Němci obvinili "nazi nevěstu" z vražd 9 přistěhovalců

ČTK Petr Jemelka ČTK, Petr Jemelka
8. 11. 2012 16:21
Jedná se o zakladatelku pravicové teroristické skupiny Národně socialistické podzemí
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Berlín - Rok po odhalení neonacistické skupiny, která má na svědomí vraždy devíti přistěhovalců a policistky, obžalovalo Spolkové státní zastupitelství její jedinou žijící členku, Beate Zschäpeovou.

Informoval o tom vrchní zemský soud v Mnichově s tím, že se spoluzakladatelka skupiny Národně socialistické podzemí (NSU) bude zpovídat z vytvoření teroristického spolku.

Bude-li shledána vinnou, hrozí jí doživotí.

Podle dřívějších informací německých médií by spolu s ní měli být obžalováni ještě další čtyři pomahači neonacistického tria, kterému se více než deset let dařilo skrývat před policií a jemuž jsou kromě desítek vražd připisovány také dva bombové útoky v tureckých čtvrtích Kolína nad Rýnem a přepadení asi 15 bank.

Loňské rozbití této skupiny vyvolalo v Německu velkou debatu o nebezpečí neonacismu a kritiku tajných služeb, jejichž informátoři se údajně na některých akcích NSU dokonce podíleli.

Zbylí členové spáchali sebevraždu

Skupinu tvořili kromě Zschäpeové ještě Uwe Mundlos a Uwe Böhnhardt, kteří loni 4. listopadu před hrozbou zatčení spáchali sebevraždu. Jejich kolegyně se o čtyři dny později sama přihlásila úřadům poté, co se neúspěšně pokusila zapálit byt ve východoněmeckém městě Zwickau, kde se trojice ukrývala. V něm se našla vedle vražedné pistole i videonahrávka, na níž se tato neonacistická buňka k vraždám a bombovým útokům spáchaným v letech 2000 až 2007 přihlásila.

Sedmatřicetiletá Zschäpeová, německými médii přezdívaná "nacistická nevěsta", sedí od té doby ve vyšetřovací vazbě. Vypovídat podle tisku ale odmítá. Kromě ní zatkli němečtí kriminalisté další čtyři údajné komplice a vyšetřují celkem 12 lidí z okolí NSU.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Zemřel autor dobrodružných bestsellerů Clive Cussler

Ve věku 88 let zemřel americký autor dobrodružných knih Clive Cussler, který po celém světě prodal desítky milionů výtisků svých knih spojených s postavou hlavního hrdiny, oceánografa Dirka Pitta. O jeho pondělním úmrtí ve středu informovala agentura AP. Cusslerovy bestsellery vyšly ve více než 40 jazycích, včetně češtiny.

Cussler je autorem více než 80 dobrodružných románů, největšího ohlasu však dosáhla série inspirovaná jeho vlastním vášnivým zájmem o hledání lodních vraků. Hlavním hrdinou více než dvacítky knih učinil autor své alter ego Dirka Pitta, který řeší detektivní případy, pátrá po ztracených pokladech na dně oceánů a snaží se rozplést záhadné mocenské konspirace.

"Předlohou pro Dirka jsem byl já sám. Oba jsme stejně vysocí a máme zelené oči… Jediný rozdíl je, že on to umí lépe se ženami a že zestárl jen o deset let, zatímco já o 50," řekl Cussler v jednom z rozhovorů, z nějž citoval server BBC.

Zdroj: ČTK
Další zprávy