Chtěl jsem zabránit terorismu, vypověděl Němec, který najížděl autem do cizinců

ČTK ČTK
3. 1. 2019 10:35
Němec, který během silvestrovské noci ve městech Bottrop a Essen útočil svým autem na cizince, chtěl podle svých slov zabránit možným teroristickým útokům ze strany syrských nebo afghánských přistěhovalců. Podle listu Kölner Stadt-Anzeiger to řekl policistům při výslechu.
Německá policie ve městě Bottrop poté, co tu muž najížděl autem do cizinců.
Německá policie ve městě Bottrop poté, co tu muž najížděl autem do cizinců. | Foto: ČTK

Padesátiletý Andreas N., který dosud nebyl trestaný a který trpí schizofrenií, najížděl v noci na úterý do skupin cizinců ve dvou západoněmeckých městech. Zranil přitom osm lidí převážně ze Sýrie a Afghánistánu, včetně dvou dětí ve věku čtyř a deseti let. Kvůli jednomu z útoků byla dočasně v ohrožení života 46letá žena.

"Ten muž měl jasný úmysl zabíjet cizince," řekl už v úterý ministr vnitra nejlidnatější německé spolkové země Severního Porýní-Vestfálska Herbert Reul.

To, zdá se, potvrzuje i mužova výpověď, v níž cizince označil za problém, za "černé huby" nebo "černé nohy". O svém činu hovořil jako o "uklízení".

Andreas N. si také stěžoval, že marně hledá práci a musí žít ze sociální podpory. Přistěhovalci podle něj pobírají stejné dávky, aniž by pro to kdy co udělali.

Muž pocházející z Essenu je nyní ve vyšetřovací vazbě a státní zastupitelství chce, aby kvůli psychickému onemocnění odborník posoudil jeho příčetnost. Pokud se ukáže, že byl v době činu nepříčetný, bude převezen do uzavřeného psychiatrického zařízení.

 

Právě se děje

Další zprávy