Německá opozice varuje, že zemi ničí český pervitin

ČTK ČTK
18. 8. 2012 11:07
Podle sociálních demokratů je nutné zastavit šíření drogy z České republiky

Berlín - Německá opoziční sociální demokracie (SPD) bije na poplach kvůli rostoucímu počtu závislých na pervitinu, který podle odborníků přes německé hranice proudí hlavně z Česka.

Sociální demokraté proto chtějí po vládě, aby urychleně přijala řadu opatření, která by rostoucí oblibu této drogy pomohla zastavit. Píše o tom agentura DPA.

"Kriminální policie po celé zemi hlásí znepokojující nárůst. Syntetické drogy jako metamfetamin zejména u mladší generace po celém světě čím dál více nahrazují klasické drogy jako heroin a kokain," uvedla ve svém prohlášení expertka na závislosti z SPD Angelika Grafová.

Případů, kdy policisté zabavili pervitin, je sice v absolutních číslech stále relativně málo, podle Grafové je ale znepokojivé, že jsou stále častější. Podle nejnovější zprávy našla policie pervitin ve 2100 případech, což je oproti předchozímu roku nárůst o 164 procent.

Bývalý a současný předseda - Franz Müntefering a Sigmar Gabriel.
Bývalý a současný předseda - Franz Müntefering a Sigmar Gabriel. | Foto: Reuters

SPD po vládě chce, aby proti drogám tvrději zasahovala a zvýšila důraz na prevenci. Mezi navrhovanými kroky je i návrh, aby Německo v rámci celé Evropy iniciovalo zátah na výrobce pervitinu.

"Drogová scéna se přesunula z Nizozemska do Česka," upozorňuje další z političek sociální demokracie Marianne Schiederová, kterou citoval internetový portál německého regionálního deníku Nordwest Zeitung.

Uživatelů pervitinu v Německu přibývá hlavně v příhraničních spolkových zemích, jako jsou Bavorsko či Sasko. O přílivu metamfetaminu, kterému se v ČR říká pervitin a v Německu krystal, v posledních měsících hojně píší německá média a mluví v této souvislosti o "pervitinové vlně".

 

Právě se děje

Další zprávy