němců. Dalších téměř 50 osob z různých zemí světa utrpělo zranění.

V nemocnici stále zůstává 20 zraněných. Jedenáct z nich leží podle agentury DPA na jednotkách intenzivní péče.

Ještě větší tragédii podle listu Süddeutsche Zeitung zabránil automatický brzdový systém, který kamion polské speditérské firmy měl. Nákladní vůz jel vánočním trhem zhruba 70 až 80 metrů a poté zastavil. Média dříve spekulovala o tom, že původní polský řidič kamionu Lukasz Urban atentátníka zastavil. Pitva ale údajně prokázala, že v té době již nebyl kvůli střelnému zranění schopný s teroristou bojovat. Automatický brzdový systém se spustí v okamžiku, kdy vůz narazí do nějaké překážky.

Podezřelý Amri po atentátu uprchl z Berlína a italská policie ho v pátek při rutinní kontrole zastřelila na předměstí Milána. Podle dosavadních informací Tunisan na sever Itálie dorazil přes francouzská města Lyon a Chambéry. Nizozemská prokuratura potvrdila dřívější informace francouzských médií, že se Amri do Francie dostal přes Nizozemsko. Do Lyonu přicestoval dálkovým autobusem z Nijmegenu.

V Německu měl Amri pobyt nahlášen v ubytovně pro migranty ve městě Emmerich am Rhein, jehož katastr přímo sousedí s Nizozemskem. Nijmegen leží pouhých 25 kilometrů od Emmerichu. Podle agentury DPA se v Amriho batohu našla také nizozemská SIM-karta, které se u nádraží v Nijmegenu rozdávaly právě v den, kdy městem projížděl.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Na vládní čtvrť v Bagdádu dopadly tři rakety

Tři rakety dopadly v pondělí večer do ostře střežené zelené zóny v Bagdádu, ve které se nacházejí vládní budovy i diplomatické mise včetně velvyslanectví Spojených států. Nikdo nebyl zraněn. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroje. 

Podobné raketové útoky zažila vládní čtvrť za poslední měsíce již několikrát. Kdo za útokem stojí, nebylo jasné. Nicméně podle Washingtonu měly podobné akce v minulosti na svědomí proíránské milice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy