Němci plánují světový unikát, likvidaci jaderné skládky

Monika Horáková
22. 1. 2010 8:09
Kam však radioaktivní odpad přemístit, zatím nikdo netuší

Berlín - Skládka radioaktivního odpadu v Asse v Dolním Sasku má být podle německého ministra životního prostředí vyklizena. Důvodem jsou mnohé závady, které provoz skládky komplikují.

Radioaktivní odpad se na skládku svážel v letech 1967-1978, nyní by mělo jeho odklizení trvat zhruba stejně dlouhou dobu. Kam s odpadem, to zatím nikdo netuší.

Na skládce je uloženo podle rakouského deníku Die Presse 126 tisíc nádob s radioaktivním odpadem. S jejich odklizením souhlasí také Spolkový úřad pro radiační ochranu. Likvidace, která by stála podle předběžných odhadů zhruba dvě miliardy eur, se podle Úřadu jeví jako nejefektivnější.

Další varianty, o kterých se původně uvažovalo, bylo například zabetonování odpadu v současné hloubce 500 až 700 metrů, či uložení odpadu v hloubce tisíc metrů.

Ministr životního prostředí Norbert Röttgen chce však před definitivním rozhodnutím skládku otevřít a nechat vzorek radioaktivního odpadu prozkoumat. Teprve podle zjištěného stavu bude učiněno rozhodnutí.

Pokud by k vyklizení skládky opravdu došlo, jednalo by se podle Die Presse o světově první vyklizení skládky tohoto typu.

Pro vyklizení skládky se již vyslovily místní občanské iniciativy i organizace Greenpeace. Kam ovšem odpad přemístit, není zatím známo. Organizace už dopředu vyloučily lokality Salzgitter a Gorleben.

 

Právě se děje

Další zprávy