Německá policie zatkla dva muže. Připravovali útok na nákupní centrum v Oberhausenu

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 23. 12. 2016 10:04
Německá policie zadržela dva muže podezřelé z přípravy útoku v nákupním centru ve městě Oberhausen na západě země. Jde o bratry původem z Kosova, uvedla agentura DPA. Podle policie ale případ nesouvisí s berlínským útokem. "Neexistuje žádná spojitost s případem Amri kromě toho, že má (případ) islamistické pozadí," uvedl mluvčí policie ze západoněmeckého Essenu.
Němečtí policisté.
Němečtí policisté. | Foto: Reuters

Duisburg – Zásah příslušníků speciální policejních sil skončil zadržením dvou mužů v Duisburgu v Severním Porýní-Vestfálsku.

Policisté dostali tip od tajných služeb, které se o útoku plánovaném na nákupní a zábavní komplex CentrO dozvěděly. CentrO je velké centrum s 250 obchody, uvádějí německá média.

Není jasné, v jaké fázi přípravy útok byl ani kdy k němu mělo dojít. Policisté v civilu byli vysláni střežit středisko i nedaleký vánoční trh. Duisburg je lokalitou, kde policisté už několikrát zasahovali proti radikálním islamistům a lidem, kteří verbovali bojovníky pro organizaci Islámský stát.

Tentokrát policie zasáhla čtyři dny poté, co při pondělním útoku na vánočním trhu v Berlíně po nájezdu kamionu řízeného patrně tuniským radikálem zemřelo dvanáct lidí.

Podle policie ale případ s berlínským útokem nesouvisí. "Neexistuje žádná spojitost s případem Amri kromě toho, že má (případ) islamistické pozadí," uvedl mluvčí policie ze západoněmeckého Essenu.

Po pravděpodobném pachateli berlínského atentátu, Tunisanovi Anisu Amrim, je vyhlášeno pátrání a úřady vyhlásily odměnu 100 tisíc eur za informace vedoucí k jeho dopadení.

Otisky Amriho prstů experti našli v kabině nákladního vozu na berlínském trhu. Vyšetřovatelé dále mají informace, že byl v kontaktu s islamisty, a dokonce přímo se členy organizace Islámský stát, která se k pondělnímu útoku přihlásila.

Amri udržoval kontakty s radikálními islamisty v Severním Porýní-Vestfálsku.

 

Právě se děje

Další zprávy