Němci zadrželi Alžířana, který spolupracoval se strůjcem pařížských útoků. Pomáhal mu plánovat cestu

ČTK ČTK
7. 7. 2016 15:28
Bilal C. pro Abdelhamida Abaaouda údajně sledoval průchodnost takzvané balkánské migrační trasy. Pohyboval se prý v Turecku, Řecku, Srbsku, Maďarsku, Rakousku a Německu. Při útocích v Paříži loni 13. listopadu zemřelo 130 lidí. Bilal C. se měl kromě sledování balkánské stezky podílet také na loňském zmařeném teroristickém útoku v rychlovlaku Thalys z Amsterodamu do Paříže.
Při útocích v Paříži loni 13. listopadu zemřelo 130 lidí.
Při útocích v Paříži loni 13. listopadu zemřelo 130 lidí. | Foto: Reuters

Berlín - Německá policie zdržela Alžířana, kterého podezřívá ze spolupráce s pravděpodobným strůjcem teroristických útoků v Paříži z loňského 13. listopadu Abdelhamidem Abaaoudem.

Bilal C. pro něj údajně loni sledoval průchodnost takzvané balkánské migrační trasy, informovala agentura DPA.

Dvacetiletý Alžířan Bilal C. Abaaoudovi podle německé prokuratury podával informace o tom, které hraniční přechody na balkánské trase zůstávají otevřené, jak dlouho se na nich musí čekat, jak se k nim dá dostat a jak od nich pokračovat v cestě do Evropy.

Pohyboval se prý v Turecku, Řecku, Srbsku, Maďarsku, Rakousku a Německu.

Podle německého státního zastupitelství se Alžířan kromě sledování balkánské stezky podílel rovněž na loňském zmařeném teroristickém útoku v rychlovlaku Thalys z Amsterodamu do Paříže. Údajně útočníka Ajjúba Chazzaního informoval o možnostech, jak se dostat do Evropy.

Muž absolvoval podle prokuratury výcvik u radikálů z Islámského státu (IS) v Sýrii, kam odcestoval z Alžírska v září 2014 přes Turecko. Od srpna loňského roku pak prý pobývá v Německu. Zatím však není jasné, zda i v Německu nadále pracoval jako spojka IS, informovalo státní zastupitelství.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Dálnici D5 u Berouna zavřela nehoda tří aut

Dálnici D5 poblíž Berouna v neděli večer zhruba na hodinu zavřela ve směru na Plzeň nehoda dvou osobních aut a kamionu. Jeden muž je těžce zraněný, záchranáři na místo poslali i vrtulník. Vyplývá to z informací od policejní mluvčí Lucie Novákové a Národního dopravního informačního centra.

"Máme tam havarovaná dvě osobní vozidla. Kousek před nimi je zastavený ještě kamion, který byl taky účastníkem dopravní nehody," popsala Nováková místo havárie. Těžce zraněný muž je z jednoho z osobních aut, dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy