Skandál v Německu. Od policie unikají citlivá data o ženách, extremisté jim vyhrožují

Helena Truchlá Helena Truchlá
20. 7. 2020 6:03
Už měsíce někdo vyhrožuje německé političce Janine Wisslerové, herečce İdil Baydarové a právničce Sedě Başay-Yıldızové. Pachatele zatím úřady neodhalily. Nyní se ukazuje, že osobní údaje obětí, ve výhrůžkách použité, mohou pocházet z veřejně nedostupných databází policie. Její členové tak pachatelům buď pomáhali, nebo - jak naznačují další důkazy - sami patří k pravicovým extremistům.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

Německá média si všímají sebejistoty, se kterou autoři výhrůžek smrtí a znásilněním postupují. Od té doby, co se případem zabývají vyšetřovatelé i média, chodí zmíněným ženám vzkazy ještě častěji. Spojuje je přezdívka, kterou jejich autoři volí: NSU 2.0. Je to odkaz na dnes již neexistující neonacistickou skupinu Národně socialistické podzemí (NSU). 

Její členové v posledních dvaceti letech zavraždili devět lidí a spáchali desítky útoků a přepadení. Další zprávy nesly podpis "SS Obersturmbannführer", tedy hodnost příslušníků polovojenských jednotek z dob nacistické třetí říše. 

"Mám z policie strach," svěřuje se nyní herečka Baydarová. Už osmkrát výhrůžky ohlásila, pokaždé bezvýsledně. I její osobní údaje někdo nelegálně stahoval z policejních databází, stejně jako data levicové političky Wisslerové. Právnička Başay-Yıldızová, která v případu NSU zastupovala rodiny obětí, dostala první výhrůžky dokonce už před dvěma lety. Policejní prezident ve spolkové zemi Hesensko, která případy řeší, o možném zneužití policejních databází věděl nejméně několik měsíců. Nyní musel rezignovat. 

Wisslerové to nestačí. "Jde o to, zabývat se strukturami," říká. Podle vyšetřovatelů zatím nic nenaznačuje, že ti, kteří z policejních počítačů citlivá data stahovali, jsou ti samí lidé, kdo pak posílali výhrůžky. Podle šéfa tamní zemské vlády Petera Beutha (Křesťansko-demokratická unie, CDU) ale existuje "závažné podezření", že policisté jsou v útocích zapojení. Vyšetřovatelé podle něj intenzivně prošetřují také možnost, že k pravicově extremistické scéně osobně patří.

Vyšetřovatelé pak potvrdili, že kromě tří zmíněných žen je obětí více, nejspíš nejen v Hesensku. Veřejně se zatím ví o dalších třech, rovněž levicových političkách. I e-maily adresované jim obsahovaly veřejně nedostupné informace. První případy stahování soukromých dat z policejních databází úřady řešily už v roce 2017. U tehdy zapojených policistů se prokázalo napojení na pravicově extremistickou scénu. 

Spolkový ministr vnitra Horst Seehofer (Křesťansko-sociální unie, CSU) trvá na tom, že potíže německé policie, která pod jeho úřad formálně spadá, nejsou systémové. V červenci vyšlo najevo, že zrušil hned dvě chystané studie, které se měly věnovat možným projevům rasismu nebo pravicovému extremismu v policejních sborech. Rasismus stejně jako antisemitismus jsou podle německé kontrarozvědky v drtivé většině případů s pravicovým extremismem spojené.

Vypracovat studii týkající se rasismu Německu doporučila už v prosinci loňského roku Evropská komise proti rasismu a netoleranci (ECRI), červnové nepokoje ve Spojených státech pak debatu o možném rasismu v policii přenesly na veřejnost. Podle původních vyjádření německého ministerstva vnitra z loňského června měla studie odhalit například to, jestli policisté nepřiměřeně často zastavují a kontrolují osoby z řad národnostním menšin (praxe nazývaná v angličtině racial profiling, pozn. red.).

Seehoferův resort o studii nejdříve prohlásil, že je "ve fázi plánování", později ale své vyjádření označil za nepřesné s tím, že dokument se vypracovat vlastně nikdy neměl. Podle ministra je racial profiling zakázané a podobné události jsou jen "absolutně výjimečnými případy". 

Seehofer chce počkat

Německá kontrarozvědka už nyní připravuje zprávu o obecných extremistických tendencích v německé státní správě. Ministerstvo vnitra by ji mělo podle Seehofera představit na konci letošního září. Jedná se o úplně první takovou analýzu v historii Německa.

Seehofer chce zároveň počkat i na to, až jednotlivé zemské policejní sbory zavedou již schválená opatření proti rasismu a pravicovému extremismu. Kritiku policistů ministr považuje "zčásti za pomluvy". Podle týdeníku Spiegel se už nyní množí obavy z toho, že probíhající šetření nebude tak důkladné, jak bylo původně plánováno. 

Další výzkum chce provést Německá policejní vysoká škola v Münsteru. "V posledních měsících se množí informace o možných pravicově extremistických postojích v policii," zní zdůvodnění, které má Spiegel k dispozici. Zabývat se má mimo jiné i tím, jak policie podezření z extremistických tendencí interně řeší.

V případu výhrůžek z Hesenska například vyšetřovatelé podle médií při dotazování samotných policistů naráží na "zeď mlčení". Financovat průzkum mělo právě spolkové ministerstvo vnitra, podle týdeníku ale rozhodnutí o přidělení peněz nyní uvázlo na mrtvém bodě i přesto, že dřív měla škola od úředníků podporu. 

Jak velký je to problém?

První zmíněná studie se nicméně nakonec možná uskuteční navzdory Seehoferově neochotě, protože ministryně spravedlnosti z koaliční sociální demokracie (SPD) Christine Lambrechtová na ní trvá. Její strana je k možným prohřeškům policie obecně mnohem kritičtější. Předsedkyně SPD Saskia Eskenová považuje problém za "zjevně strukturální" a politiky vyzývá, aby "konečně důsledně jednali". Boris Pistorius, rovněž sociálnědemokratický ministr vnitra spolkové země Dolní Sasko, pak přišel v pátek s návrhem, aby zmíněnou studii nechaly provést jednotlivé země společně, bez ohledu na vůli Berlína. 

Podle informací, které má k dispozici Jihoněmecký rozhlas (SWR), bylo za posledních pět let v Německu kvůli podezření z pravicově extremistických vazeb vyšetřováno 65 policistek a policistů, úřady momentálně řeší 35 případů. Nejčastěji se jednalo o podněcování k nenávisti vůči určitým skupinám obyvatel nebo používání symbolů protiústavních organizací. Mezi ně patří například hákový kříž a další nacistická symbolika. 

Jak vyplývá z nejnovější analýzy německé kontrarozvědky, počet pravicovým extremismem motivovaných trestných činů v zemi nadále roste. Vloni jich oproti předcházejícímu roku přibyla desetina, častější jsou zejména právě výhrůžky. Zprávu vydal Úřad pro ochranu ústavnosti zhruba ve stejnou chvíli, kdy propukla aféra v Hesensku. To, že pravicový extremismus, rasismus a antisemitismus patří mezi největší hrozby pro Německo, připouští dlouhodobě také ministr Seehofer. 

Video: Křičeli i na moji matku, popisuje Meghan Markleová zkušenosti s rasismem

Někdo na mamku zakřičel písmenem na „N“. Meghan sdílí své zkušenosti s rasismem | Video: Instagram/_duchess_of_sussex
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Basketbalisté v generálce před kvalifikací na OH porazili Tunisko

Čeští basketbalisté završili generálku před olympijskou kvalifikací vítězně, když porazili v posledním utkání na turnaji v Hamburku Tunisko 85:55, a obsadili konečné třetí místo. Nejlepším střelcem zápasu byl Martin Peterka s 18 body, dalších 14 přidal Patrik Auda. Svěřence Ronena Ginzburga čeká v příštích dnech závěrečné soustředění v Praze a do dějiště kvalifikace v kanadské Victorii odcestují 25. června. První duel s Tureckem tam absolvují 1. července.

"Každý zápas, co jsme odehráli, nám dal hodně zkušeností. Času na tréninky jsme měli málo, ale myslím, že tenhle turnaj byl super. I když jsme některé zápasy prohráli, dalo nám to hodně zkušeností a dobře nás to připravilo na zápasy v Kanadě," uvedl v tiskové zprávě Auda, který se zotavil po zranění kotníku. "Těch pár dní volna a rehabilitace, které jsme měli s fyzioterapeuty, mi pomohly. Teď už jsem skoro stoprocentní na další dny, které budeme trénovat a hrát," uvedl Auda.

Češi, kteří se na turnaji představili bez hlavních hvězd Tomáše Satoranského, Jana Veselého, Jaromíra Bohačíka nebo Vojtěcha Hrubana, se snažili proti Tunisku napravit porážky s Německem (62:95) a Itálií (71:83). V úvodní čtvrtině se dostali díky 11 bodům Martina Peterky do šestibodového náskoku, soupeř ale ještě v závěru hracího období srovnal na 20:20.

Vyrovnaný boj pokračoval i ve druhé části, kdy Češi měli sice dál vysokou úspěšnost střel za tři body, soupeř ale s nimi stále držel krok. Klíčovou sekvenci proto Ginzburgův výběr zaznamenal hned po přestávce, kdy se po 13 bodech v řadě dostal do vedení 57:38. K Peterkovi se střelecky přidal Auda nebo Ondřej Sehnal.

"Po těch dvou prohrách to bylo těžké a tři zápasy ve třech dnech nás stály hodně sil. Celou dobu jsme to chtěli dotáhnout do konce a udělat vše pro to, abychom vyhráli. V poločase jsme se ještě trochu vyhecovali, že jsme chtěli zápas opravdu dotáhnout do vítězného konce," objasnil Auda.

V tuniském týmu byl následně vyloučen po pěti faulech osmibodový Salah Medžri, nicméně hvězda afrického celku se s verdiktem rozhodčích nehodlala smířit a v dalším průběhu zápasu se neustále vracela z kabiny na palubovku. Medžrimu musel nakonec domluvit i trenér Dirk Bauermann.

"Tak už to někdy bývá, že druhý tým, který prohrává, nemá co ztratit a začne hrát tvrději. Myslím si, že jsme to ustáli dobře až do konce," doplnil Auda

Třetí čtvrtinu Češi nakonec vyhráli 27:6 a náskok do závěrečného klaksonu navýšili na rozdíl 30 bodů. Na turnaji skončili s jednou výhrou třetí, Tunisané pořadí uzavřeli. O vítězství se od 20:30 utkají domácí Němci s Itálií.

Přípravný turnaj basketbalistů v Hamburku:

ČR - Tunisko 85:55 (20:20, 42:38, 69:44)

Nejvíce bodů: Peterka 18, Auda 14, Sehnal 12 - Mamáví, Mabruk a Hadidane po 9. Fauly: 24:25. Trestné hody: 18/13 - 18/8. Trojky: 12:3. Doskoky: 42:28.

20:30 Německo - Itálie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bruce Springsteena na Broadwayi neuslyší lidé naočkovaní AstraZenecou

Slavný americký písničkář Bruce Springsteen bude od příští soboty 26. června opět vystupovat na newyorské Broadwayi se svou komorní show Springsteen on Broadway, kde hraje na kytaru i klavír, vypráví nebo čte úryvky z autobiografie. Jak ale informoval britský deník Guardian, do sálu smí jen lidé naočkovaní dvěma dávkami vakcíny Pfizer-BioNTech a Moderna nebo jednou dávkou Johnson & Johnson. Ti, kdo dostali vakcínu AstraZeneca, rozšířenou ve Velké Británii a Kanadě, pořadatelé dovnitř nevpustí. AstraZenecu pro použití v USA dosud neschválil tamní Úřad pro kontrolu potravin a léčiv.

Opatření kritizuje třeba kanadský deník Toronto Star. "Show must go on. Ale vás, co jste dostali AstraZenecu, nikdo nezval," napsal list, podle nějž tak Springsteenovu show nemohou vidět Kanaďané či Britové, kteří byli naočkovaní doma, ale pohybují se v USA.

Posluchači budou smět zaplnit všech 1710 míst v sále divadla St. James Theatre, respirátory uvnitř nejsou povinné.

Zdroj: Guardian
Další zprávy