Němci zadrželi Alžířana, který spolupracoval se strůjcem pařížských útoků. Pomáhal mu plánovat cestu

ČTK ČTK
7. 7. 2016 15:28
Bilal C. pro Abdelhamida Abaaouda údajně sledoval průchodnost takzvané balkánské migrační trasy. Pohyboval se prý v Turecku, Řecku, Srbsku, Maďarsku, Rakousku a Německu. Při útocích v Paříži loni 13. listopadu zemřelo 130 lidí. Bilal C. se měl kromě sledování balkánské stezky podílet také na loňském zmařeném teroristickém útoku v rychlovlaku Thalys z Amsterodamu do Paříže.
Při útocích v Paříži loni 13. listopadu zemřelo 130 lidí.
Při útocích v Paříži loni 13. listopadu zemřelo 130 lidí. | Foto: Reuters

Berlín - Německá policie zdržela Alžířana, kterého podezřívá ze spolupráce s pravděpodobným strůjcem teroristických útoků v Paříži z loňského 13. listopadu Abdelhamidem Abaaoudem.

Bilal C. pro něj údajně loni sledoval průchodnost takzvané balkánské migrační trasy, informovala agentura DPA.

Dvacetiletý Alžířan Bilal C. Abaaoudovi podle německé prokuratury podával informace o tom, které hraniční přechody na balkánské trase zůstávají otevřené, jak dlouho se na nich musí čekat, jak se k nim dá dostat a jak od nich pokračovat v cestě do Evropy.

Pohyboval se prý v Turecku, Řecku, Srbsku, Maďarsku, Rakousku a Německu.

Podle německého státního zastupitelství se Alžířan kromě sledování balkánské stezky podílel rovněž na loňském zmařeném teroristickém útoku v rychlovlaku Thalys z Amsterodamu do Paříže. Údajně útočníka Ajjúba Chazzaního informoval o možnostech, jak se dostat do Evropy.

Muž absolvoval podle prokuratury výcvik u radikálů z Islámského státu (IS) v Sýrii, kam odcestoval z Alžírska v září 2014 přes Turecko. Od srpna loňského roku pak prý pobývá v Německu. Zatím však není jasné, zda i v Německu nadále pracoval jako spojka IS, informovalo státní zastupitelství.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Šéf polského agrárního hnutí a novinář prý byli špehováni programem Pegasus

Šéf polského konzervativního agrárního hnutí AgroUnia Michal Kolodziejczak a novinář Tomasz Szwejgiert, který napsal knihu o ministrovi vnitra ve vládě národně-konzervativního Práva a spravedlnosti, jsou dalšími oběťmi špehování za pomoci izraelského počítačového programu Pegasus. Dnes o tom podle agentury AP informovala kanadská analytická skupina Citizen Lab.

Už v uplynulých týdnech vyšlo najevo, že izraelský program Pegasus, který napadá mobilní telefony a je podle svého výrobce primárně určen pro odhalování teroristů a zločinců, byl v Polsku použit proti třem lidem. Jde o právníka, prokurátorku a senátora - všichni jsou kritiky Práva a spravedlnosti. AP uvádí, že šlo o první potvrzené případy, kdy nástroj využívaný represivními režimy byl nasazen v Evropské unii. Zjištění vedlo ke zřízení vyšetřovací komise v polském Senátu ovládaném opozicí; tato komise však nemá žádné pravomoci.

před 4 hodinami

Odvolací soud v New Yorku zamítl odvolání a potvrdil doživotní trest mexickému narkobaronu Joaquínu Guzmánovi, který je známý pod přezdívkou El Chapo

V roce 2019 Guzmán dostal doživotí v jednom z největších procesů s nelegálními obchodníky s drogami v USA za pašování omamných látek a řadu násilných činů. Soud smetl ze stolu všechny argumenty Guzmánovy obhajoby, uvedla agentura AFP.

Další zprávy