Německá opozice varuje, že zemi ničí český pervitin

ČTK ČTK
18. 8. 2012 11:07
Podle sociálních demokratů je nutné zastavit šíření drogy z České republiky

Berlín - Německá opoziční sociální demokracie (SPD) bije na poplach kvůli rostoucímu počtu závislých na pervitinu, který podle odborníků přes německé hranice proudí hlavně z Česka.

Sociální demokraté proto chtějí po vládě, aby urychleně přijala řadu opatření, která by rostoucí oblibu této drogy pomohla zastavit. Píše o tom agentura DPA.

"Kriminální policie po celé zemi hlásí znepokojující nárůst. Syntetické drogy jako metamfetamin zejména u mladší generace po celém světě čím dál více nahrazují klasické drogy jako heroin a kokain," uvedla ve svém prohlášení expertka na závislosti z SPD Angelika Grafová.

Případů, kdy policisté zabavili pervitin, je sice v absolutních číslech stále relativně málo, podle Grafové je ale znepokojivé, že jsou stále častější. Podle nejnovější zprávy našla policie pervitin ve 2100 případech, což je oproti předchozímu roku nárůst o 164 procent.

Bývalý a současný předseda - Franz Müntefering a Sigmar Gabriel.
Bývalý a současný předseda - Franz Müntefering a Sigmar Gabriel. | Foto: Reuters

SPD po vládě chce, aby proti drogám tvrději zasahovala a zvýšila důraz na prevenci. Mezi navrhovanými kroky je i návrh, aby Německo v rámci celé Evropy iniciovalo zátah na výrobce pervitinu.

"Drogová scéna se přesunula z Nizozemska do Česka," upozorňuje další z političek sociální demokracie Marianne Schiederová, kterou citoval internetový portál německého regionálního deníku Nordwest Zeitung.

Uživatelů pervitinu v Německu přibývá hlavně v příhraničních spolkových zemích, jako jsou Bavorsko či Sasko. O přílivu metamfetaminu, kterému se v ČR říká pervitin a v Německu krystal, v posledních měsících hojně píší německá média a mluví v této souvislosti o "pervitinové vlně".

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy