Soud odmítl zakázat německou krajně pravicovou stranu NPD. Má podle něj jen malý význam

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 1. 2017 11:23
Německý ústavní soud v úterý odmítl zakázat krajně pravicovou Národnědemokratickou stranu Německa (NPD). Odůvodnil to tak, že jí postupně klesl její někdejší význam. Spolková rada podala žádost o zákaz NPD v prosinci 2013. Tvrdila, že jde o protiústavní stranu, která ohrožuje demokratické uspořádání v Německu. První pokus o zákaz strany ztroskotal již v roce 2003.
Zleva člen německé NPD Peter Marx, právník strany Peter Richter a její lídr Frank Franz poté, co soud rozhodl, že jejich partaj nezakáže.
Zleva člen německé NPD Peter Marx, právník strany Peter Richter a její lídr Frank Franz poté, co soud rozhodl, že jejich partaj nezakáže. | Foto: Reuters

Karlsruhe – Německý ústavní soud znovu odmítl zakázat krajně pravicovou Národnědemokratickou stranu Německa (NPD). Důvodem byl hlavně její upadající význam.

Rozhodnutí o žádosti, kterou podaly prostřednictvím Spolkové rady jednotlivé německé spolkové země, oznámil předseda ústavního soudu Andreas Vosskuhle.

Spolková rada požádala o zákaz NPD v prosinci 2013. Tvrdila, že jde o protiústavní stranu, která ohrožuje demokratické uspořádání v zemi.

"NPD sice sleduje protiústavní cíle, v současnosti ale chybí konkrétní závažné důvody, které by nasvědčovaly tomu, že její jednání vede k úspěchu," uvedl ve zdůvodnění rozhodnutí soudce Vosskuhle.

Zákazem strany nedojde k zákazu smýšlení nebo světového názoru, dodal šéf ústavního soudu a upozornil, že stát má k dispozici i jiné nástroje, například odejmutí státních příspěvků. Pokud NPD v budoucnu opět posílí, mají německé instituce navíc podle Vosskuhleho možnost navrhnout zákaz strany znovu.

NPD už ztratila vliv

Kritici žádosti podané Spolkovou radou od počátku upozorňovali, že kritéria zákazu strany jsou v Německu velmi přísná.

K rozhodnutí nezakázat NPD přispělo podle agentury DPA hlavně to, že strana v posledních letech výrazně ztratila svůj někdejší vliv. O své poslance přišla postupně ve všech zemských sněmech. Poslední zemští poslanci NPD opustili loni v září sněm Meklenburska-Předního Pomořanska.

V posledních volbách do spolkového sněmu v roce 2013 získala strana jen 1,3 procenta hlasů.

První pokus o zákaz nejstarší aktivní krajně pravicové strany v Německu ztroskotal již v roce 2003. Tehdy se ale soud samotnou žádostí vlády a spolkového sněmu vůbec nezabýval, protože vyšlo najevo, že úřady měly ve straně informátory, a to i v jejím nejužším vedení.

V současnosti má NPD, která vznikla v roce 1964, jednoho europoslance a zhruba 340 zastupitelů v obecních, městských a krajských zastupitelstvech, především ve východní části země.

Baštou strany je Sasko, kde mají její komunální politici 80 mandátů. Po celém Německu měla strana loni v listopadu asi 5200 členů. Řada příznivců i straníků se ale v posledních letech přiklonila k nové protiimigrační a protiislámské straně Alternativa pro Německo (AfD), která přebrala řadu témat NPD.

 

Právě se děje

Další zprávy