Japonci se bojí rozpínání Číny. Pomoci jim má Německo, vyšle bojovou loď

Helena Truchlá Helena Truchlá
8. 4. 2021 19:39
Bude to historicky první setkání podobného druhu: celkem čtyři členové německé a japonské vlády se sejdou v polovině dubna, aby jednali o bezpečnostní situaci v oblasti Východočínského moře. Ministři zahraničí a obrany obou zemí chtějí, aby region byl "svobodný a otevřený", napsal japonský list Yomiuri. Reagují tím na rostoucí obavu z postupu Číny.
Japonská loď před ostrovy Senkaku, na které si dělá nárok také Peking.
Japonská loď před ostrovy Senkaku, na které si dělá nárok také Peking. | Foto: Reuters

Japonští ministři Tošimicu Motegi a Nobuo Kiši budou podle listu Yomiuri Shimbun jednat s Heiko Maasem a Annegret Kramp-Karrenbauerovou prostřednictvím videa, a to 16. dubna. List s odkazem na nejmenované vládní zdroje uvádí, že Tokio hodlá využít příležitosti ke "zdůraznění rostoucího znepokojení nad stále asertivnějším postojem Číny v regionu".

Zdrojem obav přitom nejsou jen územní nároky Pekingu nad vodami a ostrovy v okolních mořích, ale také potlačování opozice v Hongkongu nebo množící se důkazy o násilnostech na ujgurské menšině v čínské provincii Sin-ťiang. 

Japonská vláda už loni označila manévry Pekingu za vážnější dlouhodobou hrozbu, než jakou představuje Severní Korea. 

Ze západních spojenců Japonska se v oblasti dlouhodobě angažují zejména Američané a Francouzi, německá aktivita je novinkou. "Schůzka je zajímavá a důležitá," uvedla pro hongkongský list South China Morning Post politoložka Hiromi Murakamiová. "V japonských médiích se v posledních týdnech hodně mluvilo o tom, že sem Němci pošlou válečnou loď. To považuji za zásadní změnu v postoji Berlína," dodala. Spolková vláda informaci o schůzce zatím nepotvrdila.

Německo přijalo vlastní strategii pro oblast Indo-Pacifiku teprve loni v září, podobně jako Nizozemsko. "Je to součást širšího trendu. Evropské mocnosti chtějí být v Asii aktivnější a reagovat na bezpečnostní dopady čínského růstu. Teď vidíme první výsledky takového přístupu v praxi," uvedl pro Aktuálně.cz Filip Šebok, analytik Asociace pro mezinárodní otázky.

Opatrné Německo

Německá fregata Bayern vypluje v srpnu a zúčastní se společného námořního cvičení s japonskými obrannými jednotkami. Na zpáteční cestě pak propluje i Jihočínským mořem, jako první německá loď za poslední bezmála dvě dekády.

O zdejší území Peking vede spor s pěti dalšími státy a Američané sem pravidelně posílají svá plavidla, aby prokázali nárok na "svobodné proplutí". Něco podobného teď podle agentury Reuters přislíbili i Němci. Přímo do zóny 12 námořních mil od pobřeží, kterou Čína považuje za svou, ale zaplout neplánuje.

Fregata F217 - Bayern německého námořnictva.
Fregata F217 - Bayern německého námořnictva. | Foto: Wikimedia Commons - Public Domain

"Cílem je ukázat, že Berlín nedovolí blokádu mezinárodních námořních cest čínskou stranou. Pro exportně orientovanou zemi jako Německo to je naprosto zásadní," píše list Die Welt s odkazem na dokument ministerstva obrany z letošního března. Německý úřad v něm varuje před čínskou snahou "přetvářet mezinárodní řád podle vlastních zájmů". 

Berlín ale postupuje s opatrností. "Německo se svoji politiku vůči Číně snaží udržovat v rovnováze a v posledních letech je to manévrování stále komplikovanější. Zásadní změna se ale stále nekoná, i ta indopacifická strategie předpokládá velký prostor pro spolupráci s Pekingem," upozorňuje Šebok. 

Hledání spojenců

Experti se shodují, že Japonsko se očividně snaží rozšířit okruh spojenců, kteří by mu pomohli čelit čínským zájmům. Podobně postupují také USA pod vedením prezidenta Joea Bidena. Společně s Austrálií, Indií a Japonskem založily alianci s názvem Quad, neboli Čtyřstranný bezpečnostní dialog. Jeho smyslem je vyvažovat sílící čínský vliv v oblasti Pacifiku.

A bude to právě japonský premiér Jošihide Suga, který se s Bidenem jako úplně první zahraniční lídr setká osobně. Schůzka se uskuteční shodou okolností také 16. dubna, a to ve Washingtonu. 

Peking vznikající spolupráci sleduje s nevolí, označuje ji za projev "jedovaté mentality studené války". Sám přitom stupňuje vojenskou aktivitu zejména v okolí japonského souostroví Senkaku (čínsky Tiao-jü).

"Pro Čínu by ale nebylo snadné změnit tu status-quo," vysvětluje Šebok. Důvodem je právě silné japonsko-americké spojenectví. "Úspěšnější je v Jihočínském moři, kde má jasnou převahu nad okolními státy. V posledních letech si tu Peking upevnil pozici stavbou umělých ostrovů a svými rybářskými loděmi blokuje přístup flotilám jiných států," dodává analytik.

 Video: Okolí elektrárny Fukušima i deset let po jaderné havárii pustne

Havárii ve fukušimské elektrárně doprovázelo několik výbuchů. I po 10 letech okolní města pustnou. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Aktualizováno před 20 minutami

Francouzský exprezident Sarkozy u soudu, podle prokuratury za neúspěšnou kampaň utratil příliš mnoho peněz

Před pařížským soudem po více než měsíci zazněly závěrečné řeči v procesu s bývalým francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym, který se týká financování jeho neúspěšné kampaně za znovuzvolení v roce 2012. Obhajoba požádala o zproštění obžaloby, napsal list L'Express. Prokuratura Sarkozymu navrhuje šestiměsíční vězení. Soud vynese verdikt 30. září.

"Nicolas Sarkozy se ničím neprovinil. Nepodepsal žádný rozpočet, nepodepsal žádnou fakturu, přijal všechna omezení, která se po něm žádala. Je na hony vzdálený hysterickému, nenasytnému kandidátovi. Respektuje hodnoty spravedlnosti," řekl soudu právní zástupce exprezidenta, který stál v čele Francie v letech 2007 až 2012.

Prokuratura naopak tvrdí, že Sarkozy je "jedinou osobou zodpovědnou za vlastní kampaň", píše L'Express.

Proces se Sarkozym, který se dnešního slyšení nezúčastnil, začal 20. května. Kromě Sarkozyho čelí obžalobě z falšování, podvodu nebo ilegálního financování kampaně dalších 12 lidí a společnost Bygmalion, která měla na starosti organizaci politických shromáždění. Právě podle jména této firmy je proces ve Francii označován jako kauza Bygmalion.

Prokurátoři tvrdí, že Sarkozyho strana v roce 2012 za velmi drahá volební shromáždění utratila téměř dvojnásobek maximální částky, kterou volební zákon stanoví ve výši 22,5 milionů eur (574,2 milionu korun). Následně podle žalobců najala spřátelenou agenturu pro styk s veřejností, aby skutečné náklady skryla. Prezidentské volby Sarkozy nakonec prohrál a jeho nástupcem v nejvyšší funkci se stal François Hollande.

Sarkozymu vedle půlročního trestu vězení hrozí pokuta 3750 eur (96.000 korun). Pro další obžalované prokuratura požaduje podmíněné tresty od 18 měsíců do čtyř let a pokuty až 150.000 eur (3,8 milionu korun).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnice D35 je u Přáslavic uzavřena kvůli nehodě dodávky a dvou aut

Dopravu na dálnici D35 u Přáslavic ve směru na Lipník nad Bečvou uzavřela zhruba na 2,5 hodiny nehoda dodávky a dvou nákladních aut. Jeden z řidičů byl zraněn, informovala mluvčí hasičů Lucie Balážová. Zhruba od 20:30 je již komunikace v místě nehody průjezdná s omezením, doplnila mluvčí policie Petra Vaňharová. Od víkendu jde již o několikátou vážnou nehodu v této oblasti. 

"Komunikace v místě dopravní nehody je již průjezdná s omezením. Zprovozněn je pouze levý jízdní pruh po 281. kilometr D35. Od tohoto místa začíná další objízdná trasa a to až po 290. kilometr D35 z důvodu oprav poškozeného dálničního povrchu," uvedla mluvčí policie.

Hasiči z dodávky museli vyprostit zaklíněného řidiče, následně jej předali záchranné službě a asistovali při transportu. "K vyproštění jsme využili hydraulické nůžky a rozpínák, odstranili jsme celé dveře a řidiči jsme museli opatrně vyprostit nohy zaklíněné pod palubní deskou. Poté jsme jej na páteřní desce vytáhli z vozu ven," uvedla mluvčí hasičů Lucie Balážová.

Jen o několik kilometrů dále, mezi 290 a 281. kilometrem je dálnice v obou směrech uzavřena. V sobotu zde kvůli vysokým teplotám praskla a poté se zvlnila vozovka. K opravě stavbaři používají rychle tuhnoucí směs betonu. Automobilový provoz by v tomto dálničním úseku, který je od soboty v obou směrech uzavřený, měl být obnoven ve čtvrtek.

V této oblasti od víkendu řeší policisté již několik nehod. V pondělí na stejném místě havarovalo nákladní a osobního auto, nehoda se obešla bez zranění, dálnice byla uzavřena zhruba na tři hodiny.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Golfista Lieser má olympiádu definitivně jistou

Nejlepší český golfista Ondřej Lieser má definitivní jistotu, že si za měsíc zahraje poprvé na olympijském turnaji. Jeho účast v Tokiu potvrdil konečný redukovaný žebříček pro šedesát účastníků. Lieser v něm figuruje na 50. místě. Informovala o tom Česká golfová federace. Start v Tokiu má takřka jistý i Klára Spilková, která reprezentovala již na předchozí olympiádě před pěti lety v Riu de Janeiro.

Devětadvacetiletý Lieser se loni stal senzačně celkovým vítězem zkrácené sezony Challenge Tour a jako první český golfista v historii získal kartu na European Tour. Ve světovém žebříčku profesionálů mu patří 231. příčka.

Ženský olympijský žebříček se oficiálně uzavře až 29. června po skončení majoru KPMG Women's Championship a berounském turnaji Czech Ladies Open. Spilková se představí v zámoří, aktuálně jí patří v redukovaném pořadí pro Tokio 51. místo.

Lieser dnes rozšířil seznam českých olympioniků, měsíc před zahájením odložených her má výprava zajištěných 79 účastnických míst.

Další zprávy