Japonci se bojí rozpínání Číny. Pomoci jim má Německo, vyšle bojovou loď

Helena Truchlá Helena Truchlá
8. 4. 2021 19:39
Bude to historicky první setkání podobného druhu: celkem čtyři členové německé a japonské vlády se sejdou v polovině dubna, aby jednali o bezpečnostní situaci v oblasti Východočínského moře. Ministři zahraničí a obrany obou zemí chtějí, aby region byl "svobodný a otevřený", napsal japonský list Yomiuri. Reagují tím na rostoucí obavu z postupu Číny.
Japonská loď před ostrovy Senkaku, na které si dělá nárok také Peking.
Japonská loď před ostrovy Senkaku, na které si dělá nárok také Peking. | Foto: Reuters

Japonští ministři Tošimicu Motegi a Nobuo Kiši budou podle listu Yomiuri Shimbun jednat s Heiko Maasem a Annegret Kramp-Karrenbauerovou prostřednictvím videa, a to 16. dubna. List s odkazem na nejmenované vládní zdroje uvádí, že Tokio hodlá využít příležitosti ke "zdůraznění rostoucího znepokojení nad stále asertivnějším postojem Číny v regionu".

Zdrojem obav přitom nejsou jen územní nároky Pekingu nad vodami a ostrovy v okolních mořích, ale také potlačování opozice v Hongkongu nebo množící se důkazy o násilnostech na ujgurské menšině v čínské provincii Sin-ťiang. 

Japonská vláda už loni označila manévry Pekingu za vážnější dlouhodobou hrozbu, než jakou představuje Severní Korea. 

Ze západních spojenců Japonska se v oblasti dlouhodobě angažují zejména Američané a Francouzi, německá aktivita je novinkou. "Schůzka je zajímavá a důležitá," uvedla pro hongkongský list South China Morning Post politoložka Hiromi Murakamiová. "V japonských médiích se v posledních týdnech hodně mluvilo o tom, že sem Němci pošlou válečnou loď. To považuji za zásadní změnu v postoji Berlína," dodala. Spolková vláda informaci o schůzce zatím nepotvrdila.

Německo přijalo vlastní strategii pro oblast Indo-Pacifiku teprve loni v září, podobně jako Nizozemsko. "Je to součást širšího trendu. Evropské mocnosti chtějí být v Asii aktivnější a reagovat na bezpečnostní dopady čínského růstu. Teď vidíme první výsledky takového přístupu v praxi," uvedl pro Aktuálně.cz Filip Šebok, analytik Asociace pro mezinárodní otázky.

Opatrné Německo

Německá fregata Bayern vypluje v srpnu a zúčastní se společného námořního cvičení s japonskými obrannými jednotkami. Na zpáteční cestě pak propluje i Jihočínským mořem, jako první německá loď za poslední bezmála dvě dekády.

O zdejší území Peking vede spor s pěti dalšími státy a Američané sem pravidelně posílají svá plavidla, aby prokázali nárok na "svobodné proplutí". Něco podobného teď podle agentury Reuters přislíbili i Němci. Přímo do zóny 12 námořních mil od pobřeží, kterou Čína považuje za svou, ale zaplout neplánuje.

Fregata F217 - Bayern německého námořnictva.
Fregata F217 - Bayern německého námořnictva. | Foto: Wikimedia Commons - Public Domain

"Cílem je ukázat, že Berlín nedovolí blokádu mezinárodních námořních cest čínskou stranou. Pro exportně orientovanou zemi jako Německo to je naprosto zásadní," píše list Die Welt s odkazem na dokument ministerstva obrany z letošního března. Německý úřad v něm varuje před čínskou snahou "přetvářet mezinárodní řád podle vlastních zájmů". 

Berlín ale postupuje s opatrností. "Německo se svoji politiku vůči Číně snaží udržovat v rovnováze a v posledních letech je to manévrování stále komplikovanější. Zásadní změna se ale stále nekoná, i ta indopacifická strategie předpokládá velký prostor pro spolupráci s Pekingem," upozorňuje Šebok. 

Hledání spojenců

Experti se shodují, že Japonsko se očividně snaží rozšířit okruh spojenců, kteří by mu pomohli čelit čínským zájmům. Podobně postupují také USA pod vedením prezidenta Joea Bidena. Společně s Austrálií, Indií a Japonskem založily alianci s názvem Quad, neboli Čtyřstranný bezpečnostní dialog. Jeho smyslem je vyvažovat sílící čínský vliv v oblasti Pacifiku.

A bude to právě japonský premiér Jošihide Suga, který se s Bidenem jako úplně první zahraniční lídr setká osobně. Schůzka se uskuteční shodou okolností také 16. dubna, a to ve Washingtonu. 

Peking vznikající spolupráci sleduje s nevolí, označuje ji za projev "jedovaté mentality studené války". Sám přitom stupňuje vojenskou aktivitu zejména v okolí japonského souostroví Senkaku (čínsky Tiao-jü).

"Pro Čínu by ale nebylo snadné změnit tu status-quo," vysvětluje Šebok. Důvodem je právě silné japonsko-americké spojenectví. "Úspěšnější je v Jihočínském moři, kde má jasnou převahu nad okolními státy. V posledních letech si tu Peking upevnil pozici stavbou umělých ostrovů a svými rybářskými loděmi blokuje přístup flotilám jiných států," dodává analytik.

 Video: Okolí elektrárny Fukušima i deset let po jaderné havárii pustne

Havárii ve fukušimské elektrárně doprovázelo několik výbuchů. I po 10 letech okolní města pustnou. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 21 minutami

Škola chce pokračovat ve sporu s dívkou, které nedovolila při vyučování nosit hidžáb

Pražská střední zdravotnická škola chce pokračovat v soudním sporu se studentkou, která chtěla při výuce nosit muslimský šátek hidžáb. Proti pravomocnému zastavení řízení podala škola dovolání k Nejvyššímu soudu. Uvedla to ve čtvrtek Česká televize, které to potvrdila mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 10 Andrea Tauberová. Škola muslimské dívce nedovolila nosit hidžáb při vyučování v roce 2013, dívka se bránila žalobou, kterou ale loni v dubnu stáhla.

O pravomocném zastavení řízení rozhodl v lednu Městský soud v Praze. Mladá žena stažení své žaloby zdůvodnila obavami z nenávistných útoků. Škola ale s ukončením sporu nesouhlasí a chce, aby o něm znovu rozhodoval obvodní soud. "Dovolání podala žalovaná střední zdravotnická škola," uvedla Tauberová. Podání dovolání ČT potvrdil také advokát školy Radek Suchý, který zdůraznil, že Nejvyšší soud bude rozhodovat pouze o pokračování řízení, nikoliv o samotném sporu.

Somálská dívka uváděla, že opustila pražskou Střední zdravotnickou školu v Ruské ulici, když ji ředitelka v září 2013 vyzvala, aby si při teoretické výuce sundala hidžáb, kterým si muslimské ženy zahalují vlasy, krk a ramena. V roce 2016 dívka školu zažalovala, domáhala se omluvy a 60 000 korun. U obvodního soudu ani Městského soudu v Praze se žalobou neuspěla.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Někteří účastníci Českých lvů mohli porušit protiepidemická opatření, prověří to správní orgán

Pět účastníků březnového vyhlášení filmových cen Český lev mohlo porušit vládní opatření zavedená kvůli koronavirové pandemii. Policisté je oznámili správnímu orgánu, sdělil mluvčí Jan Rybanský. Po skončení ceremoniálu v pražském Rudolfinu se na sociálních sítích objevily fotografie, na kterých umělci postávají v těsných hloučcích kolem stolků před budovou, kouří a povídají si. Nemají na sobě respirátory ani nanoroušky.

Policisté se o případu dozvěděli z médií, začali poté kauzu prověřovat. "Policisté prověřování celé události ukončili a zadokumentovali. Následně pět osob oznámili příslušnému správnímu orgánu pro možné porušení vládních nařízení k dořešení," uvedl Rybanský. Dodal, že jejich jména policie nemůže zveřejnit.

Na ceremoniálu platila přísná opatření. Všichni, kdo se večera v Rudolfinu chtěli zúčastnit, museli podstoupit PCR test na covid-19 a museli mít nasazený respirátor. "Jako pořadatelé však ručíme pouze za průběh akce uvnitř prostor konání, nikoliv za dění venku. Situace, která nastala, nás samozřejmě mrzí," řekl prezident České filmové a televizní akademie Ivo Mathé serveru SeznamZprávy.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 36 minutami

Babiš přijal nového slovenského premiéra Hegera

Premiér Andrej Babiš v Kramářově vile přivítal předsedu slovenské vlády Eduarda Hegera, pro kterého jde o první zahraniční cestu od nástupu do funkce.

Už dopoledne Hegera přijal prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech. Po setkání uvedl mluvčí Jiří Ovčáček na Twitteru, že státníci ocenili výborné vzájemné vztahy, shodli se o důležitosti spolupráce v rámci visegrádské čtyřky (V4 - ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) a hovořili o ekonomické obnově po koronavirové pandemii.

Heger se odpoledne setká také s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS) a šéfem sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO).

Zdroj: ČTK
Další zprávy