Němci volí regiony. Test pro Merkelovou

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
30. 8. 2009 9:31
Volí se v západoněmeckém Sársku i ve východoněmeckých zemích Durynsko a Sasko
Foto: Reuters

Erfurt/Berlín - Němci dnes ve třech ze šestnácti spolkových zemí volí do regionálních parlamentů a zemských sněmů.

Volební místnosti se otevřely v osm hodin ráno v západoněmeckém Sársku i ve východoněmeckých zemích Durynsko a Sasko.

Podle agentury Reuters budou zemské volby důležitým testem před spolkovými volbami, neboť ani dvacet let po pádu berlínské zdi nejsou němečtí voliči ve svých volebních preferencích jednoznační.

Německá kancléřka Angela Merkelová dnešní hlasování odmítá vnímat jako test před spolkovými volbami. Její CDU se přitom zřejmě bude muset smířit s tím, že v Sársku a Durynsku přijde o dosavadní většinu, neboť podle předvolebních průzkumů je tam bude volit "jen" kolem 35 procent voličů.

Křesťanskodemokratická strana (CDU) v Sasku pravděpodobně vytvoří koalici s FDP nebo možná "velkou koalici", která by odrážela federální partnerství Merkelové.

Zdá se však, že největší spojenec Merkelové v Durynsku - durynský kancléř Dieter Althaus - bude se sílící popularitou strany Levice snadno napadnutelný.

Dietmar Herz, politolog z Erfurtské univerzity, se domnívá, že porážka CDU v Durynsku a další nedělní volby v západním státě Sársku by mohly udat tón celonárodních voleb, které se uskuteční v září. Mohly by tak rozviklat stabilní postavení CDU, která má pro tuto chvíli pohodlnou výchozí pozici pro národní volby.

"To by mohlo pomoci změnit názor, což by bylo velice důležité," řekl Herz. "CDU by pak musela jít do posledních týdnů před celonárodními volbami jako ztroskotanec," dodal.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Sprinterka Pírková skončila místo semifinále HME na ošetřovně

Sprinterka Marcela Pírková na halovém mistrovství Evropy v Toruni díky vyrovnanému osobnímu rekordu 7,34 sekundy postoupila do semifinále šedesátky, ale na jeho start se nepostaví. Bezprostředně za cílem rozběhu totiž spadla a zranila se. Místo přípravy na semifinále zamířila na ošetřovnu a na hotel.

Ve vyrovnaném pátém rozběhu skončila pětadvacetiletá Češka šestá, ale byl to nejrychlejší ze všech pěti běhů, takže vedle čtyř přímo postupujících z něj prošly další tři závodnice na čas.

Pírková se z toho ale ani nestihla radovat. Těsně za cílovou čárou spadla, jen těžko se zvedla a kulhala. "Marcela si s největší pravděpodobností natrhla zadní stehenní sval. Chladíme, stáhli jsme to. Jde na ultrazvukové vyšetření na hotel. Sotva chodí, na běh to určitě není," řekla České televizi šéflékařka české reprezentace Karolína Velebová.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

Desítky tisíc lidí vyšly v neděli do ulic barmských měst znovu protestovat proti vojenské juntě, která před víc než měsícem převzala moc v zemi. Demonstrace se podle agentury Reuters konají, přestože bezpečnostní síly v noci na dnešek provedly v největším barmském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům.

Podle záběrů zveřejněných na facebooku policie zasáhla slzným plynem a zábleskovými granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, se policie snažila střelbou rozehnat tamní demonstraci, není ale jasné, zda použila ostré náboje nebo gumové projektily.

Zatím nejsou zprávy, že by při nedělních demonstracích byli mrtví či zranění. Protesty v dalších městech jsou dosud podle informací Reuters poklidné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy