Německá policie evakuovala terminál letiště ve Frankfurtu. Úřednice se spletla při kontrole

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 8. 2018 18:31
Odbavování cestujících k odletu bylo přibližně po třech hodinách obnoveno.
Policie evakuovala část letiště ve Frankfurtu kvůli cestujícímu, který zmizel po odbavení | Video: liambolling

Berlín - Německá policie v úterý kvůli bezpečnostní hrozbě evakuovala část letiště ve Frankfurtu nad Mohanem. Odbavování cestujících k odletu bylo přibližně po třech hodinách obnoveno. Přijatá opatření se dotkla zhruba 60 letů a postihla 13.000 lidí. Policie vysvětlila, že šlo o chybu, které se dopustila bezpečnostní úřednice při kontrole čtyřčlenné francouzské rodiny.

Kontrola skupině povolila postoupit dál do bezpečnostní zóny, přestože test zjišťující stopy výbušnin byl pozitivní. Rodina byla později vyhledána, znovu prověřena a poté jí bylo umožněno pokračovat v cestě. Z jakého důvodu byl test pozitivní, policie neupřesnila.

Vina nebyla na straně této rodiny, sdělila agentuře DPA mluvčí spolkové policie. "Chyby se dopustila asistentka letecké bezpečnosti," upřesnila a dodala, že se "nejednalo se o zlý úmysl".

Uvedená chyba způsobila bezpečnostní problém, kvůli němuž byly vyklizeny části letiště. Policie provedla zásah v oblasti A terminálu 1. V této části byly pozastaveny nástupy do letadel a bezpečnostní zóny na úrovních 2 a 3 vyklizeny, napsala DPA.

Uzavření části letiště skončilo ve 14:30, upřesnila policejní mluvčí. "Provoz je obnoven," sdělila s tím, že cestující již opět mohou do dotyčného terminálu vstoupit.

Kolik letů bylo kvůli uvedeným bezpečnostním opatřením zrušeno nebo zpožděno, zatím jasné není. Podle provozovatele letiště společnosti Fraport bylo na úterý plánováno 1500 odletů a přistání letadel. Německá letecká společnost Lufthansa uvedla, že připravuje nový letový plán, o němž bude informovat později.

Předminulou sobotu podobná událost postihla mnichovské letiště. Viníkem byla žena, která pronikla do bezpečnostní zóny terminálu 2, aniž prošla řádnou kontrolou. Terminál byl dočasně vyklizen, nakonec se ale ukázalo, že žádné nebezpečí nehrozilo a celý incident byl spíše nedorozuměním. I tak si vyžádal zrušení zhruba 200 letů.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Šéfka telekomunikačního úřadu Továrková není ve střetu zájmů, dosavadní funkce opustila

Nová předsedkyně Českého telekomunikačního úřadu Hana Továrková není ve střetu zájmů, během 30denní zákonné lhůty opustila všechny firmy, ve kterých působila. Vyplývá to z aktuálního vyjádření ministerstva spravedlnosti. Deník N na konci ledna upozornil, že Továrková podle předběžného posouzení ministerstva porušila zákon o střetu zájmů, když i po svém zvolení podle veřejných registrů stále figurovala v několika firmách.

"Šetření, které ve věci paní Továrkové ministerstvo spravedlnosti provedlo, ukázalo, že paní Továrková ve lhůtě stanovené zákonem ukončila veškeré své angažmá," uvedlo nyní ministerstvo. Mělo jít celkem o 12 firem. "Jakkoliv tato skutečnost nebyla v několika případech dosud zapsána příslušným rejstříkovým soudem do obchodního rejstříku, paní Továrková ministerstvu potřebnými dokumenty doložila, že potřebná právní jednání byla učiněna," uvedl resort.

Nečinnost podle něj zjistilo ministerstvo pouze v případě živnostenského oprávnění, o jehož existenci Továrková nevěděla, které od roku 2000 aktivně nevykonávala a které přislíbila ukončit v co nejkratší lhůtě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy