Japonci se bojí rozpínání Číny. Pomoci jim má Německo, vyšle bojovou loď

Helena Truchlá Helena Truchlá
8. 4. 2021 19:39
Bude to historicky první setkání podobného druhu: celkem čtyři členové německé a japonské vlády se sejdou v polovině dubna, aby jednali o bezpečnostní situaci v oblasti Východočínského moře. Ministři zahraničí a obrany obou zemí chtějí, aby region byl "svobodný a otevřený", napsal japonský list Yomiuri. Reagují tím na rostoucí obavu z postupu Číny.
Japonská loď před ostrovy Senkaku, na které si dělá nárok také Peking.
Japonská loď před ostrovy Senkaku, na které si dělá nárok také Peking. | Foto: Reuters

Japonští ministři Tošimicu Motegi a Nobuo Kiši budou podle listu Yomiuri Shimbun jednat s Heiko Maasem a Annegret Kramp-Karrenbauerovou prostřednictvím videa, a to 16. dubna. List s odkazem na nejmenované vládní zdroje uvádí, že Tokio hodlá využít příležitosti ke "zdůraznění rostoucího znepokojení nad stále asertivnějším postojem Číny v regionu".

Zdrojem obav přitom nejsou jen územní nároky Pekingu nad vodami a ostrovy v okolních mořích, ale také potlačování opozice v Hongkongu nebo množící se důkazy o násilnostech na ujgurské menšině v čínské provincii Sin-ťiang. 

Japonská vláda už loni označila manévry Pekingu za vážnější dlouhodobou hrozbu, než jakou představuje Severní Korea. 

Ze západních spojenců Japonska se v oblasti dlouhodobě angažují zejména Američané a Francouzi, německá aktivita je novinkou. "Schůzka je zajímavá a důležitá," uvedla pro hongkongský list South China Morning Post politoložka Hiromi Murakamiová. "V japonských médiích se v posledních týdnech hodně mluvilo o tom, že sem Němci pošlou válečnou loď. To považuji za zásadní změnu v postoji Berlína," dodala. Spolková vláda informaci o schůzce zatím nepotvrdila.

Německo přijalo vlastní strategii pro oblast Indo-Pacifiku teprve loni v září, podobně jako Nizozemsko. "Je to součást širšího trendu. Evropské mocnosti chtějí být v Asii aktivnější a reagovat na bezpečnostní dopady čínského růstu. Teď vidíme první výsledky takového přístupu v praxi," uvedl pro Aktuálně.cz Filip Šebok, analytik Asociace pro mezinárodní otázky.

Opatrné Německo

Německá fregata Bayern vypluje v srpnu a zúčastní se společného námořního cvičení s japonskými obrannými jednotkami. Na zpáteční cestě pak propluje i Jihočínským mořem, jako první německá loď za poslední bezmála dvě dekády.

O zdejší území Peking vede spor s pěti dalšími státy a Američané sem pravidelně posílají svá plavidla, aby prokázali nárok na "svobodné proplutí". Něco podobného teď podle agentury Reuters přislíbili i Němci. Přímo do zóny 12 námořních mil od pobřeží, kterou Čína považuje za svou, ale zaplout neplánuje.

Fregata F217 - Bayern německého námořnictva.
Fregata F217 - Bayern německého námořnictva. | Foto: Wikimedia Commons - Public Domain

"Cílem je ukázat, že Berlín nedovolí blokádu mezinárodních námořních cest čínskou stranou. Pro exportně orientovanou zemi jako Německo to je naprosto zásadní," píše list Die Welt s odkazem na dokument ministerstva obrany z letošního března. Německý úřad v něm varuje před čínskou snahou "přetvářet mezinárodní řád podle vlastních zájmů". 

Berlín ale postupuje s opatrností. "Německo se svoji politiku vůči Číně snaží udržovat v rovnováze a v posledních letech je to manévrování stále komplikovanější. Zásadní změna se ale stále nekoná, i ta indopacifická strategie předpokládá velký prostor pro spolupráci s Pekingem," upozorňuje Šebok. 

Hledání spojenců

Experti se shodují, že Japonsko se očividně snaží rozšířit okruh spojenců, kteří by mu pomohli čelit čínským zájmům. Podobně postupují také USA pod vedením prezidenta Joea Bidena. Společně s Austrálií, Indií a Japonskem založily alianci s názvem Quad, neboli Čtyřstranný bezpečnostní dialog. Jeho smyslem je vyvažovat sílící čínský vliv v oblasti Pacifiku.

A bude to právě japonský premiér Jošihide Suga, který se s Bidenem jako úplně první zahraniční lídr setká osobně. Schůzka se uskuteční shodou okolností také 16. dubna, a to ve Washingtonu. 

Peking vznikající spolupráci sleduje s nevolí, označuje ji za projev "jedovaté mentality studené války". Sám přitom stupňuje vojenskou aktivitu zejména v okolí japonského souostroví Senkaku (čínsky Tiao-jü).

"Pro Čínu by ale nebylo snadné změnit tu status-quo," vysvětluje Šebok. Důvodem je právě silné japonsko-americké spojenectví. "Úspěšnější je v Jihočínském moři, kde má jasnou převahu nad okolními státy. V posledních letech si tu Peking upevnil pozici stavbou umělých ostrovů a svými rybářskými loděmi blokuje přístup flotilám jiných států," dodává analytik.

 Video: Okolí elektrárny Fukušima i deset let po jaderné havárii pustne

Havárii ve fukušimské elektrárně doprovázelo několik výbuchů. I po 10 letech okolní města pustnou. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 34 minutami

Írán postihlo zemětřesení o síle 5,9 stupně v oblasti jaderné elektrárny

Zemětřesení o síle 5,9 stupně v neděli zasáhlo íránskou provincií Búšehr, kde stojí i jaderná elektrárna. Informovala o tom íránská státní televize. Zatím však nejsou hlášeny žádné škody ani ztráty na životech. Do zasažené oblasti byly podle televize vysláni záchranáři z íránského Červeného půlměsíce. Nejmenovaný představitel íránské vlády agentuře Reuters sdělil, že zatím nejsou žádné zprávy o poškození jaderného komplexu Búšehr.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Plážové volejbalistky v Mexiku neuspěly

Českým plážovým volejbalistkám se první ze tří turnajů Světového okruhu v Cancúnu nevydařil. Markéta Nausch Sluková s Barborou Hermannovou i Michala Kvapilová s Michaelou Kubíčkovou prohrály oba zápasy ve skupině a nevyužily příležitost získat další body do olympijské kvalifikace.

Ve hře jsou ještě Ondřej Perušič s Davidem Schweinerem, kteří v březnu triumfovali na turnaji Světového okruhu v Dauhá. Také oni začali další čtyřhvězdičkovou akci v Cancúnu porážkou. O postup do play off budou dnes bojovat s domácími Mexičany Rodolfem Ontiverosem a Juanem Virgenem.

České ženské jedničky Nausch Sluková a Hermannová po úvodních porážkách nezvládly boj o účast ve vyřazovacích bojích s bronzovými medailistkami z posledního mistrovství světa Taliquou Clancyovou a Mariafe Artachovou z Austrálie. S druhým nasazeným párem prohrály 23:21, 10:21 a 10:21. Kvapilová s Kubíčkovou nestačily na turnajové desítky Brazilky Anu Patrícii a Rebeccu, jimž podlehly 19:21 a 11:21. Po úspěchu v kvalifikaci neuhrály v hlavní soutěži ani set.

Další turnaj se v Cancúnu koná příští týden.

Turnaj Světového okruhu v plážovém volejbalu kategorie 4* v Cancúnu (Mexiko):

Ženy:

Skupina B:

Clancyová, Artachová (2-Austr.) - Hermannová, Nausch Sluková (15-ČR) 2:1 (-21, 10, 10).

Skupina G:

Ana Patrícia, Rebecca (10-Braz.) - Kvapilová, Kubíčková (26-ČR) 2:0 (19, 11).

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Do Černého moře zamíří britské válečné lodě, chtějí podpořit Kyjev

Do Černého moře v květnu zamíří britské válečné lodě, aby tak demonstrovaly solidaritu s Kyjevem a spojenci z NATO v regionu. V neděli o tom informoval list The Sunday Times, který se odvolává na zdroje z námořnictva. Zpráva přichází v době stupňujícího se napětí mezi Ukrajinou a Ruskem, které na východě státu v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. 

Do Černého moře podle zdrojů zamíří torpédoborec třídy Daring s protiletadlovými raketami a protiponorková fregata třídy Duke. V případě ohrožení ruskými plavidly je budou připraveny podpořit bojové letouny F-35 Lightning a helikoptéry Merlin z letadlové lodě HMS Queen Elizabeth. Ta zůstane ve Středozemním moři, protože vstup letadlových lodí do Černého moře zakazuje mezinárodní smlouva, píše The Sunday Times.

List rovněž poukazuje na to, že britské plány kontrastují s postupem Spojených států, jejichž prezident Joe Biden se nedávno rozhodl zrušit plánované vyslání dvou amerických válečných lodí do Černého moře kvůli obavám z eskalace napětí. V této souvislosti The Sunday Times upozorňuje, že náčelník britského generálního štábu Nick Carter v pátek připustil, že Londýn nesouhlasil s Bidenovým rozhodnutím stáhnout do září vojenské jednotky z Afghánistánu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy