Německá ministryně chce omezit dávky cizincům z EU. Ulevit se má obcím zatíženým migrační krizí

ČTK ČTK
29. 12. 2015 20:45
Německá ministryně práce a sociálních věcí Andrea Nahlesová chystá nový zákon. Ten by měl omezovat nárok cizinců ze zemí Evropské unie na sociální dávky v Německu. "Musíme obce uchránit toho, aby se musely neomezeně starat o cizince ze zemí Evropské unie, kteří jsou bez prostředků," uvedla Nahlesová, jež v koaliční vládě zastupuje Sociálnědemokratickou stranu SPD.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: ČTK

Berlín - Německá ministryně práce a sociálních věcí Andrea Nahlesová chce předložit návrh zákona, který by omezoval nárok cizinců ze zemí Evropské unie na sociální dávky v Německu.Uvedla to v rozhovoru poskytnutém listu Rheinische Post.

K podobnému kroku už minulý týden vyzvala vlivná poslankyně bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) Gerda Hasselfeldtová.

"Musíme obce uchránit toho, aby se musely neomezeně starat o cizince ze zemí Evropské unie, kteří jsou bez prostředků," uvedla Nahlesová, jež v koaliční vládě zastupuje Sociálnědemokratickou stranu (SPD). Vyjádřením reagovala na nedávné rozhodnutí Spolkového sociálního soudu (BSG), podle něhož mají cizinci ze zemí EU pobývající v Německu více než šest měsíců nárok na sociální dávky.

Už minulý týden vyzvala poslankyně a předsedkyně klubu bavorské CSU ve Spolkovém sněmu Gerda Hasselfeldtová, aby vláda přijala zákon omezující nárok přistěhovalců ze zemí evropské osmadvacítky na sociální dávky. Rozhodnutí sociálního soudu je totiž podle ní "nové velké lákadlo pro migraci chudých lidí z východoevropských států".

Spolkový sociální soud (BSG) zveřejnil své rozhodnutí ve věci sociálních dávek pro přistěhovalce ze zemí EU hledající v Německu práci 3. prosince. Po půlročním pobytu jim stát musí vyplácet určité sociální dávky v zákonné výši. Dávky v případě dlouhodobé nezaměstnanosti jim ale podle soudu nepřísluší.

Podle odhadu německého Svazu měst a obcí by dodatečný nárok na finanční podporu získalo asi 130 tisíc lidí. Právě zatížení obcí chce Nahlesová zabránit. Obce v současnosti řeší dost nových úkolů v souvislosti s příchodem uprchlíků, uvedla ministryně. S vypracováním návrhu zákona bude podle ní ministerstvo práce a sociálních věcí muset vyčkat na zdůvodnění rozsudku.

Soud rozhodoval na základě případu ženy původem z Bosny, která má švédské občanství, ale s rodinou žije v Německu. Úřady jí odmítaly vyplácet dávky v nezaměstnanosti i sociální příspěvky na dítě. Soudní dvůr EU, kam se případ dostal, tuto praxi posvětil, BSG ale rozhodl jinak, a proto budou muset případ znovu projednat i soudy nižší instance.

List Die Welt napsal, že německé spolkové země plánují v příštím roce vynaložit na řešení uprchlické krize kolem 17 miliard eur (zhruba 460 miliard Kč). Do země letos přišlo podle posledních zveřejněných čísel už více než milion migrantů.

Navracení uprchlíků zpět do původních zemí zatím není úspěšné, povinné kvóty ale řešením situace nejsou, říká ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier. Uprchlíkům podle něj zásadně chybí právní pomoc. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy