Němci zadrželi Alžířana, který spolupracoval se strůjcem pařížských útoků. Pomáhal mu plánovat cestu

ČTK ČTK
7. 7. 2016 15:28
Bilal C. pro Abdelhamida Abaaouda údajně sledoval průchodnost takzvané balkánské migrační trasy. Pohyboval se prý v Turecku, Řecku, Srbsku, Maďarsku, Rakousku a Německu. Při útocích v Paříži loni 13. listopadu zemřelo 130 lidí. Bilal C. se měl kromě sledování balkánské stezky podílet také na loňském zmařeném teroristickém útoku v rychlovlaku Thalys z Amsterodamu do Paříže.
Při útocích v Paříži loni 13. listopadu zemřelo 130 lidí.
Při útocích v Paříži loni 13. listopadu zemřelo 130 lidí. | Foto: Reuters

Berlín - Německá policie zdržela Alžířana, kterého podezřívá ze spolupráce s pravděpodobným strůjcem teroristických útoků v Paříži z loňského 13. listopadu Abdelhamidem Abaaoudem.

Bilal C. pro něj údajně loni sledoval průchodnost takzvané balkánské migrační trasy, informovala agentura DPA.

Dvacetiletý Alžířan Bilal C. Abaaoudovi podle německé prokuratury podával informace o tom, které hraniční přechody na balkánské trase zůstávají otevřené, jak dlouho se na nich musí čekat, jak se k nim dá dostat a jak od nich pokračovat v cestě do Evropy.

Pohyboval se prý v Turecku, Řecku, Srbsku, Maďarsku, Rakousku a Německu.

Podle německého státního zastupitelství se Alžířan kromě sledování balkánské stezky podílel rovněž na loňském zmařeném teroristickém útoku v rychlovlaku Thalys z Amsterodamu do Paříže. Údajně útočníka Ajjúba Chazzaního informoval o možnostech, jak se dostat do Evropy.

Muž absolvoval podle prokuratury výcvik u radikálů z Islámského státu (IS) v Sýrii, kam odcestoval z Alžírska v září 2014 přes Turecko. Od srpna loňského roku pak prý pobývá v Německu. Zatím však není jasné, zda i v Německu nadále pracoval jako spojka IS, informovalo státní zastupitelství.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy