Söder se poprvé přihlásil ke kancléřským ambicím. Chce do voleb vést německou CDU/CSU

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 4. 2021 15:29
Německá vládní unie CDU/CSU dělá krok k výběru svého kancléřského kandidáta pro zářijové parlamentní volby, konečné rozhodnutí ale padne až v nadcházejících dnech. Před jednáním parlamentní frakce to prohlásil šéf poslanců této konzervativní unie Ralph Brinkhaus. Bavorský premiér Markus Söder na jednání řekl, že je připraven vést unii do voleb. Poprvé se tak přihlásil ke kancléřským ambicím.
Markus Söder.
Markus Söder. | Foto: Reuters

Výběr kancléřského kandidáta se podle všeho odehraje mezi předsedou Křesťanskodemokratické unie (CDU) a premiérem Severního Porýní-Vestfálska Arminem Laschetem a bavorským ministerským předsedou a šéfem CSU Söderem. Laschet otevřeně hovoří o tom, že chce být kancléřem, Söder vystupoval až dosud zdrženlivěji. Nyní ale poslancům vládní unie řekl, že má o kancléřskou kandidaturu zájem.

"Pokud by byla CDU připravená mě podpořit, byl bych i já připravený. Pokud to CDU chtít nebude, bude bez jakékoli zášti pokračovat dobrá spolupráce," citovaly Söderův projev k poslancům agentury AFP a Reuters. Podle DPA Söder poslancům řekl, že spolu s Laschetem shodně prohlašují, že se o kancléřskou kandidaturu ucházejí.

Také Laschet řekl, že výběr musí být ve vzájemné shodě a bez záště. "Oba se o kandidaturu ucházíme a oba musíme na konci uznat rozhodnutí, i když bude jiné. Máme k sobě úctu a budeme se podporovat," dodal. Laschet chce, aby o kandidátovi bylo jasno co nejdříve. Obává se, že by výběr kvůli oddalování mohl přerůst ve spor, který by unii poškodil.

Dnešního jednání se zúčastnila i kancléřka Angela Merkelová, která po čtyřech kancléřských mandátech a 16 letech v čele Německa odchází z politiky.

"Doufám, že dnes večer budeme o krok vpřed ve výběru kandidáta," řekl novinářům Brinkhaus, který vede poslance CDU/CSU. Dodal, že výběr volebního lídra je proces, který bude v nadcházejících dnech pokračovat.

Šéf poslanců bavorské Křesťansko-sociální unie (CSU) Alexander Dobrindt s Brinkhausovým komentářem souhlasí. "Už nejde o otázku měsíců, ale dní v nadcházejících dvou týdnech," řekl. Unie si původně stanovila, že o kandidátovi chce mít jasno do letnic, které připadají na 23. května, řada členů ale žádá rychlejší postup.

Video: "Bylo mi ctí a potěšením." Dojatá Merkelová se loučila na sjezdu CDU

"Bylo mi ctí a potěšením." Dojata Merkelová se loučila na sjezdu CDU | Video: Reuters
 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy