Berlín - Na rozdíl od katolické či evangelické církve nesmějí mít příznivci Církve létající špagetové příšery u vjezdu do obce Templin v německé spolkové zemi Braniborsko vyvěšenou ceduli, která zve na jejich bohoslužbu. O rozhodnutí soudu informoval zpravodajský web Spiegel Online.
Úspěšnější byli pastafariáni na Novém Zélandě, kde se parodická církev loni v prosinci stala oficiálně uznávaným náboženstvím a může oddávat. Její duchovní Karen Martynová tak dnes oddala na lodi ve městě Akaroa vyznavače "pastafariánského" hnutí Tobyho Rickettse a Mariannu Youngovou. Několik dalších sňatků, včetně svateb osob stejného pohlaví, se podle agentury AFP plánuje.
Parodickou Církev létající špagetové příšery, jejíž příznivci si říkají také pastafariáni, založil v roce 2005 americký fyzik Bobby Henderson. Protestoval tím proti zavádění učení o stvoření světa Bohem do výuky přírodních věd v americkém státě Kansas. Hnutí se postupně rozšířilo do mnoha zemí, kde lidé jeho prostřednictvím upozorňují na privilegované postavení velkých církví ve veřejném životě.
Plánují právní bitvu
Uctívači létající špagetové příšery z německého městečka Templin se rozhodli po vzoru katolické či evangelické církve umístit u čtyř vjezdů do obce vlastní ceduli s pozvánkou na bohoslužby - každý pátek v deset hodin.
Správě braniborských silnic se ale jejich krok nelíbil, neboť prý pastafariáni ceduli umístili na tyče u vjezdu do Templinu bez jejího svolení. Obrátila se proto na soud, který jí dal za pravdu.
Templinští pastafariáni se ale na místě odvolali a ohlásili dlouhou právní bitvu, kterou jim umožní mimo jiné četné finanční příspěvky jejich podporovatelů.
V Německu Církev létající špagetové příšery, která má údajně až 20 000 členů, už dlouho bojuje o uznání státem. Správní soud v Postupimi naposledy loni v listopadu nepovolil šéfovi německých pastafariánů Rüdigerovi Weidovi, aby se nechal na občanský průkaz vyfotografovat s pirátskou čepicí, která je jedním ze symbolů církve.
S cedníkem na hlavě
Weida se odvolával na náboženskou svobodu zakotvenou v německé ústavě. Podle soudu ale nemá Církev létající špagetové příšery vlastní světonázor a jde prý spíše o "parodisticko-kritickou reakci" na církevní učení, která někteří lidé vnímají jako netolerantní a dogmatická.
Například Rakušanovi Niku Almovi se před časem podařilo na řidičský průkaz vyfotografovat s cedníkem na hlavě. Podobný kousek se později povedl i českému politikovi Pirátské strany Lukáši Novému, který získal občanský průkaz s omezenou platností na 30 dní.