Němci volí regiony. Test pro Merkelovou

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
30. 8. 2009 9:31
Volí se v západoněmeckém Sársku i ve východoněmeckých zemích Durynsko a Sasko
Foto: Reuters

Erfurt/Berlín - Němci dnes ve třech ze šestnácti spolkových zemí volí do regionálních parlamentů a zemských sněmů.

Volební místnosti se otevřely v osm hodin ráno v západoněmeckém Sársku i ve východoněmeckých zemích Durynsko a Sasko.

Podle agentury Reuters budou zemské volby důležitým testem před spolkovými volbami, neboť ani dvacet let po pádu berlínské zdi nejsou němečtí voliči ve svých volebních preferencích jednoznační.

Německá kancléřka Angela Merkelová dnešní hlasování odmítá vnímat jako test před spolkovými volbami. Její CDU se přitom zřejmě bude muset smířit s tím, že v Sársku a Durynsku přijde o dosavadní většinu, neboť podle předvolebních průzkumů je tam bude volit "jen" kolem 35 procent voličů.

Křesťanskodemokratická strana (CDU) v Sasku pravděpodobně vytvoří koalici s FDP nebo možná "velkou koalici", která by odrážela federální partnerství Merkelové.

Zdá se však, že největší spojenec Merkelové v Durynsku - durynský kancléř Dieter Althaus - bude se sílící popularitou strany Levice snadno napadnutelný.

Dietmar Herz, politolog z Erfurtské univerzity, se domnívá, že porážka CDU v Durynsku a další nedělní volby v západním státě Sársku by mohly udat tón celonárodních voleb, které se uskuteční v září. Mohly by tak rozviklat stabilní postavení CDU, která má pro tuto chvíli pohodlnou výchozí pozici pro národní volby.

"To by mohlo pomoci změnit názor, což by bylo velice důležité," řekl Herz. "CDU by pak musela jít do posledních týdnů před celonárodními volbami jako ztroskotanec," dodal.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Kapela Green Day nebo raper Stormzy kvůli koronaviru ruší asijské turné

Americká rocková kapela Green Day, která 19. června vystoupí na královéhradeckém festivalu Rock for People, v pátek zrušila asijské turné kvůli obavám z šíření koronaviru a omezení cestování i hromadných akcí. V Singapuru, Bangkoku, Tchaj-peji, Hongkongu, Soulu nebo Tokiu měla sestava vystoupit začátkem března předtím, než v květnu přejede do Evropy. "Víme, že je to otrava, a na vás všechny se těšíme. Lístky ale nevyhazujte, brzy oznámíme nová data koncertů," slibují Green Day. Kvůli koronaviru už koncerty v Asii odřekli také celosvětově úspěšný korejský boyband BTS, americký R&B zpěvák Khalid nebo britský raper Stormzy. Ten příští středu 4. března vystoupí v pražské Malé sportovní hale.

Zdroj: Reuters
před 2 hodinami

Trump nominoval do čela amerických rozvědek opět Johna Ratcliffea

Americký prezident Donald Trump nominoval do funkce šéfa amerických tajných služeb (DNI) znovu republikánského kongresmana Johna Ratcliffea, kritizovaného pro nedostatek zkušeností. Šéf Bílého domu svou volbu oznámil v noci na sobotu na twitteru.

Trump nominoval Ratcliffea do čela amerického civilního a vojenského špionážního aparátu již koncem července. Počátkem srpna však nominaci stáhl poté, co americká média a politici kritizovali Ratcliffeovy malé zkušenosti v oblasti tajných služeb.

Další zprávy