Německá policie evakuovala terminál letiště ve Frankfurtu. Úřednice se spletla při kontrole

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 8. 2018 18:31
Odbavování cestujících k odletu bylo přibližně po třech hodinách obnoveno.
Policie evakuovala část letiště ve Frankfurtu kvůli cestujícímu, který zmizel po odbavení | Video: liambolling

Berlín - Německá policie v úterý kvůli bezpečnostní hrozbě evakuovala část letiště ve Frankfurtu nad Mohanem. Odbavování cestujících k odletu bylo přibližně po třech hodinách obnoveno. Přijatá opatření se dotkla zhruba 60 letů a postihla 13.000 lidí. Policie vysvětlila, že šlo o chybu, které se dopustila bezpečnostní úřednice při kontrole čtyřčlenné francouzské rodiny.

Kontrola skupině povolila postoupit dál do bezpečnostní zóny, přestože test zjišťující stopy výbušnin byl pozitivní. Rodina byla později vyhledána, znovu prověřena a poté jí bylo umožněno pokračovat v cestě. Z jakého důvodu byl test pozitivní, policie neupřesnila.

Vina nebyla na straně této rodiny, sdělila agentuře DPA mluvčí spolkové policie. "Chyby se dopustila asistentka letecké bezpečnosti," upřesnila a dodala, že se "nejednalo se o zlý úmysl".

Uvedená chyba způsobila bezpečnostní problém, kvůli němuž byly vyklizeny části letiště. Policie provedla zásah v oblasti A terminálu 1. V této části byly pozastaveny nástupy do letadel a bezpečnostní zóny na úrovních 2 a 3 vyklizeny, napsala DPA.

Uzavření části letiště skončilo ve 14:30, upřesnila policejní mluvčí. "Provoz je obnoven," sdělila s tím, že cestující již opět mohou do dotyčného terminálu vstoupit.

Kolik letů bylo kvůli uvedeným bezpečnostním opatřením zrušeno nebo zpožděno, zatím jasné není. Podle provozovatele letiště společnosti Fraport bylo na úterý plánováno 1500 odletů a přistání letadel. Německá letecká společnost Lufthansa uvedla, že připravuje nový letový plán, o němž bude informovat později.

Předminulou sobotu podobná událost postihla mnichovské letiště. Viníkem byla žena, která pronikla do bezpečnostní zóny terminálu 2, aniž prošla řádnou kontrolou. Terminál byl dočasně vyklizen, nakonec se ale ukázalo, že žádné nebezpečí nehrozilo a celý incident byl spíše nedorozuměním. I tak si vyžádal zrušení zhruba 200 letů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Maďarský parlament přijal zákon posilující kontrolu nad kulturou

Maďarský parlament ve středu přes odpor opozice schválil kontroverzní zákon, který posiluje vládní kontrolu nad kulturou. V pondělí proti chystanému právnímu předpisu demonstrovalo v centru Budapešti několik tisíc lidí a protestní internetová petice získala kolem 50.000 podpisů, napsala agentura DPA.

Zákon počítá se vznikem Národní kulturní rady, která by měla vládě umožnit "strategicky řídit sektor kultury". Kromě toho při jmenování ředitelů městských divadel a dalších institucí dotovaných státem musí být zajištěn souhlas ministra kultury. Dosud o tom, kdo řídí divadla, rozhodovaly městské úřady samostatně.

Část opozičních zákonodárců při hlasování na znamení nesouhlasu vstala a dala si před obličej černé divadelní masky. Informoval o tom portál 444.hu na základě videa, které na facebooku zveřejnil liberální poslanec Tordai Bence.

Zdroj: ČTK
Další zprávy